Gemotoriseerd de Rosbank op 2 I &GOI 'Leuk hoor, voor de hippe middenklasse' Hebben? Delen! In haar boek Het klein verzet' beschrijft de Vlaamse schr ijfster Tine Hens plaatsen in Europa waar de deeleconomie groeit. Op verzoek van Geld&Goed vertaalt ze haar bevindingen naar het leven van alledag. Test 1, 2, 3 We vervangen spullen, gewoon omdat we verlangen naar een nieuwer model Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek met e-bikes. I BATAVUS E-DIVA Wat als we beslissen dat niet de econo mie ons bepaalt maar dat wij de economie zijn? Met die vraag in het achterhoofd reisde ik een jaar door Europa op zoek naar mensen die 'hebben' inwissel den voor 'delen' en 'geven'. Waar het voor mij begon? Er was niet één begin. Het waren momen ten waarop de vragen luider klonken dan de antwoorden. Wat als we ons vergissen in het huidige kapitalisti sche systeem? Wat als de fixatie op economische groei één groot misver stand is? De befaamde econoom John Maynard Keynes omschreef het kapitalisme in 1928 al als een perverse, maar noodzakelijke over gangsfase. Het leven dat zijn klein kinderen - wij dus - zouden leiden, zou in elk opzicht beter zijn. Hij voorspelde een nieuwe fase met minder werk en meer vrije tijd. Om die heilstaat te bereiken was het nodig het kapitalisme een tijdlang te ondergaan, om tijdelijk in te zetten op hebzucht en eigenbelang. Na die periode zouden we een tijdperk bin nenwandelen waarin we tevreden zouden zijn met 'genoeg'. Maar Keynes vergiste zich. Hij had niet bedacht dat we ons zouden laten bepalen door ons bezit, dat we spullen zouden vervangen, gewoon omdat we verlangen naar een nieu wer model of dat we dingen zouden weggooien zonder ze te herstellen. Maar hoe zou de economie eruitzien, als we 'genoeg' als uitgangspunt nemen? Natuurlijk: mensen te over die beweren dat het een illusie is te geloven dat 'genoeg' zal volstaan om de wereld draaiende te houden. En inderdaad, de mensen die ik ont moette die zich hadden losgescheurd uit de logica van 'steeds meer', leken trager te leven. Ze zetten minder geld om in meer tijd en die tijd in vesteerden ze dan weer in een groentetuin, of in een Repair Café. De initiatieven die ik zag, zijn niet heel groot of bijster origineel. Hun kracht bestaat uit hun veelheid en uit het eigen initiatief. We proberen het gewoon, zeiden de bewoners van Thessaloniki, Barcelona en Hamburg toen ze tuinen aanlegden of een bunker omvormden tot energiecen trale. Alleen al door te proberen, maakt een mens het verschil. Hierbij een plan van aanpak voor wie wil meedoen. 1 EET LOKAAL Overal zag ik de stads-, dak- en samentuinen opbloeien. Van Griekenland tot Portugal is het telen van eigen aubergines, paprika's of tomaten de eerste stap om weer greep te krijgen op de economie en op het eigen leven. In Thessaloniki hebben burgers een militair domein omgebouwd tot stadsboerderij; in Crystal Palace, bij Londen, werden braakliggende privétuinen inge zaaid, die samen de Patchwork Farm vormen. Lokaal en seizoensgeboden eten, betekent datje voedsel niet meer duizenden kilometers laat reizen, maar datje eet wat er bij jou in de buurt op dat moment groeit. Geen zin om zelf met je handen in de aarde te wroeten? Geen nood. Druk een oogstkalender af en kijk in de supermarkt op de verpakkingen naar het land van oorsprong. 2 DEEL WAT JE HEBT Natuurlijk kwam het door de economische crisis dat een aantal bewoners van de wijk Garcia in Barcelona besloot een inventaris op te maken van hun bezittingen en te onderzoeken wat ze met anderen wilden delen. Van de vier auto's bleef er één over; twee van de drie ladders werden verkocht en de acht kinderzitjes werden er vier. De bewoners legden zelfs de uurschema's van hun werk naast elkaar - voor wie nog werk had - en zetten een gedeelde kinder opvang op. Ze deelden om te bezui nigen, niet om eraan te verdienen, en het ging niet om de grootte van de groep, maar om de verspreiding van het idee. Het fundament van de zogenaamde deeleconomie is een efficiënt en rationaal gebruik van beschikbare middelen. Als je weet dat een auto zo'n 23 uur per woensdag 5 augustus 2015 GO Wellicht ken je het gevoel wel: al jarenlang trek je er in de week ends met je toerfiets op uit, maar het gaat allemaal steeds moeiza mer. Ging je vroeger nog als een volleerd coureur de Posbank, de Aardmansberg of de Hettenheu- vel op, vandaag de dag is het stoempen, harken en zwoegen. Eigenlijk heb je helemaal geen zin meer in dat geploeter heuvel op, tegen de wind in. Heel soms heb je van die momenten dat je dagdroomt over heroïsche toer tochten waar je op geacciden teerd terrein bolletjestrui waardige snelheden haalt. Wij van Geld&Goed vinden dat je wel wat hulp kan gebruiken en dat een e-bike uitkomst kan bieden. De tijden dat je die dingen al vanaf kilometers afstand kon herkennen als suffe seniorenkarretjes zijn voorbij. Merken als Sparta, Batavus en Cortina maken alleszins toon bare modelletjes, die qua design weinig onderdoen voor de exemplaren zonder hulpmotor. De Consumentenbond onder wierp de damesmodellen aan een grondige test. Wat blijkt? Onder de 1600 euro kun je prima slagen. mark roos €1149 Goede actieradius (28 kilometer), goede bouwkwaliteit Sober uitgerust DEELECONOMIE VOOR dummies 44 Vooral doorgaan met je moestuintje, ook al helpt het weinig. Parool-columnist en socioloog Karin Spaink zegt dat de deeleconomie vooral leuk is voor de hippe en mondige middenklasse. Zieke, arme of slecht opge leide mensen vallen buiten de boot. Die hebben niet zo veel om te delen. Spaink sig naleert in haar laatste co lumn een onderliggend pro bleem: armen worden armer en rijken rijker. Wat écht een goed idee was, volgens Spaink: de verzorgingsstaat. Daarin kon iedereen een be roep doen op steun. Koen Frenken, hoogleraar Innovatiestudies aan de Uni versiteit Utrecht, ziet nog veel geworstel met de defini tie van deeleconomie. „Het gaat om mensen die tijdelijk toegang geven tot eikaars niet gebruikte spullen. Wat je ook ziet, is dat mensen huizen kopen om die te ver huren, dan wordt het een verhuureconomie en dat is iets anders." Of dat delen wel of niet in ruil is voor geld, vindt Frenken niet be langrijk voor de definitie. En nieuw is het ook allemaal niet. „Het volgt heel basale economische principes. Je ziet het in elke crisis gebeu ren. Bij gebrek aan geld wordt vaak lokaal een ander systeem bedacht, maar nu met internet weet je niet hoe groot het gaat worden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47