Nederlandse reisbureaus bieden jagen op 'Big Five' aan Vliegmaatschappijen weigeren vervoer wildtrofeeën; pleidooi voor jachtverbod Na de dood van Zimbabwes lievelingsleeuw liggen jagers op groot wild wereldwijd onder vuur. NIEUWS 5 ROTTERDAM/HARARE. Walter Pal mer, de 'moordenaar van Cecil', is voor dierenactivisten niet langer de enige kop van jut. De onderge doken tandarts uit Minnesota krijgt gezelschap van Sabrina Cor- gatelli. Wilde Palmer nog spijt be tuigen, de accountant van de Ida ho State University mengt zich met gestrekt been in de felle dis cussie over de jacht op wilde die ren. „Iedereen denkt dat wij kille moordenaars zijn, dat is niet zo", aldus Corgatelli. „Dat we jacht ma ken op dieren wil niet zeggen dat we hen niet respecteren." Het zijn vooral de foto's en de begeleidende teksten op haar Face- bookpagina waarvan haar tegen standers bloedspuwingen krijgen. Er liggen een wrattenzwijn, een wildebeest, een impala en een gi raffe aan haar voeten, geschoten in Zuid-Afrika. Bij de giraffe schrijft Corgatelli: „Dag 2. Ik heb een prachtige oude giraffe te gra zen genomen. Een fantastisch beest. Ik kan mijn geluk niet op." Tienduizenden mensen nemen de toegeworpen handschoen op. De reacties zijn niet mals. „Schaam je voor het afslachten van onschuldi ge dieren", is het vriendelijkst. Dat zijn andere verwensingen en doodsbedreigingen allerminst. Criticaster Ashkey Byrne van de organisatie Ethische Behandeling van Dieren, houdt zich knarsetan dend in. „Mensen als Palmer en Corgatelli zijn nobodies die zich zelf bewieroken. Ze betalen een hoop geld om over de hele wereld dieren te kunnen doden, alleen voor de kick en om die aan hun muur te hangen", zegt Byrne. Walter Palmer heeft met zijn laat ste trofee, de illegaal geschoten leeuw Cecil, een doos van Pando ra opengemaakt. Het onheil voor de jagers op groot wild stapelt zich op. Internationale organisa ties maken zich sterk voor een ver bod op de legale jacht waarbij fa natiekelingen tienduizenden eu ro's betalen voor een vergunning om in zuidelijk Afrika een olifant, leeuw of neushoorn om te mogen leggen. Trofeeën De lobby wordt zo sterk dat Ame rikaanse vliegmaatschappijen, waaronder Delta Air Lines en Uni ted Airlines, weigeren nog langer afgeschoten trofeeën te vervoeren. Aangestuurd door een petitie, on dertekend door 400.000 sympathi santen, volgen zij daarmee het voorbeeld van Lufthansa, Emira tes SkyCargo en Air France-KLM ('sinds 1998 niet meer'). De hele Tweede Kamer op de PW na nam vlak vóór de zomer vakantie een motie aan om de im port van de jachttrofeeën, bijvoor beeld ivoor en tijgerhuiden, in na tionaal en Europees verband aan te pakken. Het voorstel kwam uit de koker van de Partij voor de Die ren en de VVD. Marianne Thieme (PvdD) stelt dat stroperij en illega le handel in dierproducten een bron van inkomsten is voor terreu rorganisaties en criminele netwer ken. „De import van trofeeën uit Wim van Remortel van het Zeeuwse bedrijf Best Hunting ontkende het vorige week nog stellig. „De Big Five, daar begin ik niet aan. Daar heb ik geen lekker gevoel bij." Het bedrijf biedt op dit moment niet de moge lijkheid om op deze die ren te jagen, maar tot vo rig jaar was de website duidelijk: 'U vindt bij ons alle Afrikaanse grof- wildsoorten tot en met de Big Five'. Het bedrijf heeft ook een site voor 'exclusieve trips', Best Hunting Quality Trips, waarop het schieten van een buffel wordt om schreven als 'uw levens droom'. Van Remortel blijft ontkennen dat hij de reizen organiseert. Michiel Staartjes van Highland Jachtreizen is duidelijker. „Ja, ik organi seer reizen naar Zuid- Afrika. Maar ik ben afge knapt op de jachtreizen. Het zijn bijna altijd ge fokte dieren in een om heinde omgeving." De belangstelling is in Nederland niet erg groot, zegt hij. Reinier Enzerink van de Jagers vereniging bevestigt dit. „Via onze vereniging zijn ruim 20.000 jacht- verzekeringen aange vraagd, daarvan zijn er maar vijfhonderd geldig buiten Europa. Ter verge lijk: per jaar gaan er ruim zesduizend jagers naar Duitsland." Staatsse cretaris Dijksma (Econo mische Zaken) is niet van plan het organiseren van trofeereizen te ver bieden, liet ze onlangs weten. „Het betreft lega le activiteiten die bin nen de EU aan regels ge bonden zijn." Wel wil zij zich inzetten voor stren gere regelgeving. de zogenaamde legale jacht voor persoonlijk gebruik vormt een sluiproute voor wildlife crime." Jachtindustrie Het kantelende tij baart niet al leen de jagers, maar ook de jacht industrie grote zorgen. South Afri can Airways maakte juist twee we ken geleden een einde aan het transportverbod. Stroperij is ver boden, maar 'de jacht is legaal en daarmee ook de export van trofee ën', zegt woordvoerder Barry Pars ons. „In het jachttoerisme gaat een hoop geld om. Het is groots in Zuid-Afrika." Dat geldt ook voor Zimbabwe. De jachtindustrie is goed voor meer dan vijfduizend banen, met een jaaromzet van 45 miljoen dol lar. Nu de jacht onder vuur ligt, komen er al minder boekingen binnen. „De dood van Cecil was een in cident", zegt Emmanuel Fundira, directeur van de Safari Operators Association. „Wij doen niet aan il legale jacht. Alles verloopt volgens boekje. De leeuwenjacht in Zim babwe is verantwoord, zij draagt bij aan een duurzaam leeuwenbe stand." Hier klinkt de traditionele ver dediging van de jacht op groot wild waaraan activisten en dieren beschermers een gruwelijke hekel hebben. Brent Stapelkamp, een bioloog die over Cecil waakte, prikt dat romantische beeld door. „De jacht-oude-stijl die soms maanden kon duren, is voorbij. Ja gers van nu willen zo snel moge lijk een dier opsporen en omleg gen. Het gaat hen niet om de erva ring, het gaat hen om de trofee." WOENSDAG 5 AUGUSTUS 2015 Sabrina Corgatelli poseert op haar Facebóokpagina met de door haar geschoten giraffe. De foto leidt tot woedende reacties. door Hans van Zon door Jasper Monster ROTTERDAM. Ook Neder landse reisbureaus bie den reizen naar Zuid-Afri- ka aan met vergunningen om een lid van de zoge noemde 'Big Five' (buffel, leeuw, luipaard, neus hoorn en olifant) te schie ten. Alleen geven niet al le bureaus dit toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6