GOI 3 i T.t 1 Toverrijst met truffel DE KLANT IS KLOOTWIJK 2 SPARTAMOJO Een plakje truffel heeft minder smaak dan een servet na de maaltijd ELECTRIC CORTINA EC0M0U4 JEANS Prima display met goede bediening dag stil staat, is het logisch om minder auto's met meer mensen te gebruiken. Je deelt de kosten, en ook fijn: je spreekt je buren nog eens. 3 FIETS ZOVER JE KUNT Transitiestraten, heten ze: straten waar de bewoners een paar keer per maand bekijken hoe ze energie en water kunnen besparen. In het Britse Totnes isoleerden ze niet alleen hun daken, ze kwamen ook overeen alle verplaatsingen korter dan 5 kilometer met de fiets of te voet te doen. Omdat boodschappen sleuren per fiets of te voet niet zo'n aange name bezigheid is, kochten ze geza menlijk een fietskar. Het idee vond navolging in Gent. Door auto's te delen, konden bewoners een deel van de parkeerplaatsen ombouwen tot 'woonkamers', met banken, bloembakken en tafels. 4 KOOP AANDELEN Als we de toekomst willen verzekeren, moeten we olie, gas, steenkool en atoomker nen bewaren als reserve en vol inzet ten op energie uit zon, wind en biogas. Het voordeel van hernieuw bare energie is datje overal waar de zon schijnt zonnepanelen kan leg gen. Dat is per definitie lokale en ge decentraliseerde energie. Ook vanaf de bank kun je de wereld doen kan telen: koop aandelen in een energie coöperatie of een verpakkingsvrije winkel. 5 GA VOOR DE GEEFSTRAAT Deze reis zal je veranderen, hoorde ik overal waar ik kwam. Die verandering werd zichtbaar op de dag dat we onze straat afsloten en omdoopten tot Geefstraat. Waarom niet weggeven wat je te veel hebt? Waarom het leven van al die spullen niet verlen gen door ze uit te delen aan mensen die ze wel kunnen gebruiken? De ene buur sleurde de oude pingpong- tafel door de voordeur naar buiten, de andere hing al zijn miskopen aan een kledingrek en nog een andere stalde de kinderfietsen uit waar zijn kleinkinderen uitgegroeid waren. Alles wisselde van eigenaar. Ik moest glimlachen. Een jaar had ik kriskras door Europa gereisd om te ontdek ken dat verandering voor je deur be gint. Het is gewoon een kwestie van proberen en doen. Je moet de zwarte hebben, zegen mensen die zeggen dal ze kenner zijn. Witte truffel is er ook maar die is minder. heeft bordjes pap uitgeserveerd. Dan komt een heer in zwarte pak aan tafel. Hij draagt witte handschoenen. In de ene hand een zwarte truffel, in de andere een kaasschaaf. Zwijgend schaaft hij boven elke bordje rijstpap twee plakjes van de truffel. Gasten aan tafel die dit niet gewend zijn weten niet wat te doen. Moeten we de plakjes door de pap roeren? Of stuk prakken? De meest onbehouwen onder hen pakt een schijfje truffel, stopt het in zijn mond en kauwt er op. En dan moet je durven. Zeggen watje proeft. Niks! Een plakje truffel heeft minder smaak dan een servet na de maaltijd. Hoe kan dat? Truffels worden vaak verkeerd begrepen. Ze geven een bijzondere geur af maar smaken bij lange niet naar wat die geur belooft. Wel kun je met één truffel de hele buurt, de hele straat, je hele dorp een plezier doen, door hem fijn te malen en door aardap pelpuree te mengen. Stamp gerust 1000 kilo gekookte aardappelen samen met een kleine truf fel. Het werkt. Bij Gallo doen ze het ook. Gallo is in Italië de grootse verwerker van paprijst. In winkels van Plus en Albert Heijn nu te koop: Gallo Risotto Pronto Gourmet. Lassie Toverrijst, maar deze Italiaanse variant dan wel met de geur van truffel. Op de verpakking staan twee hele en een halve truffel afgebeeld en zelfs twee losse plakjes op een bord pap. Rijstepap klinkt niet interessant. De halve wereld eet rijstepap in oneindig veel varianten, maar nergens opwinding er over onder gourmets. Pas als je rijstepap risotto noemt kijken hyperculinairen op van hun borduurwerk. Wat zegje, risotto? Dan komen de verhalen. Risotto is ze heilig. Rijst, gekookt in bouillon. Nederlandse culinaire publicisten dwepen er mee. Soms op het hysterische af. Citaat van zo eentje: 'Risotto, is een bedwelmend gerecht, een donzige deken op je tong, een wolkende wereld onder je gehemelte, een zacht klotsen van romige rijst om de kiezen, vloeibaar en vast tegelijk. Zomerzwetend, zwemmend nat. Dat vochtige geluk.' Poepoe. Het zit nu in een zakje in een doosje. Van Gallo. Even koken in water een klaar. Met truffel. Hoeveel truffel? 0,017 procent. 17 gram op 1000 kilo paprijst. Wouter Klootwijk proeft en test producten woensdag 5 augustus 2015 Prima actieradius (28 kilometer), oogt robuust en stevig Matige remmen en display €1450 r ws* Tine Hens in de gemeenschappelijke tuin nabij haar 'Geefstraat' in Gent. 'Door auto's te delen, konden we van een deel van de parkeerplaatsen woonkamers maken.' foto jonas lampens Het klein verzet van Tine Hens is verschenen bij uitgeverij Epo (€20). www.epo.be Ritueel in het restaurant van stand. Men Reageren?wouter.klootwijk@persgroep.nl 44 €1575 Slechte handleiding, matige actieradius (20 kilometer)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 48