r> ZOMER 14 maandag Waar is dat feestje? I dinsdag Langs de Nederlandse kust I WOENSDAG Waar is dat feestje? I donderdag Va ka ntielic dag 23 LANGS DE NEDERLANDSE KUST De Koog - Oosterend Aantal stappen: 31.428 Aantal kwallen: 0 Net zoals ze Jan koesterden, zo respecteren veel mensen hier op Texel Karina Wol kers, weduwe van een van de beste Ne derlandse schrijvers ooit. Wolkers (Oegst- geest 1925 - Texel 2007) was verknocht aan het ei land. Net als Karina, de pur sang Amsterdamse. Wol kers vond op het eiland de rust die hij nodig had om te kunnen werken. Zij vond een plek om samen met Jan de tweeling op te voeden. Texelaren zullen je niet gauw vertellen waar het huis staat. Voor haar privacy en uit een soort pos tuum respect voor Jan. „Een aardige vent was dat, zonder kapsones", zegt een buschauffeur. „Daarom is het wonen hier ook zo fijn. Ze laten je met rust", beaamt Karina Wolkers. Is altijd zo ge weest. Ook na de dood van Jan hadden de eilanders zo'n aardige manier waarop ze haar behandelden. Bovendien zijn de lijnen heel kort. Als ze een lekka ge heeft, staat binnen vijf minuten iemand met zijn waterstofzuiger voor de deur. Die hulpvaardigheid heeft niet met bekendheid te maken, zegt ze. „Het is zoals Texelaren zijn. Dat doen ze voor iedereen. Naast ons woonde een vrouw, ze was alleen, had niet veel geld en die hielpen ze ook." Strandpaal 12 is niet ver. Daar kwam Wolkers graag met zijn vrouw. Hij ging op het terras zitten, en Karina dook het water in - zelfs als het ijskoud was. Paal 12 komt ook voor in Wolkers' laatste ro man Zomerhitte, in 2005 het Boekenweekgeschenk. Sinds een paar jaar bestaat de Wolkersfietstocht voor de fans. Het huis en de bijzondere tuin zijn wel buiten de route gehouden. Een voorrecht dus om beide te bezoeken. Karina vindt het wel stoer, onze lange wandeling langs de Nederlandse kust. Dat we onderweg steek proefsgewijs kwallen tellen (hoeveel liggen er op een willekeurig stuk van honderd meter) boeit haar. „Jan hield van kwallen. Hij vond de mooiste die wit te met zo'n prachtig blauw indigo randje. Vanuit es thetisch oogpunt perfect. Zo bekeek hij het leven ook. Het is pas goed als er harmonie is, in vorm en kleur. Net als bij een roman." In de tuinvijver geen kwallen. Wel een keer een verdwaalde waterspreeuw. Jan waarschuwde met een de lokale vogelvrienden die er dan ook binnen vijf minuten met hun kijkers stonden. Jan Wolkers is niet dood, want nog lang niet klaar in zijn tuin. Klinkt raar, maar het is wel zo. Bomen en planten groeien door, volgens zijn aanwijzingen. Karina is geen tuinman die het mag bijhouden, maar een groe ne restaurateur met een vrije opdracht. Jan heeft veel zelf geplant. Karina wijst: „Dat mag blijven staan en dat daar, dat moet straks weg. Soms moet je ruimte scheppen. Het is gereguleerd hier. Ik zei altijd tegen Jan: volgens mij ziet deze tuin er van boven uit als een schilderij dat je hebt gemaakt tus sen i960 en 1980. Van die opbouwstukken, construc ties. Deze tuin heeft dat ook. We gaan wel mee met de natuur, maar wij bepalen wat er wel en niet mag. De natuur is de leidraad voor deze grond." 'Wij'. Nog steeds. Ze praat over haar Jan, de man die haar liefhad als zijn muze. Hij zou ook haar inspi rator blijken. Karina Wolkers schrijft regelmatig ver halen. Niet alleen over haar beroemde man maar ook over haar eigen familiegeschiedenis. Opgroeien in een communistisch gezin in de oorlog, de Koude Oorlog daarna en - heel anders - schooltuinen en wat daaruit voortkwam aan inspiratie. Daar staat ze, in een hoek van de tuin die een evenbeeld heeft in de Amsterdamse Polanenstraat waar ze een Jan Wolkerstuin hebben aangelegd. „Jan was erg dol op steigerhout. Hij heeft hij voor Amster dam een beeld mee gemaakt en ik heb een paar repli ca's. Een timmerman heeft ze voor me gemaakt op VRIJDAG 7 AUGUSTUS 2015 zorgt voor Jans tuin Foto links: Jan Wolkers in zijn atelier, foto Werry Crone Onder: Karina in de tuin. foto Edo Kooiman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14