t Gekwetst op weg naar de toekomst Oprichter beticht van seksueel misbruik, ook vermoedens van duiveluitdrijving NIEUWS 3 Religieuze zorginstelling belooft hulp, maar oprichter zit in de cel op verdenking van misbruik. Waar hij vandaan komt? Dankzij fotograaf Georgi Licovski weten we het. „Zijn vader vertelde me dat ze uit Aleppo in Syrië komen", vertelt hij telefonisch. „Hun zoon tje werd verwond door chemische wapens." Daarna besloot het ge zin te vluchten, net als miljoenen andere Syriërs. Naar Europa, op zoek naar een veilige plek op aar de om hun zoontje te laten op groeien - en in de hoop medische hulp te krijgen voor hun zoon. Bij het nemen van de foto zijn ze net de grens met Griekenland gepasseerd. Het is even voor drie uur 's middags. Zijn ouders hijsen hem op het treinstation in het Ma cedonische Gevgelija omhoog, de trein in, op weg naar Servië. En daarna hopen ze verder te komen, richting West-Europa. Fotograaf Licovski verslaat al sinds 1991 de gruwelen in brand haarden over de hele wereld. Maar nadat hij het jochie had gefotogra feerd werd het hem even teveel. „Het was echt heftig om dit vast te leggen. Het kind was ernstig ge wond aan zijn benen, armen, in zijn gezicht, overal." Het ventje en zijn ouders zijn drie van de vele duizenden vluchtelingen die dage lijks het beloofde land proberen te bereiken, vluchtend voor oorlog en armoede. „Gevgelija is onder deel van de westerse Balkanrou te", licht Merlijn Stoffels van het Rode Kruis toe. „Deze mensen zijn veelal uit Syrië, Irak en Afgha nistan op de vlucht voor armoede of oorlog." Sinds het begin van dit jaar zijn volgens de Internationale Organisatie voor Migratie tot hal verwege juni al bijna 160.000 vluchtelingen via Griekenland en Italië Europa ingekomen. Onder hen dit gekwetste jongetje in de tas. MEERKERK. De advertentie van zorginstelling Hoeve Jedidja klinkt perfect. Voor iedereen die het leven even niet meer ziet zit ten is er 'dagelijks hulp' in een 'landelijke omgeving'. Kamers heb ben tv en internet, er zijn dokters en psychiaters. Als klap op de vuurpijl, krijg je ook nog hulp bij al dat 'PGB-gedoe'. Maar zo hulp vaardig als Jedidja wil lijken, zo akelig was de werkelijkheid, denkt justitie. Zeker twee patiën ten met psychiatrische problemen zouden door de 74-jarige oprich ter Van E. zijn betast. En over 'dat PGB-gedoe' vermoedt justitie dat er sprake is van fraude. De instel ling zou hulpvragers gemanipu leerd hebben waardoor maximale bedragen werden geïnd. De ver denkingen zijn zo serieus dat de voorganger in de cel blijft lopende het onderzoek. Begin jaren '90 stond Van E. nog te boek als een 'groot evange lisch leider' die door het Hogere was 'geroepen' om 'gedemoniseer- de' cliënten te genezen. Van E. is dan nog razend populair: zijn ge meenschap Nehemia trekt soms wel 800 'volgelingen' naar de kerk. Maar al snel gaat het bergaf waarts. Van E. vertrekt er na be schuldigingen van handtastelijkhe den. Ze blijven onbestraft, maar verbolgen kerkgangers klagen van 'sektarisch gedrag', waarin ze te gen hun zin in 'intiem' moesten zijn. Van E. vertrekt naar Ridder kerk om daar een nieuw centrum te starten voor 'begeleiding' van geloven en 'behoeftigen'. In 2008 komen er echter op nieuw beschuldigingen. Ditmaal stappen zes vrouwen naar justitie en doen een boekje open over aan randingen, betastingen en zelfs ge dwongen orale seks. Een van de vrouwen vertelt ook hoe Van E. aan duivelsuitdrijving deed. Als Van E. wordt vrijgesproken bij gebrek aan bewijs, lijkt hij zich Begin jaren '90 stond Van E. bekend als een 'groot evangelisch leider'. Nu zit hij in voorarrest voorgoed te hebben teruggetrok ken. In relatieve rust richt hij ech ter een nieuw centrum op in Meerkerk. Nu justitie daar na een jaar lang van stil onderzoek met nieu we beschuldigingen is gekomen, vraagt Meerkerk zich geschrokken af wat zich heeft afgespeeld met de psychiatrische patiënten in hün gemeente. Een buurvrouw kan alleen maar gissen. „We hebben geen idee wat er achter dat hek ge beurt", zegt ze. Af en toe hoorde ze wel getrommel. „Dan maken ze muziek, dat zal wel therapie zijn of zo." Ook nu oogt de plek idyl lisch. De Hoeve Jedidja zou zo een knusse bed breakfast kunnen zijn. Maar langzaam druppelt naar buiten dat Van E. al langer in het vizier van de opsporingsdiensten was. Zo ging de Inspectie voor de Gezondheidszorg in 2013 nog op onderzoek uit, nadat was gebleken dat geen enkele medewerker er een zorgdiploma had. Het bestuur regelde een mbo-diploma woonbe geleiding en een certificaat medi catieverstrekking - waarna de In spectie morrend moest toegeven dat Jedidja aan de 'minimale voor waarden' voldeed. Nu justitie heeft ingegrepen met de arrestatie van Van E. hoopt men dat de beerput opengaat. De gemeente Dordrecht, inmiddels verantwoordelijk voor het toe zicht, laat wel weten dat het zorg centrum nog eens 'kritisch tegen het licht wordt gehouden'. Bij Jedidja zelf blijft het hek dicht. Men weigert commentaar. WOENSDAG 5 AUGUSTUS 2015 door Marcia Nieuwenhuis GEVGELIJA. Een jongetje in een tas. Zijn gezicht is verwond. Net als zijn handjes, die net boven de rand van de tas uitsteken. Zijn ouders dragen hem in de sporttas de trein in, op zoek naar een beter leven. Het jochie kijkt recht in de lens van de fotograaf. Duivelse hulpverlener door Janneke Boluijt en Tobias den Hartog Zorghoeve Jedidja in Meerkerk. De 74-jarige oprichter Van E. zit vast op verdenking van seksueel misbruik, foto Koen Verheijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3