Van der Linden op stap met draaimolen Welke Zeeuwen maken kans op Zomerspelen 2016? Herdenking 15 augustus Afvalpromotieteam op pad door Terneuzen In uitwateringskanaal Nol Zeven zijn 140 dode vissen geborgen Visclub legt oorzaak bij oprukken van verzilting, waterschap wijt probleem aan droogte en warmte. foto Ronald BIERVLIET. „Voorlopig hoeven we hier niet meer te komen." Niels Pa- tijn, bestuurslid van hengelsport vereniging de Schelde Haven, is er ontdaan van. Als kind ging hij al in het uitwateringskanaal Nol Ze ven bij zijn woonplaats Biervliet vissen. Hij zal het waarschijnlijk een behoorlijke tijd verderop moe ten zoeken. Nol Zeven is als viswa ter dood. Tientallen dode vissen dreven begin deze week in het water. Me dewerkers van waterschap Schel- destromen hebben alles netjes op geruimd na een melding van de hengelsportvereniging. Hun oogst bestond uit 140 dode vissen, waar onder grote karpers. Niels stond er niet eens van te kijken. „Al zo'n vijf jaar zien we dat de visstand achteruitgaat en dit jaar is er ook al vissterfte ge weest. Veel soorten - blankvoorn, ruisvoorn, snoekbaars - zijn ook verdwenen." Deze vissoorten hebben zoet water nodig, of in elk geval geen al te zout water. Het zoutgehalte in Nol Zeven en de watergang richting het gemaal aan de Wester- schelde bij Hoofdplaat is volgens Niels toegenomen. „Dat pakt voor ons viswater negatief uit." Als bewijs voert hij de situatie in de Passageule aan. Dit water van Biervliet richting IJzendijke is met een stuw afgescheiden van Nol Zeven. „De visstand is daar veel beter en er zitten ook meer vissoorten." Met Nol Zeven zou dus structu reel iets mis zijn. Wellicht heeft het met het waterpeilbeleid van het waterschap te maken, denkt Niels. De landbouw wil bijvoor beeld 's winters een laag water peil om overtollig regenwater snel af te kunnen voeren. Janneke la Gasse, woordvoer ster van waterschap Scheldestro- men, geeft een andere lezing. Zij noemt twee incidentele oorzaken voor de vissterfte: de beperkte re genval waardoor het water min der zoet is geworden en de warm te. Niels is niet overtuigd, maar is in elk geval blij dat het water- schap wil overleggen. Hengelsportclub de Schelde Ha ven - met zo'n vijftig leden in Biervliet en Hoofdplaat - betaalt huur voor het viswater. TERNEUZEN. Het moet er nog inslij ten, dat je in Terneuzen sinds 1 juli ook lege pakken en pakjes van sap, zuivel, water, soep en saus in de plastic afvalcontainers mag gooien. Om alle bewoners daar van te doordringen, stuurt de ge meente sinds gisteren een heus promotieteam op pad. Op allerlei plekken in Terneu zen zal het team opduiken. Flyers worden uitgedeeld, maar daar blijft het niet bij. De teamleden zullen aan iedereen die dat wil, ook uitleggen en laten zien hoe je een pak moet opvouwen. Want de pakken moeten, met dop, platge- vouwen in de containers. OOSTBURG. De Tweede Wereld oorlog eindigde in Nederland op 5 mei 1945, wereldwijd was dat pas op 15 augustus 1945 het geval met de capitulatie van Japan. Dat is binnenkort zeventig jaar gele den, voor stichting Comité 4 mei Oostburg reden om komende 15 augustus deze historische mijl paal te herdenken. De plechtigheid vindt zater dag 15 augustus plaats om 12.00 uur bij het herdenkingsmonu ment op het Raadhuisplein in Oostburg. Het bestuur van de stichting zal er bloemen leggen. Wethouder Jack Werkman zal dit ook doen en een toespraak houden namens het gemeentebe stuur van Sluis. Comité 4 mei Oostburg wil met de herdenking solidariteit be tuigen met alle mensen die gele den hebben onder de Japanse be zetting, onder wie veel Nederlan ders in Nederlands-Indië. Eén van hen, Ineke Geest, woont in Cadzand. Van haar verscheen dit jaar een boek over haar leven als Nederlands-Indische na haar komst naar Nederland in 1946. Weinigen hadden toen oog voor haar oorlogsleed. PAGINA 12 13 www.pzc.nl zeeuws-vlaanderen@pzc.nl WOENSDAG 5 augustus 2015 Zeeland door Harmen van der Werf Dode vissen foto Niels Patijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 67