Van Ceel jaagt driftig op zijn trio door staking keer in haar carrière een wereldrecord w SPORT 19 Het Amerikaanse zwemfenomeen Katie Ledecky (18) pakt op de 1500 meter vrij haar tweede WK-goud. Gebrands: 'Druk maken is zinloos' Met groots machtsvertoon snelde de Ame rikaanse Katie Ledecky gister avond naar de wereldtitel op de 1500 meter vrije slag. Het was vooraf niet de vraag wie zou winnen, maar met welke tijd Ledecky de boeken zou in gaan. Na haar wereldrecord van maandag in de series had het zelf al aangekondigd: „In finales zwem ik altijd nog harder." In Kazan voegde Ledecky de daad bij het woord. En passant haalde ze ruim 2 seconden af van haar eigen wereldrecord. Zonder zich bovenmatig in te spannen klokte ze 15.25,48 seconden. Ter vergelijking: de Nederlandse alles- kunner Sharon van Rouwendaal tikte 38 seconden later als zesde aan en liep op vier tienden een persoonlijk record mis. Voor Ledecky was het de ne gende keer dat ze een nieuw we reldrecord zwom. En belangrij ker: met twee uit twee - zondag won ze ook al goud op de 400 vrij - ligt ze mooi op schema voor haar uiteindelijke doel in de Russische studentenstad: vier in dividuele wereldtitels. Tegen mannen 'Waar haal je het allemaal van daan', werd haar tijdens de pers conferentie meerdere keren ge vraagd. De olympisch kampioene van Londen op de 800 meter weet het zelf eigenlijk ook niet. „Ja, ik ben mentaal sterk, heb hard getraind en ben in vorm." Even later lichtte ze toch een tip je van de sluier op. Ledecky wordt dagelijks tijdens haar trai ningen in Washington uitge daagd door haar mannelijke colle ga's. „Vooral van Andrew Gem- mell steek ik veel op", zei ze over de zoon van haar coach Bruce. „Hij heeft een geweldige armslag. Ik kan mijn benen er zelfs een beetje door sparen." Dat komt nu goed uit, aange zien het fenomeen een druk pro gramma afwerkt in Kazan. Gister avond moest ze amper 25 minu ten na haar winnende race al weer aan de bak voor de halve fi nales van de 200 vrij. Op haar minst sterke afstand bereikte de zwemster met een Tsjechische grootvader als zesde de finale. Phelps De suprematie van Ledecky op de lange afstanden is ongekend. Het roept vergelijkingen op met haar landgenoot Michael Phelps. De achttienvoudig olympisch kampioen vormt sinds haar prille jeugd een groot voorbeeld voor de advocaatsdochter. Als 9-jarig meisje bezocht ze eens een wed strijd van Team USA dicht bij haar woonplaats Bethesda. Na af loop wachtte Ledecky geduldig op een krabbel en een foto van haar idool. Op een foto uit het pri- vé-archief van de familie prijkt een verlegen meisje met een ver wachtingsvolle blik in haar ogen. Negen jaar, zes wereldtitels en een olympische titel later is Katie Ledecky bij tijd en wijle nog steeds het verlegen meisje van weleer. Een meisje dat tijdens de persconferentie ten overstaan van tientallen journalisten af en toe de slappe lach krijgt. Waar ver slaggevers maar blijven proberen 'het geheim van Ledecky' te ont rafelen, houdt het wonderkind het graag simpel. „Ik voel nog steeds dezelfde liefde voor het wa ter als toen ik klein was en mijn moeder me leerde zwemmen." Moeder Mary Gen zat gister avond op de tribune in de Kazan Arena en zag dat het goed was. MICHIEL KRAMER Leeftijd: 26 Club: ADO Den Haag Contract: tot medio 2016 Van Geel schoof gisteren aan bij het kamp 'Michiel Kramer' en de tech nisch directeur van Feyenoord had wel iets uit te leggen. Want eerder had de Brabander toch luid en duidelijk laten we ten dat lang niet ieder een in de Kuip over tuigd was van de kwa liteiten van de topsco rer van ADO Den Haag. Kramer vindt het allemaal prima, hij wil nog altijd dolgraag naar de club waar hij al heel zijn leven sup porter van is. En dus werd er gisteren al een persoonlijk ak koord bereikt met de aanvaller, die eerder een lucratieve transfer naar Baniyas SC uit Abu Dhabi zag afket sen. Nu moet Feye noord uiteraard nog tot een akkoord ko men met ADO Den Haag. De Rotterdam mers probeerden de overbodige Mitchell Te Vrede in te zetten in de deal, maar trai ner Henk Fraser heeft de bankzit ter van Feyenoord niet al te hoog op zijn verlanglijstje staan. Te Vre de moet overigens sowieso weg uit de Kuip om ruim baan te ma ken voor Kramer. Elia ging ooit voor ruim 9 miljoen van FC Twente naar HSV, vervol gens voor 10 miljoen naar Juven- tus en uiteindelijk voor een kleine 7 miljoen euro naar Werder Bre men. Daar heeft de aanvaller geen toekomst meer, technisch direc teur Rouven Schroder liet hem gis teren al met Jong Werder Bremen trainen. Schroder sprak al met Feye noord om samen te puzzelen over en transfer van buitenspeler, die als opvolger van Jean-Paul Boëtius naar de Kuip moet verkassen. De Duitse sportdirektor wil er finan cieel nog iets aan overhouden. Feyenoord deed Elia zelf al een for se financiële aanbieding waar de speler met even tuele bonussen richting 1 miljoen euro salaris gaat. Botteghin heeft van Feyenoord al te horen gekregen dat hij voor een prachtig salaris naar Rotterdam kan verhuizen. De in Sao Paulo opgegroeide ver dediger heeft bij FC Groningen luid en dui delijk aangegeven dat hij niets liever wil dan verkassen naar de Kuip. Feyenoord verwacht straks iets meer dan 2 miljoen neer te moeten leggen voor de verdedi ger, die einde deze maand zijn 28e verjaar dag viert. Maar voorals nog wenst directeur Hans Nijland niet mee te werken. Botteghin vertelde de directie van Feye noord dat hij eerder wel de belofte van de clubleiding had gekregen dat hij mocht ver trekken als een mooie club zich in de Euroborg zou melden. Feyenoord wacht nu af of Botte ghin die transfer in Groningen met woorden kan afdwingen. De Braziliaan is en blijft in elk geval nog altijd de grootste kandidaat om de concurrentiestrijd aan te gaan met Sven van Beek in de as van de defensie. een competitieronde die tegelijker tijd door alle clubs wordt afge werkt. „Dat het buitenland denkt: ah, die Nederlandse competitie is ook weer begonnen. De competitiestart moet iets zijn waar je naar uitkijkt, waar je met z'n allen naar toe werkt. Dat is nu niet het geval." Doodzonde De KNVB kan er allemaal ook wei nig aan doen. De voetbalbond her haalde gisteren het standpunt van een week eerder. Dat het doodzon de is dat de eerste speelronde in de soep loopt, dat het sportieve rit me nu wordt verstoord en dat het de derde keer in korte tijd is dat het voetbal wordt getroffen door stakingen van de politie. „Liever hadden we het anders gezien", zeggen ze bij de voetbalbond. Er is niet overwogen om alle wed strijden er maar uit te gooien. „Mogelijk komen er nog meer sta kingen. Als er dit weekeinde er gens gespeeld kan worden, dan moet er gespeeld worden", zegt een woordvoerder. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat de uit gestelde duels op dinsdag- en woensdagavond worden inge haald. In het treurspel dat de eerste ronde nu is geworden, is er ook ruimte voor ludiek protest. Wil lem Il-supporters willen zondag massaal naar de binnenstad van Tilburg komen voor een borrel, waarvoor ook de fans van tegen stander Vitesse zijn uitgenodigd. EINDHOVEN. Volgens PSV-direc- teur Toon Gerbrands vallen de po litiestakingen en de gevolgen daarvoor voor de eredivisie in de categorie 'onbeheersbare zaak'. „We kunnen ons er bij PSV druk om maken, maar dat heeft toch geen zin. In Nederland hebben mensen het recht om te staken en dan kunnen zich situaties als de ze voordoen. Zit je lang genoeg in het voetbal, dan maak je het een en ander mee. Ik heb wedstrijden meegemaakt die werden gestaakt vanwege sneeuw op het stadion dak en duels die niet doorgingen vanwege de regen op het speel veld. Ik begrijp de burgemeesters die het risico nu niet kunnen ne men om de wedstrijd dan maar wel door te laten gaan." WOENSDAG 5 AUGUSTUS 2015 grens na grens De 18-jarige Katie Ledecky verovert op het WK in Kazan de zwemwereld. foto Getty Images door Natasja Weber door Mikos Gouka Michiel Kramer ROTTERDAM. De start van de com petitie nadert en Feyenoord is nog zoekende. En dus wil technisch di recteur Martin van Geel nog snel zaken doen op de transfermarkt. Hij kwam gisteren tot een persoon lijk akkoord met spits Michiel Kra mer, terwijl er ook goede hoop is dat Eric Botteghin en Eljero Elia naar de Kuip komen. ELJERO ELIA Leeftijd: 28 Club: Werder Bremen Contract: tot medio 2016 Eljero Elia Eric Botteghin ERIC BOTTEGHIN Leeftijd: 27 Club: FC Groningen Contract: tot medio 2016 Door de politiestakingen gaan slechts drie van de negen wedstrijden in de eerste speelronde zeker door. Over twee duels wordt nog beslist, foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20