Borsele ik 'Zeeland? Geen idee waar dat lag' haalt borden weg Nieuwe winkel in gekwelde binnenstad Huisvesting vluchtelingen met verblijfstatus steeds lastiger Él SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Zeeuwse gemeenten hebben de grootst mogelijke moeite voldoende huizen te vinden voor huisvesting van vluchtelingen met een verblijfstatus. Ma»'- tushouders onderbrengen. Ter vergelijking: in 2012 was die taak stelling provinciebreed 72. Ge meenten en woningcorporaties werken keihard om aan de huidi ge prestatie-afspraak te voldoen, benadrukt Miljus. Sommigen heb ben het nu dubbel zo lastig, om dat ze een achterstand uit het ver leden hebben weg te werken. Koploper in dat verband is Schouwen-Duiveland. Jeffrey van Doorenmalen van Zeeuwland: „Momenteel hebben we voldoen de woningen om de achterstand (14) weg te werken én te voldoen aan onze afspraak met de gemeen te om dit jaar 58 nieuwe status houders te huisvesten. Daar pro beren we zo goed mogelijk aan vast te houden, zonder de overige urgenten tekort te doen natuur lijk. Dat is een kwestie van pas sen en meten." De Schouwse cor poratie heeft jaarlijks een verloop V,:- -- ZIERIKZEE. Een tekort aan een be paald type woningen in combina tie met een flink hogere instroom van vluchtelingen maken het hier knap lastig om te voldoen aan de van Rijkswege opgelegde taakstelling, zegt directeur Zelja- na Miljus van Vluchtelingenwerk Zeeland (VWZ). „En", verzucht ze, „we weten nu al dat de taak stelling voor volgend jaar lande lijk 40 procent hoger wordt. Dat gaat een knelpunt opleveren, dat kan niet anders." In 2025 moet Zeeland 676 sta- Mamoun Kad koui had op stel en sprong huis en haard in Damascus verlaten en be landde via via in het asielzoekers centrum Dronten. „Na vijf maan den moest ik op gesprek met een vrouw van het COA (Centraal Or gaan opvang Asielszoekers, red.). 'Waar wil je wonen?', vroeg ze me. Ik antwoordde haar 'het liefst in een kleine stad, waar het veilig is voor mijn vrouw en kinderen en waar ze goede scholen heb ben'. Toen vroeg de vrouw mij 'en wat denk je van Zeeland?' Ik had geen idee waar dat lag. Ze pakte een landkaart en liet het me zien. Wel mooi, dacht ik, zo vlak bij zee en volop frisse lucht." Het werd uiteindelijk Nieuwer kerk. Mamoun kreeg in februari een eensgezinswoning toegewe zen. Zijn vrouw en drie kinderen zaten op dat moment nog in Jor danië, wachtend op toestemming voor hereniging. Mamoun belan de voor zijn gevoel in een warm bad. „De buren kwamen meteen naar mij toe, kennismaken. Ieder een wil helpen. Geweldig!" Zijn vrouw Milada straalt het nieuwe geluk uit. „Hij stuurde ie dere dag foto's via internet. Van de straat, de tuin, de woonkamer. Ik vond het ook mooi. Het allerbe langrijkste is dat er een goede school vlakbij is en mijn kinde ren kunnen hier veilig buitenspe- 'De buren kwamen meteen naar mij toe, kennismaken, ledereen wil helpen! len." Milada, Karem (ro), Sara (8) en Mourad (4), reisden drie maan den later - in mei- af naar Nieu werkerk voor gezinshereniging. van zo'n driehonderd woningen. Het is momenteel druk aan de poort, ervaart coördinator Paula Schiettekatte van VWZ Schou wen-Duiveland. „De eerste paar weken van juli hebben we een piek gehad. We zitten nu op een totaal van 40 plaatsingen, dus dat gaat de goede kant op. De druk is een beetje van de ketel, doordat nu ook wordt gekeken naar huis vesting in de kleinste dorpjes. Als er maar een bus rijdt en het liefst ook een supermarkt en een school is." Die grotere spreiding maken de begeleiding voor vluchtelin genwerk wel lastig, vertelt Schiet tekatte. „Dan is het juist zo fijn als er buren zijn die een beetje naar hen willen omkijken. Die bij voorbeeld zeggen, stap maar even in de auto en ga mee boodschap pen doen. Gewoon, uit me de-menselijkheid." Ze voelen zich welkom. „In Jorda nië vroegen ze wat ik daar kwam doen? Waarom ik niet gewoon in Syrië kon blijven, of in Turkije. „Hier heeft niemand mij dat nog gevraagd." De Kadkouis hebben een voor lopige verblijfstatus voor vijfjaar, maar ze zijn van plan zich te la ten naturaliseren en langer te blij ven. Mamoun werkt als vrijwilli ger in de Museumhaven in Zierik- zee. In Syrië was hij directeur van een afdeling van SOS kinderdor pen en verantwoordlijk voor de opvang van 250 kinderen. „Het zou mooi zijn als ik hier ook werk kan vinden met kinderen." „We halen vooral borden weg bin nen de bebouwde kom", zegt Arn- oud Knegt van de gemeente Borse le. „Soms staat er aan beide kan ten van de weg een stopbord. Dan kan er één weg." De gemeente haalt ook alle 'honden'-borden weg. Deze bor den zijn overbodig, omdat in de plaatselijke verordening is gere geld dat honden binnen de be bouwde kom moeten worden aan gelijnd en dat iedereen verplicht is de hondenpoep op te ruimen. Met deze actie wil de gemeente de verkeersveiligheid verbeteren. Het zorgt er voor dat de overgeble ven borden beter gezien worden en het is bedoeld om de kernen fraaier te maken. Knegt legt uit dat de gemeente daarom ook zo min mogelijk weg markeringen aanbrengt, zoals ge verfde strepen of anders gekleur de stenen. De borden worden de komen de tijd geleidelijk weggehaald. Dat gebeurt dorp voor dorp. THOLEN. Het toekomstbeeld van de binnenstad van Tholen mag dan niet al te rooskleurig zijn, er zijn nog altijd gedreven onderne mers die er een winkel durven te beginnen. „Wie niet waagt, wie niet wint", zegt Golda Hulstein. Aan de Bebouwdendam open de zij gisteren dierenspeciaalzaak 't Vosje. Dat de binnenstad te lij den heeft onder de concurrentie van Vestetuin heeft haar niet doen twijfelen. „Je moet het ge woon proberen", vindt de onder neemster, die aan de eerste dag een goed gevoel overhield. „De mensen zeiden blij te zijn dat er weer een dierenwinkel is." Hulstein runde in het verleden een dierenafdeling in een tuincen trum en werkte bij een dierenwin kel in Bergen op Zoom. „Die win kel is gesloten, waardoor ik op straat kwam te staan. En vindt nog maar eens een leuke baan op je veertigste. Ik dacht: ik begin ge woon iets voor mezelf." De binnenstad van Tholen on dervindt sinds enkele jaren con currentie van het winkelgebied in de nieuwbouwwijk Vestetuin. On langs maakte Kruidvat bekend van het centrum naar die wijk te willen verhuizen. WOENSDAG 5 AUGUSTUS 2015 Puzzelen met de ruimte op toch al krappe markt 72 vluchtelingen met een verblijfstatus moet Schouwen-Duiveland dit jaar huisvesten. Dat is inclusief de achterstand (14) die de gemeente de afgelopen jaren had opgebouwd. Het Syrische gezin Kadkoui (vlnr Sara, Karem, Mamoun, Mourad en Milada) heeft begin dit jaar een woning toegewezen gekregen in Nieuwerkerk. Hun nieuwe omgeving bevalt prima, ook al is het een klein dorp en geen stad als Damascus, waar ze hebben gewoond, foto Marieke Mandemaker door Marcel Modde Mamoun Kadkoui HEINKENSZAND. De gemeente Bor sele haalt rond de 450 verkeersbor den weg. Het gaat om borden die overbodig zijn of geen toegevoeg de waarde (meer) hebben voor de verkeersveiligheid. door Rob Paardekam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 59