&GOI 5 m\ mm En m m 0 KLEINGELD Mijn geld ik Elke week waagt de redactie een streekgenoot het hemd van het lijf over financiële kwesties. Vandaag muzikant Herman Brock jr. (44) uit Terneuzen. I lij trad dit jaar op in het VPRO programma 'Vr ije geluiden' en staat binnenkort op Lowlands. a? door hans puik \WM Sf§" IBS™. Voor 800 euro kocht ik een versterker, maar ik heb minstens datzelfde bedrag uitgegeven aan reparaties „Ik koop graag fatsoenlijke gitaren en die zijn redelijk aan de prijs. Laatst moest ik oude instrumenten verkopen om nieuwe te kunnen aanschaffen. Voor een redelijke akoestische gitaar ben je al snel 2000 euro kwijt. Ik kijk altijd eerst naar het instrument. Als ik er weg van hen en ik hoor de prijs, schrik ik daar soms van. Nu dacht ik: deze gitaar heb ik nodig en ik verkoop wat ik kan missen om het te kun nen betalen." „Het loopt inderdaad de spuigaten uit qua prijzen. Ik hoorde laatst van een collega dat hij een oude mandoline had gekocht voor 10.000 euro. De prijs is zo hoog omdat ze oud en zeldzaam zijn. Aan de klank van die instrumenten hoor je wel dat het top of the bill is." „Dat is zonder twijfel een versterker voor oude gita ren van het merk Fender geweest. Voor 800 euro kocht ik hem, maar ik heb minstens datzelfde bedrag uitgegeven aan re paraties. De buizen en de speakers heb ik laten ver nieuwen en ik ben nooit tevre den geweest over het geluid wat er uit kwam. Een duur grapje, terwijl ik bij aankoop juist dacht zo'n goede deal te hebben gesloten." „De bandbus. Weliswaar een tweede handse, maar hij kostte toch nog 2800 euro. Het is een Hyundai en ik ben er erg tevreden over. Onze band bestaat uit maximaal zes personen en we pas sen er allemaal in." „Ik ben geen fan van geld op de bank. Dan koop ik liever instrumenten, die houden hun waarde tenminste vast. Ik heb bijvoorbeeld een kleine Fender gi taar uit de jaren zeventig. Die kostte ooit 1000 gulden en is nu ruim 3000 euro waard. Wel houd ik altijd geld achter de hand voor mogelijke repara tiekosten." „Geen geld maakt ongelukkig. Ik denk dat mensen met geld wel iets makke lijker leven. Je hebt meer mogelijkhe den om gelukkig te worden." „Nooit. Zeker begin dit jaar is geld een bijzaak geweest. Door het uitbrengen van een nieuwe cd hebben we veel promotionele optredens gegeven die alleen naamsbekendheid opleverden. In februari waren we te gast in het VPRO-programma Vrije geluiden, waarna we steeds meer telefoontjes kregen van festivals. Voor de dag dat we op Lowlands staan hebben we drie andere optredens moeten afzeg gen. Dat geeft aan dat de cd goed ontvangen is." Wanneer lag u voor het laatst wakker vanwege geldkwes ties? „Ik heb daar de laatste jaren vaak wakker van gelegen. Twee jaar geleden moest er geld binnenko men voor het uitbrengen van een nieuwe cd. Toen heb ik bij de ge meente Terneuzen aangeklopt, want die heeft een speciale regeling. Als het slecht gaat met je zaak wordt een mi nimumaanvulling aangeboden. Dat heeft me toen enorm geholpen. We hebben 's zomers natuurlijk meer op tredens dan in de winter. Ik heb het daar echt moeilijk mee gehad en lag 's nachts te dubben of het nog wel goed kwam." „Muziek maken is wat ik doe, daar kan ik niet mee stoppen. Er was een finan cieel probleem en dat moest opgelost worden, linksom of rechtsom. Uitein delijk bracht een crowdfundingproject uitkomst." „Het is muzikanten eigen daar zo wei nig mogelijk aan te denken. Ik heb er geen regeling voor, dus moeten we tegen die tijd zien hoe dat gaat. Ik kijk liever naar het moment van nu." GADGET Economisch autorijden Gemiddeld of uniek? Een goedkoop mosseljaar ft BESPAARTIP Vervang eens een lampje woensdag 5 augustus 2015 K BEN GEEN FAN VAN GELD OP DE BANK' Herman Brock jr. koopt liever instrumenten dan dat hij geld spaart. FOTO PETER NICOL»! Hoeveel geld investeert u in muziekinstru menten? Zijn die prijzen niette hoog? Wat is de grootste miskoop die u ooit deed? Wat is uw grootste financiële uitspatting? Legt u bewust geld apart? Maakt geld gelukkig? Heeft u ooit op een podium gestaan, waar bij geld de drijfveer was? Waren er op het dieptepunt ooit overwe gingen om te stoppen in de muziekwereld? Maak u zich zorgen om de oudedagvoor- ziening? Flo is een gratis rijhulpje dat via de sensoren van de smartphone een autorit analyseert. Rij je houterig of rem je onnodig? Flo geeft subtiele feedback en tipt hoe het zuiniger kan. whatsappberichten krijgen we gemiddeld per dag. Op 90 procent van de smartphones zit WhatsApp. Het is de vraag wat je ermee moet, maar het is best leuk om te weten of je gemid deld bent of bijzon der. Het CBS, dat vrijwel alles over de Nederlandse bevol king weet, heeft op zijn site (kijk onder 'webpublicaties') een tooi waarmee je kunt zien op welke vlakken je afwijkt van het gemiddelde. De prijs van mosselen is dit jaar een stuk lager dan andere jaren. Dat is slecht nieuws voor de handela ren, maar gunstig voor wie graag mosselen eet. Mosselvissers krijgen dit jaar maar 85 cent tot I euro voor een kilo. Een mogelijke verklaring voor de lage prijs is dat een groter deel van de verkoop via supermarkten verloopt en dat die groot inkopen. Van de verlich ting in huis ver bruikt led het minste ener gie. Maar hoeveel Xó"* scheelt dat nou eigenlijk precies? Op groenovatie. com kun je berekenen hoeveel er is te besparen als je gloeilam pen vervangt door led lampen. En hoeveel minder C02 daardoor de lucht in gaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 50