De ambitieuze starters De# GOED I 7 WAARVAN AKTE Proef op de som Anders dan de schap meesten van mijn dorpsgenoten weet ik wél wie zij is Johan Nebbeling tekent wekelijks anekdotes op uit een notarispraktijk. Gereedschap Een klopboormachine gebruik je niet iedere week. Gereedschap is bij uitstek geschikt om te ruilen. Meestal is het niet de bedoeling dat je er geld voor vraagt. Maar je kunt wel geld uitsparen door ander ge reedschap te lenen. Ben je ook nog een uitstekend klusser, dan kun je wel betaald je diensten aanbieden. Voorbeelden: Peerby.nl: Je plaatst een oproep voor het product dat jij graag zou willen lenen. Peerby stuurt jouw oproep naar minimaal honderd mensen die bij jou in de buurt wonen. Meestal vraagt de ander niets terug voor het uitlenen. Klusup.nl: Via deze site worden klussen gevraagd en aangeboden. Als klusser en als zoeker betaal je een percentage van de klusprijs aan Klusup. En surf ook eens naar: www.fik- sers.com, www.croqqer.com en www.repaircafe.nl Fiscus: Uitruil van andere gebruiks voorwerpen is belastingvrij. Maar neveninkomsten uit werkzaamhe den zijn wel gewoon belast. Pakje het echt serieus aan, en word je door de Belastingdienst als onder nemer aangemerkt, dan moetje ook BTW afdragen. Verzekering: Bij schade, verlies of diefstal geldt er een garantierege ling. Peerby regelt de garantie via Centraal Beheer. Kleding Hoeveel miskopen heb jij in de kast hangen? Maar het afdankertje van de een, is een parel voor de ander. Ruilen dus die kleding die in de kast ligt te verstoffen. Krijgdekleertjes.nl: Oude kinderkle- Hierboven de theorie, maar hoe werkt het in praktijk? Deze week het rekenvoorbeeld voor het fictieve huishouden met de ambitieuze starters Luuk (25) en Britt (25). Luuk en Britt wonen samen in een huurhuis. Luuk wil als ar chitect aan de slag maar kan geen baan vinden. Britt is zelf standig grafisch ontwerper. Tij dens hun vakantie in Thailand willen Luuk en Britt hun huis aan verhuren toeristen. Ze heb ben hiervoor toestemming ge vraagd aan hun huisbaas. Ze vinden een stel dat hun huis 2 weken wil huren voor 80 euro per nacht, plus 40 euro schoon maakkosten. Airbnb brengt de verhuurder 3% ser vicekosten in re kening, afgerond op hele bedra gen. Luuk en Britt be talen 3% van 1160 euro 35 euro aan Airbnb. ren (en speelgoed) kun je bij deze site inruilen per pakket. Je krijgt daarvoor ruilpunten waarmee je zelf weer een pakket kunt uitkie zen. Littlegreendress.nl: Deze site orga niseert ruilfestijnen. De overgeble ven kleding gaat naar een goed doel. En surf ook eens naar: www.mode- mevrouwtjes.nl en www.markt- plaats.nl. Fiscus: Uitruil van andere gebruiks voorwerpen is belastingvrij. Maar verkoop je veel van je oude kleding op Marktplaats dan kan de Belas tingdienst dat als neveninkomsten zien, die belastbaar zijn. Markt plaats deelt gebruikersinformatie met de fiscus. I— Verzekering: Een verzekering is in dit geval niet nodig. VRAGEN? Ze koos zelf voor een terug getrokken bestaan, maar deze dame verdiende een waardiger afscheid dan dit. De kille leegte van de aula is een klap in mijn gezicht. De onbewerkte bakstenen muren, de harde eikenhouten banken, het onwezenlijk kunstwerk aan de muur: de eenzaamheid is hier bijna tastbaar. Op de baar staat haar eenvoudige houten kist. Naast de begrafenisondernemer van dienst ben ik de enige die haar de laatste eer bewijst. Drie dagen ligt ze in haar achtertuin voordat ze wordt gevonden. Contact met de buren heeft ze al jaren niet meer. Familie? Een paar neven, ergens in de Verenigde Staten. De burgemeester vraagt mij haar nalaten schap - een huisje en wat spaargeld - af te handelen. Een grote eer. Want anders dan de meesten van mijn dorpsgenoten weet ik wél wie zij is. In de jaren dertig ontvlucht ze Duitsland. Ze komt terecht in ons dorp, waar ze een handwerk winkel opent. Generaties dorpsmeisjes leren bij haar de kneepjes van het naai- vak. Met haar kenmerkende accent wordt ze een gewaar deerd lid van de gemeen- Duitse wordt ze geïn terneerd. Na een paar dagen komt ze weer vrij. Ze is over duidelijk geen nazi maar gewaardeerd wordt ze niet meer. Zeker niet als haar winkeltje trefpunt wordt van Duitse Wehrmachtsoldaten. Als 'moffenhoer' ontkomt ze na de bevrijding slechts aan de publieke vernedering van kaalscheren omdat een plaatselijke verzetsstrijder in grijpt. Hij vertelt de dorpelingen waar zij zich nooit op heeft laten voorstaan. Namelijk dat de zolder boven haar winkeltje in de oorlogsjaren fungeerde als doorgangshuis voor joodse kinderen. Die worden door het verzet, via België en Frankrijk, naar het veilige Spanje gesmokkeld. Tientallen, misschien wel honderden kinderen zijn gered door haar toedoen. Ze krijgt er de Israëlische Yad Vashem-onderscheiding voor. Na de oorlog herneemt het dorpsleven zijn loop. Als ze haar winkeltje in de jaren zeventig sluit, raakt ze in de vergetelheid. Haar laatste dagen slijt ze in afzondering en eenzaamheid. Ongekend, onbemind. Dat is deels ook haar eigen keuze. Maar mij raakt het diep dat ik nu als enige achter haar doodskist loop. Een groot mens als zij, verdient naar mijn smaak een groots, eervol afscheid. Helaas is ons dorp daar te klein voor. woensdag 5 augustus 2015 Voorbeelden: Heb je naar aanleiding van dit verhaal een vraag over jouw financiën? Mail naar irene.van.den.berg@persgroep.nl. Groot mens Dan breekt de oorlog uit. Als Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 52