Schouwen-Duiveland heeft minder geld voor nieuw beleid dan begroot Anders ondernemen door achttienplusbeleid 6 SCHOUWEN-DUIVELAND Koperkwartet Zomerconcert Schoon strand op Schouwen De aangescherpte drankregels laten sporen na in Renesse. Ondernemers slaan nieuwe wegen in. Zo ook Bill Roovers. In de late uurtjes is het in Renesse beduidend rusti ger op straat, nu jongeren pas vanaf hun achttiende een biertje mogen bestel len. Veel zestien- en zeventienjari gen laten het afweten en dat is juist een groep waar veel horeca ondernemers in het dorp zich op richten. Bill Roovers en zijn vrouw Marianne zagen dit aanko men toen zij in januari 2014 een bar en discotheek middenin het uitgaansgebied overnamen. Zij verbouwden hun zaak tot restau rant. En dat pakt goed uit. „Vorig jaar, toen het voor het eerst was dat jongeren onder de achttien geen alcohol meer moch ten bestellen, had een deel van hen al geboekt op de campings in en rondom Renesse. In de horeca merkten we er die zomer dus nog niet zo heel veel van", vertelt Roovers die eigenaar is van eetca fé Simpel. „Dat is deze zomer wel anders. Vroeger liepen ze met gro te groepen van kroeg naar kroeg. Die groepen zijn er nog wel, maar veel minder." Voor Roovers was dat een re den om zich al in een vroeg sta dium op een ander publiek te richten. Vorig jaar begon hij met het serveren van maaltijden op het terras en dit jaar staan ook binnen - op wat een tijdje gele den nog de dansvloer was - hou ten tafels, klaar voor het diner. Het publiek dat Renesse be zoekt is veranderd, ziet Roovers. „Vroeger waren het voornamelijk jongeren. Die gingen zeven da gen achter elkaar op stap en koch ten hun eten zo goedkoop moge lijk in de supermarkt. Tegenwoor dig komen er steeds meer dagjes mensen. En als je een dag weg gaat, moet er sowieso gegeten worden. Dat is in ons voordeel." Het is wel zo dat je meer moeite moet doen om de mensen bin nen te krijgen, merkt hij. „Je moet hen iets bijzonders bieden. Zo zoeken we naar gerechten die andere restaurants in de buurt niet aanbieden en serveren we huisgemaakte cocktails. Mensen willen genieten. De meters bier zijn verleden tijd." Toch is Simpel nog steeds on derdeel van het uitgaansleven, zij het in mindere mate. De reuring die het jonge uitgaanspubliek ver oorzaakt, moet niet verdwijnen, vindt hij. „Niet ieder bedrijf heeft de mogelijkheid om zo te veranderen als wij het afgelopen jaar deden. En daarnaast: de jeugd die het dorp nu bezoek,t komt later nog eens terug met de kinderen." Van het idee om het uitgaans leven te verplaatsen naar buiten het dorp, gruwelt hij. „Als ze dat doen, is Renesse verloren." De grootste tegenvaller krijgt de gemeente dit jaar nog voor de kie zen. Uit de zogeheten mei-circu laire blijkt dat het Rijk voor Schouwen-Duiveland een kor ting toepast van ruim acht ton. „Dat is een flinke tegenvaller", al dus wethouder Ad Verseput (Fi nanciën, WD). Daarmee ver dampt grotendeels het overschot van 1,2 miljoen euro op de jaarre kening van 2014. Aan de hand van de missive uit Den Haag wordt ook voor het eerst duidelijk hoeveel geld de ge meente krijgt voor uitvoering van de nieuwe taken in het socia le domein. Naast de huishoudelij ke hulp (wmo) is ook jeugdzorg en participatie tegenwoordig een gemeentelijke verantwoordelijk heid. Voor dat sociale domein krijgt Schouwen-Duiveland bijna 179.000 euro structureel minder dan was begroot. Verseput. „Daar voor kunnen wij onze taken nog wel uitvoeren. Er zit in principe nog genoeg in dat potje. Er was al rekening gehouden met een kor ting vanuit Den Haag op dit punt. Nu is het ook concreter ge worden." Overigens profiteert Schou wen-Duiveland ook van een wij ziging van het verdeelstelsel van het gemeentefonds. Alleen wordt het structurele voordeel vanaf 2019 ruim 7 ton in plaats van de verwachte 1 miljoen euro. In de regio Het Koperkwartet van de familie Jongepier geeft vandaag een con cert in de Hervormde Kerk van Haamstede. Het ensemble be staat uit vader (Euphonium), moeder (Althoorn) en twee zoons: Christian (Cornet) en Tij- men (Bugel). Naast klassieke mu ziek komen ook pure brassband, pop en de beginjaren van jazz voorbij. Het concert begint om 20.00 uur en de toegang bedraagt €5,-. De opbrengst is voor het orgelfonds van de kerk. De Nieuwe Kerk in Zierikzee is donderdag het onderkomen van een instrumentaal zomer concert. Het concert wordt ver zorgd door Wilbert Magré op de vleugel, Wim Magré op het orgel en Arjan en Edith Post op de trompet. Tevens worden er twee nieuwe CD's gepresen teerd die in Bolsward zijn opge nomen. Mijn dorp, mijn stad Brusea Visserijmu seum en Oudheidka mer, 11.00-16.00 uur: Demonstratie Bolus- bakken; Expositie Schilderijen Annie Scheermeijer; Kerk plein, 8.00-12.15 uur: Kleedjesmarkt; Het Hooge Burgh, 19.00 uur: Poppo dium met afsluiting van Say Keys; Hervormde kerk Haamstede, 20.00 uur: Concert koper kwartet familie Jon gepier; Kerk in Burgh, 13.30-16.30 uur: expositie Henc Smit; Neeltje Jans, 17.00 uur: Avondmakreel- rondvaart Hooger- werf; Slot van Haam stede, 10.00 uur: Jeugdexcursie door het Slotbos, 11.30 Diapresentatie en be zoek Ridderzaal; Plompetoren, 14.00 uur: Wandeling door Koudekerkse inlaag; T rampolinecentrum Westerschouwen, vanaf 11.00 uur: Op safari door het groot ste bos van Zeeland; Museum Goemans- zorg, 11.00-17.00 uur: Tentoonstelling Rien Poortvliet 'Het Brieschend Paard' en Textielwerken van Els Lemkes; 20.00 uur: Band Schor; Wijnhoeve de Klei ne Schorre, 15.00-17.00 uur: Wijnproeverij en rondleiding; Camping Boeren- rust, tussen 11.00 en 20.00 uur: Speuren in het maïsdoolhof; Jodocuskerk, 15.00-19.30 uur: Mid zomermiddag-avond- rommelmarkt; Watersnoodmu seum, 9.30 uur: Ex- cursierit Delta Tour bus; Blikmuseum de Blik vanger: 14.00-17.00 uur: Verkoopexposi tie miniatuurwinkel tjes; 10.00 uur: Toren beklimming Jacobus- kerk; Centrum, bij de wa- terpaal, vanaf 11.00 uur ieder uur: rond rit met het boemel treintje; Evenemen tenterrein, 18.45 uur: Speurtocht voor kin deren; Strandovergang Wil- helminahoeve, gehe le dag: Sportbreak Renesse; Strandpavil joen Corazon, 10.00 uur: Yoga Lena; Schelphoek, 16.00 uur: Kajaktocht op de Oosterschelde; Cameramuseum, 14.00 uur: Fototour door Zierikzee on der begeleiding van fotograaf Leen Ko per; FIZI, 14.00 uur: De Boskampi's; Dorpskerk, 14.00-17.00 uur: Kerk open met expositie quiltdeken en schil deren f: Eigenaren Bill en Marianne en hun dochter Yara (9) op het terras van eetcafe Simpel. 'Vroeger liepen de jonge ren in grote groepen van kroeg naar kroeg. Dat is nu veel minder.' foto Marieke Mandemaker De meters bier zijn verleden tijd door Sharon van Oost door Marcel Modde ZIERIKZEE. De budgetaire ruimte van de gemeente Schouwen-Dui veland wordt de komende vier jaar flink krapper. In totaal kan ruim twee miljoen euro minder worden uitgegeven. Dat heeft te maken met een verlaging van de Rijksuitkering in het gemeente fonds. HAAMSTEDE ZIERIKZEE Informatie over het aanvangstijd- stip en de entreeprijzen is te vin den op www.wimmagre.nl. BURGH-HAAMSTEDE. De 'Schone jongens en meiden' zorgen er ook de ze zomer voor dat de stranden op Schouwen-Duiveland schoon blijven. Gisteren vond de officiële aftrap plaats bij strandpaviljoen Duinzigt in Burgh-Haamstede. De strandactie is een onderdeel van de campagne Schoon Zeeland. De jongeren gaan niet alleen met een jutterskar het strand op; ook heten ze de bezoekers welkom bij de strandopgang om hen te informeren en een afvalzakje mee te geven. In de kar kunnen be zoekers hun afval kwijt. Alles wordt gescheiden naar glas, plastic, peu ken en restafval. Aan rokers wordt een gratis strandasbakje uitgedeeld, foto Marieke Mandemaker tips? mail naar redactie@pzc.nl BRUINISSE BURGH-HAAMSTEDE DREISCHOR NIEUWERKERK OOSTERLAND OUWERKERK RENESSE SEROOSKERKE ZIERIKZEE ZONNEMAIRE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 58