2015 Het lege, bloedhete Spanje van Don 13 MIJN ZOMER. Mirjams balkon is akelig leeg. Voor vriendin Marte reden om haar vriendin mee te nemen naar een tweedehands winkel in Utrecht. Daar testen de twee stoelen en tafels uit om het balkon op te fleu ren. „Dan kan ik eindelijk buiten zitten", zegt Mir jam. Ze is nog geslaagd ook. Ze heeft een tafeltje met stoeltje gevonden die inmiddels op haar balkon staan. „Het staat goed", constateert ze tevreden. „Ik wilde eigenlijk liever op een terrasje zitten, om dat ik nachtdienst had ge had. Ik ben blij dat Marte me heeft meegenomen." Onze correspondenten tippen voor u de beste vakantiebestemmingen Vandaag Edwin Winkels Locatie Castilla La Mancha Ligging 2 39,18° NB en -2,20 °WL Grootste attractie Toledo Wat je er moet eten De queso manchego, de regionale geitenkaas Bijna elke weg is er een lange rechte streep die over 10,20 kilome ter geen enkele bocht kent. De zon doet het asfalt trillen, de weg lijkt in een rivier te veranderen, het graan aan weerszijden buigt in een lich te bries. Tegenliggers zijn er niet, nie mand waagt zich hier op het heetst van de dag in de maand au gustus buiten, op straat noch in de auto. Als de siësta ergens voor bedoeld is, dan is het om de zen gende hitte te ontvluchten in een witgekalkt huis waar de lui ken dicht zijn om de zon buiten te houden. Deze zomer komt er maar geen einde aan die oven waarin het centrum van Spanje zich heeft getransformeerd. Sinds eind juni ligt de tempera tuur boven de 30 graden, nu is het al wekenlang boven de 35. Het moge duidelijk zijn: als je niet tegen de warmte kunt, is de zomer niet de beste periode om Castilla-La Mancha te bezoeken, om deze absolute leegte te ont dekken waar bijvoorbeeld in de provincie Cuenca maar twaalf mensen per vierkante kilometer wonen. Het voordeel is dat de hotels er in juli en augustus goedkoper zijn dan in de rest van het jaar, omdat bijna iedereen naar de ver koelende costa's trekt. Slechts het monumentale Tole do, dichtbij Madrid, trekt ook bij temperaturen boven de 40 gra den nog hordes toeristen. Niet ver van de drukte van Tole do is er die rust, de voelbare ein digheid van het bestaan, eentje waar de vernuftige edelman Don Quichot van La Mancha ruim vier eeuwen geleden behoorlijk gek van werd. Op dat ogenblik ontdekten ze dertig of veertig windmolens die in de dreven staan en zodra Don Quichot ze zag, zei hij tegen zijn schild knaap: 'Het geluk leidt onze za ken beter dan wij hadden kun nen dromen; je ziet immers, vriend Sancho Panza, hoe daar dertig of nog wel meer kolossale reuzen opdagen die ik van plan ben te bestrijden en allemaal van het leven te beroven', schreef Mi- 'Niet ver van de drukte van Toledo is er die rust' guel de Cervantes in 1605, in wat bekendstaat als de eerste Europe se roman. Zo beroemd is het boek, het meest vertaalde na de Bijbel, dat de vrij arme regio Castilla-La Mancha er vanzelfsprekend een toeristische route aan wijdt. Die leidt langs de dorpen waar ook de verwarde edelman op het paard, en zijn knecht op de ezel terechtkwamen, zoals Campo de Criptana en El Toboso. Hier woonde de grote liefde van Don Quichot, de schone Dulcinea. Overal vindt de reiziger die mo lens, al zijn het er veel minder dan vroeger en zijn de meeste bo vendien pas vorige eeuw ge bouwd, of herbouwd op de ruï nes van de oorspronkelijke mo lens waartegen Don Quichot streed. Sancho Panza kon zijn heer er niet van overtuigen dat de molens geen reuzen waren en hun wieken geen armen die zwaaiend en dreigend op de glooiende heuvels stonden. Na enkele dagen in deze streek be grijpt ook de reiziger die gekte wel. De route van Don Quichot loopt door piepkleine dorpjes. Hier is het 'moderne' Spanje ver weg. De keuken is traditioneel met veel vleesgerechten en de be roemde manchego, geitenkaas. WOENSDAG 5 AUGUSTUS 2015 in Nederland nog plaatsen besthihbaar Onze fotografen leggen de zomer in Nederland vast. Shody Careman probeerde stoelen uit met de vrien dinnen Mirjam van Velzen (links) en Marte Dijkstra.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14