7 11 v 1 Weg met exoten in sloot en plas Op de hak in de Steentijd - BJ BUITEN 11 Uit de Zeeuwse klei Hij zit al drieënveertig jaar in het vak en is het nog lang niet zat. Karei van der Lin den luistert menig evene ment in de provincie op met zijn zelfgebouwde draaimo lens. Vanwege de kermis kan hij komende week even niet terecht op de Markt in Mid delburg, maar vrijdagavond staat hij wel op de nachtmarkt in Vlissingen. En zo reist hij van plek naar plek, van jaarmarkt naar jaar markt. „Dit is een hartstikke mooi vak. Mijn klanten gaan altijd tevreden naar huis. Als de kinderen het naar de zin hebben, heb ik het ook naar mijn zin." Eventjes zag het wat somberder uit. In fe bruari moest Van der Linden aan zijn hart worden geopereerd. Dat maakte werken on mogelijk. „Vier bypasses en een kleprepara- tie. Maar met Pasen was ik weer aan het werk, hoor. Ze hebben het gerepareerd en al les doet het weer. Zolang ik aan het revalide ren ben, heb ik alleen nog hulp nodig met het op- en afbreken. Gelukkig zijn er veel lie ve mensen die me helpen. Ik heb zo goed als niks te klagen. Ik verdien mijn boterham met het plezier van kinderen. Ik ben nu 63, dus ik hoef niet zo lang meer, maar het zou best kunnen dat ik langer doorga. Het leven is mooi als je een leuk beroep hebt." i 1 Zeeuwen in de buiten Natuurjournaal door Chiel Jacobusse HETZEEUW5E LANDSCHAP Het introduceren van exotische planten en dieren leidt bijna stee vast tot problemen voor de inheemse natuur. Een voorbeeld zijn wilde ganzen als de nijlgans en de canadese gans, die hier terechtkwamen omdat ze ontsnapten of losgelaten werden door bezitters van watervogelcol lecties. Een soortgelijke bedrei ging doet zich nu voor met dieren en planten die afkomstig zijn uit aquaria en vijvers. Deze week deed het water schap Scheldestromen een oproep om geen vijverplanten in sloten te dumpen. Het waterschap is jaar lijks 50.000 euro kwijt aan de be strijding van exotische waterplan ten. Dat is maar een heel klein top je van een heel grote ijsberg. Ook Het Zeeuwse Landschap en ande re natuurbeheerders maken jaar lijks tienduizenden euro's aan kos ten om de verspreiding van onge wenste waterplanten en -dieren tegen te gaan. Het waterschap noemt in haar persbericht de gro te waternavel en de waterhyacint, maar daarmee zijn de ergste pro bleemveroorzakers nog niet in beeld. De grootste problemen als het om waterplanten gaat worden ver oorzaakt door de watercrassula. Dat is een uit Australië en Nieuw-Zeeland afkomstige water en oeverplant die veel in vijvers en aquaria gehouden wordt. Het zijn kleine, onaanzienlijke plant jes die in grote massa echter een zeer dichte mat vormen. Die mat is zo dicht dat alle andere planten en dieren erdoor verstikt worden. De soort komt in ongeveer een vijfde van de Zeeuwse uurhokken (topografische kaartvlakken van 5 x 5 kilometer) voor en op diverse plaatsen is er sprake van zorgelij ke expansie; onder meer in de dui nen van Schouwen, langs de oevers van het Krammer-Volkerak en in de Wilde landen bij Sint Jan steen. De soort dreigt complete le vensgemeenschappen te vernieti gen en met name langs soortenrij- ke, voedselarme oevers baart dit de natuurbeheerders veel zorgen en worden enorme kosten ge maakt. Onder de vissen heeft de water crassula een evenknie die ten min ste net zo schadelijk is. Het gaat om de zonnebaars, een mooie, kleurige vis die van origine afkom stig is uit Noord-Amerika. Het is een roofvis die binnen de kortste keren de inheemse vissen uitroeit en die bovendien de larven van bijvoorbeeld amfibieën en libellen verorbert. In grote delen van Zee land heeft deze roofvis zijn ver woestende werk al gedaan. Net als de ganzen gaan de dieren en plan ten die afkomstig zijn uit vijvers en aquaria op termijn voor een jaarlijkse miljoenenschade zorgen. Daarom van onze kant een dikke streep onder de oproep van het waterschap: Houd onze plassen en sloten, als het even kan vrij van exoten! In 1994 vond een particu lier een merkwaardig voor werp op het strand bij Westenschouwen. Het ging om het onderste deel van het gewei van een edelhert, met daarin een doorboring. Na dat het beest was gejaagd, werd het gewei blijkbaar van de sche del gehakt. De kapsporen wa ren op de overgang van schedel naar rozenkrans nog duidelijk waarneembaar. Ook de eerste zijtak was afgehakt, waarna op die plek een gat was geboord. Door het ronde gat bevestigde men een houten steel, zodat het voorwerp als bijl of hak kon dienen. Het object, waar van de punt is afgebroken, heeft een lengte van ruim 12 centimeter. De randen bij de punt zijn gepolijst. Van dergelijke geweibijlen zijn er in de provincie Zeeland maar een handvol bekend. Een exemplaar is gevonden op het strand bij Domburg; een ande re bijl is opgevist bij Zoutelan- de en twee zijn er afkomstig uit de monding van de Ooster- schelde. Deze bijlen waren eveneens gemaakt uit edelhert gewei. Hoogstwaarschijnlijk zijn ze afkomstig van oude strandwallen, die vanaf 3500 voor Christus werden gevormd in de omgeving van de huidige kustlijn van Zeeland, in een tijd dat de zeespiegelstijging ge leidelijk afnam en er een zand- overschot was ontstaan. Kort er na vond duinvorming plaats en kon de mens zich hier vestigen. De strandwallengordel liep in de late prehistorie vanaf Noord- en Zuid-Holland via Zeeland tot aan de Belgische kust. De geweibijlen dateren meestal uit de nieuwe Steen tijd, rond 2500 voor Christus. De prehistorische mens had toen geleidelijk de overstap ge maakt van jagen en verzamelen naar een agrarische leefwijze. Men hoefde niet meer door het landschap te trekken om voed selbronnen op te zoeken, maar men koos een geschikte vaste locatie uit om akkerbouw en veeteelt te bedrijven. Gezien de polijstsporen is de bijl van Wes tenschouwen mogelijk een landbouwhak geweest om de grond te bewerken. Hans Jongepier werkt bij Stich ting Cultureel Erfgoed Zeeland. WOENSDAG 5 AUGUSTUS 2015 'Mijn leven is mooi' Karei van der Linden met zijn zelfgebouwde draaimolen, foto Lex de Meester Watercrassula vormen in een grote massa een dichte, verstikkende mat. foto Chiel Jacobusse door Hans Jongepier •te» De geweibijl van het strand van Westenschouwen. foto Beeldbank SCEZ)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 40