61 ana IRENE WEET RAAD 0 VRAGEN OPMERKINGEN Waarom zon je al je spullen voor jezelf houden, ook als je ze niet gebruikt? Het idee achter de deeleconomie is dat we slimmer gebruik maken van ons bezit. En dat levert ook wat op. Als je je huis tijdelijk verhuurt, moetje 70 procent van de huur opgeven aan de fiscus Financieel journalist Irene van den Berg gaat in op nijpende geldkwesties Wat is de logica achter de aanschaf van een caravan? Los van het feit of je het leuk vindt om met een sleur hut op vakantie te gaan, betaal je voor het bezit van een caravan een flinke smak geld. Voor de aanschaf, het onderhoud en de stalling. Terwijl je er vaak maar een paar weken per jaar gebruik van maakt. Het is veel slimmer om de kosten van de cara van te delen met een groep mensen, die allemaal toegang hebben tot de caravan. En omdat iedereen minder kosten maakt, kunnen jullie ook nog een camper, vouwwagen en een grote tent aanschaffen. Voila, de deeleconomie in een notendop. Er zijn allerlei redenen om te delen. Het is beter voor het milieu. En je kunt geld besparen doordatje iets leent in plaats van het aan schaft. Spullen die je al hebt, kunnen je bovendien direct klin kende munt opleveren. Dus denk na over watje allemaal bezit, en deel! Huis Ben je op vakantie of om een andere reden van huis, dan kunnen anderen van jouw stulpje gebruik maken. Natuurlijk helpt het wel als je ap partement in het een- trum van Maastricht hebt of een leuk boerderijtje in Brabant. Voorbeelden: Airbnb.nl: Bied je huis aan als va kantieadres op deze grote internatio nale site. Je bepaalt zelf watje ervoor waagt. Zowel de huurder als de verhuurder betalen een fee aan Airbnb. Huizenruil.com: Ben je zelf op zoek naar een leuk vakantieadresje, dan kan dat via Huizenruil.com. Lid maatschap is verplicht. En surf ook eens naar: www.home- forexchange.com, www.luxuryretre- ats.com en www.holidaylink.com Belasting: Als je je huis tijdelijk ver huurt, dan moet je 70 procent van de ontvangen huurinkomsten bij de fiscus opgeven als 'Inkomsten uit tij delijke verhuur'. Verhuur van een tweede woning is onbelast. Wie zijn gasten ook nog verwent met een ontbijt of diner valt onder de regels voor Bed Breakfast. Verzekering: Verzekeraars spelen steeds beter in op initiatieven als Airbnb. Nationale-Ne- derlanden, ASR en Aegon bieden speciale verzeke ringen aan voor mensen die hun huis laten bewo nen door derden. Auto Hoe vaak staat jouw auto stil? Op het moment datje er niet mee rijdt, kunnen anderen er van profiteren. Maar ook als je op de weg zit, kan iemand anders meeprofiteren. Want waarom zou je alleen de dure ben zine ophoesten als er nog een plekje vrij is in je auto voor een carpooler. Voorbeelden: Samenrijden.nl: Op deze site van de ANWB vind je meerijdmaatjes. Je bepaalt zelf hoeveel je voor de rit vraagt. Je moet inloggen met je Fa- cebook-, Twitter- of Linkedlnac- count zodat je passagier beter kan achterhalen wie je bent. Snappcar.nl: Heb je geen zin om taxichauffeur te spelen, dan kun je via Snappcar je auto verhuren. Je bepaalt zelf wat je voor het gebruik van je auto vraagt, maar een deel van de inkomsten gaat wel naar Snappcar. En surf ook eens naar: www.mywheels.nl,www.wego.nu en www.blablacar.nl Fiscus: Hier is sprake van een grijs gebied. Ooit stond de volgende tekst op de site van Snappcar: 'Zo lang je incidenteel je auto verhuurt, hoef je je geen zorgen te maken. Gemiddeld kun je als particulier zo'n 5000-6000 euro per jaar belas tingvrij verhuren.' Maar deze tekst is inmiddels ver wijderd. Verzekering: Een normale autover zekering dekt meestal alleen schade als de eigenaar erin rijdt. Bied je je auto aan via SnappCar, MyWheels of WeGo, dan sluit je di rect een speciale autoverzekering af. De verzekering geldt op de dagen dat je je auto verhuurt. Vorige week ging Irene van den Berg uitgebreid op het invoeren van goederen over de grens. Uit de reacties van lezers selecteerde ze een drietal vragen. Armani Antiek Online Reageren? irene.van.den.berg@persgroep.nl woensdag 5 augustus 2015 Delen is VERMENIGVULDIGEN 44 x x Jij schrijft datje drie stuks namaak- kleding mag invoeren, maar volgens mij klopt dat niet. Tijdens een steden- tripje naar Rome kocht ik op straat vier 'Armani' T-shirts, voor mezelf en mijn drie zoons. Bij de douane op Schiphol werd ik gecontroleerd en ik moest allevier de shirts inleveren. Hoe zit dat? Het klopt wel. Je mag straffeloos drie stuks namaakkleding invoeren. Maar als de Douane meer dan het maximale aantal artikelen aantreft, dan kunnen alle artikelen in beslag worden geno men. De Douane heeft op haar web site een overzicht gepubliceerd met nepartikelen die reizigers voor eigen gebruik vrij mogen invoeren. Zo mag je maximaal drie namaakhorloges meenemen, maximaal drie films en maximaal 250 milliliter parfum. Google op 'Nagemaakte artikelen' en 'Belastingdienst'. Op vakantie bezoek ik graag antiek markten. Nu zei een vriendin van mij laatst datje antiek niet zomaar mee over de grens mag nemen. Klopt dat en waar moet je dan op letten? Ja dat klopt. Kunst en antiek mag je niet zomaar meenemen om leegroof van kunst, antiek en archeologische vondsten te voorkomen. Meestal geldt datje antiek, ouder dan vijftig jaar, niet zomaar mag meenemen. Is je aankoop ouder, dan heb je vaak een uitvoervergunning nodig van het land waar je vakantie viert. Heb je twijfels, neem dan contact op met de Neder landse douane of de Nederlandse am bassade in het vakantieland. Betaal je ook invoerrechten als je on line spullen besteld in het buitenland? Soms wel. Binnen de Europese Unie is er vrij verkeer van goederen. Maar als je van buiten Europa spullen bestelt, moet je soms omzetbelasting en in voerrechten betalen. Hoeveel hangt af van de waarde van je bestelling. Tot 22 euro hoefje geen douanerechten of btw af te dragen. Tussen de 22 en 150 euro betaal je alleen btw. Meestal is dat 21 procent, maar bij boeken be taal je bijvoorbeeld maar 6 procent. Bij leveringen van 150 euro of meer betaal je zowel btw als invoerrechten. De hoogte van de invoerrechten vari eert per product. De website www.in- voercalculator.nl kan je helpen bij de berekening.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51