Flinke klus vluchteling aan woning te helpen Terneuzen Centrum' ontbreekt op borden Delta en Ziggo koppelen wifispots Ambachtelijke Zeeuws-Vlaamse succeskroketten ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Dennis Coppens uit IJzendijke draait 1500 kroketten per dag. Met de hand. Ja, echt: met de hand. Hij maakte er zijn beroep van. Een tekort aan geschikte wo ningtypen in combinatie met een flink hogere instroom van vluchtelingen maken dat lastig, zegt directeur Zeljana Miljus van Vluchtelingenwerk Zeeland (VWZ). „En", verzucht ze, „we weten nu al dat de taakstelling voor 2016 landelijk 40 procent hoger wordt. Dat gaat een knel punt opleveren." De verplichting dit jaar 676 statushouders te huisvesten is al vrij fors. In 2012 bijvoorbeeld lag dat een aantal veel lager, op 72. Sommige gemeenten heb ben het nu dubbel zo lastig, om dat ze ook nog een achterstand uit het verleden moeten weg werken. In Zeeuws-Vlaanderen vol doet Hulst aan de afspraken. De eerste helft van dit jaar is onder dak gevonden voor alle 23 status houders, de tweede helft van 2015 gaat het om 24 mensen. Daaraan wordt druk gewerkt. Terneuzen moet zo'n 100 erken de vluchtelingen huisvesten. Dat lijkt ook geen probleem. Sluis heeft nog een achterstand van 11 uit 2014 goed te maken plus 41 over dit jaar. Er zijn er nu 18 geplaatst. Sluis scoort daarmee nog slechter dan de gemeente Schouwen-Duiveland die van de Zeeuwse gemeenten de grootste moeite aan haar ver plichting te voldoen. Woning corporatie Zeeuwland in Zierik- zee heeft inmiddels genoeg wo ningen om de achterstand (14) in te lopen én dit jaar 58 nieuwe statushouders te huisvesten. Coördinator Paula Schiettekatte. „We zitten nu op 40 plaatsin gen. De druk is er wat af, omdat we ook kijken naar huisvesting in kleinere dorpen." hij zelfs gestopt is met buffetten en schotels. Hij legt zich geheel en al toe op het maken van kroketten en bitterballen. „Je moet datgene doen waar je kracht ligt. En ik kan toevallig erg goed kroketten ma ken!" Heitekaas (Heitekaas), En risotto (En risotto) En we draojn, we draojn, we draojn ze bie de nand Met de hand dus. Want bij Den nis komt er geen machine aan te pas. En hij werkt enkel met kwali teitsvlees, verse groenten en krui den en vele kilo's aan garnalen en de pellen. Garnalenkroketten zijn met name Dennis' specialiteit en die propt hij dan ook tjokvol. Zijn kroketten zijn voor een kwart ge vuld met de grijze rakkers. En wie dat wil, ze kunnen nog voller. „Voor één restauranthouder maak ik speciale garnalenkroketten met 68 procent aan garnalen. Met na me de Belgen zijn er gek op!" Het knapperige korstje danken de kroketten en bitterballen van Dennis aan panko, een Japans broodkruim. Hij geeft zijn kroket ten ook vaak een bijzondere vul ling. Scampi-knoflook bijvoor beeld, of pittige chorizo, of bouilla- baissekroketten. Of laatst, in het seizoen: met asperges en garna len. Niet alles is een even groot succes. Zo wilde Dennis graag een gin tonic-kroket op de markt brengen, om zo mee te doen aan de gin tonic hype, maar dat wilde niet zo lukken. „Die was echt niet lekker te krijgen." Tomaat harnaal! Jil vee harnaal! En we draojn, we draojn, we draojn ze bie de nand. De knapperige supersnacks van Dennis zijn in heel Zeeland en Vlaanderen te verkrijgen in gese lecteerde horeca, winkels en op markten. Wie niet wil zoeken, kan ze ook via de website bestel len en afhalen bij de keuken in Oostburg: www.smaakijzendijke.nl Volgens De Duts'n, de Zeeuws-Vlaam- se band die met het nummer '500 Kroketten' de Bes te Zeeuwse Cover 2014 won, én inmiddels hele hor des fans, zijn de kroketten en bit terballen van Dennis (30) ier te vinn: in het Zeeuwse land, in een tot professionele keuken en koe ling ingerichte bedrijfsunit aan de Expeditieweg in Oostburg. Vanaf 05.00 uur 's ochtends en dan het klokje rond staat Dennis in zijn keuken roux (de basis voor kroketten en bitterballen) te ma ken en zijn snacks te draaien. Het was een grote gok, maar zijn am bachtelijke kroketten en bitterbal len (verkrijgbaar in achttien sma ken) zijn zo'n succes dat hij er een fulltime baan aan heeft. Bitterballn (Bitterballn), En krokettn (En krokettn), En we draojn, we draojn, we draojn ze bie de nand Dennis heeft een opleiding tot kok en startte zijn carrière in hore cagelegenheden in Breskens en Sluis. Voor vrienden en kennissen maakte hij in zijn spaarzame vrije tijd graag buffetten en met name zijn zelfgemaakte kroketten ble ken een succes. Zelfs zo'n succes dat hij in december 2010 besloot een eigen traiteursbedrijf op te richten: Smaak IJzendijke, naast zijn baan in de horeca. Toen hij na een halfjaar acht flinke klanten in de horeca had, zegde hij ook zijn baan op en ging fulltime aan de slag. De traiteur was toen thuis ook al flink uit zijn jasje gegroeid en sinds december 2011 is Smaak IJzendijke gevestigd in Oostburg, Nu is het al een tijd zover dat Soms willen nieuwe smaken niet lukken. 'De gin tonic-kroket was echt niet lekker te krijgen' TERNEUZEN. Sinds de ingebruik name van de nieuwe Sluiskiltun nel zijn veel weggebruikers in de Kanaalzone het spoor bijster. Vooral Belgen, die een dagje naar Terneuzen willen, rijden ver keerd en komen tot hun verbijs tering zelfs uit op het Tolplein van de Westerscheldetunnel. Volgens het Terneuzense raadslid Bram Stoffels (TOP/ Ge meentebelangen) wordt de ver warring vooral veroorzaakt door het ontbreken van voldoende aanduidingen richting Terneu- zen-Centrum op zowel de Trac- taatweg als op de westelijke ka naaloever tussen Sas van Gent en Terneuzen. Stoffels heeft de afgelopen weken een groot aan tal klachten verzameld van men sen, die verkeerd reden en vin den dat er onvoldoende aanwij zingsborden langs de weg staan. „Borden met een verwijzing 'Ter neuzen Havens' staan er genoeg, maar naar de stad ontbreken ze. Zelfs Zeeuws-Vlamingen raken de pad kwijt." Het raadslid stelt de kwestie aan de orde in schriftelijke vra gen aan B en W. Hij beseft dat de provincie grotendeels verant woordelijkheid is voor plaatsing van de borden. „Dan moet Ter neuzen dat maar aankaarten." Na de zomer kunnen Ziggo-klan- ten op hun beurt de ruim 33.500 wifïSpots van Delta gebruiken. Klanten van Delta die de wifis pots van Ziggo willen gebruiken, moeten per apparaat eenmalig in loggen bij een Ziggo-wifispot. Daarna zijn ze automatisch ver bonden bij alle wifispots van Zig go. De inloggegevens hiervoor zijn te vinden op de Persoonlijke Informatie Pagina (PIP) op ZeelandNet/PIP. De wifï-modems van klanten van Ziggo en Delta vormen samen een wifispots-net- werk. Deze modems bevatten twee gescheiden, draadloze netwerken. Het eerste is dat van het eigen thuisnetwerk. Het tweede draadlo ze netwerk geeft, volledig geschei den (dus ook qua snelheid en ver bruik) van het eigen thuisnet- Klanten van Delta hebben vanaf vandaag in heel Nederland toegang tot de meer dan twee miljoen wifispots van kabelaar Ziggo. werk, toegang tot internet. Dat is de wifispot. Volgens Delta biedt de koppeling klanten veel ge bruiksgemak: op veel plaatsen in Nederland kunnen ze onbeperkt internetten zonder extra kosten. Voorwaarde om gebruik te kun nen maken van wifispots is dat klanten hun eigen wifispot 'aan' hebben staan, dat is de standaard instelling. Klanten die via de Per soonlijke Informatie Pagina (PIP) op Zeelandnet/pip hun wifiSpot hebben 'uitgezet' kunnen zelf geen gebruik maken van wifi spots. Klanten die nog geen wifi-mo- dem van Delta, maar wel een in- ternet-abonnement bij het Zeeuw se bedrijf hebben, kunnen ook ge bruik maken van draadloos inter net via wifispots. WOENSDAG 5 AUGUSTUS 2015 door Marcel Modde TERNEUZEN. Gemeenten en wo ningcorporaties in Zeeland zet ten alle zeilen bij om de groeien de vluchtelingenstroom onder dak te bieden. Zeeland moet dit jaar 676 zogenoemde statushou ders huisvesten. Dat is de taak stelling die het Rijk de provincie heeft opgelegd. 'Krokant van buutn en zocht van binn' door Sheila van Doorsselaer Dennis Coppens, krokettenmaker Krokettenmaker Dennis Coppens in zijn Oostburgse keuken met een keur aan vers gedraaide kroketten en bitter ballen, netjes in het gelid, foto Camile Schelstraete door Wout Bareman door Frank Balkenende MIDDELBURG. Klanten van energie- en multimediabedrijf Delta hebben vanaf vandaag in heel Nederland toegang tot de meer dan twee mil joen wifispots van kabelaar Ziggo. Delta en Ziggo koppelen namelijk hun wifispots, die via de routers van abonnees toegang bieden tot draadloos internet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 69