Rotterdam test veelbelovende filevoorspeller' Dit jaar meer dan tweehonderd aanslagen NIEUWS 9 De agressie tegen vluchtelingen in Duitsland groeit „We zijn niet bang. De oorlog was erger." 50 50 Laatst vloog een steen door de ruit van het asielzoekerscentrum in Freital, waar de Syri sche Shaza Munawwar (23) en haar man Achmad (27) zijn ondergebracht. Opgehitst door neonazi's lopen in woners van deze provinciestad in de Duitse deelstaat Saksen te hoop tegen vluchtelingen, die zijn ondergebracht in een voormalig hotel. „We zijn niet bang", zegt Shaza. „De oorlog was erger." Shaza en Achmad kwamen te voet naar Duitsland. Nou ja, deels. Met haar moeder en zuster vlucht te de Syrische naar Turkije. Daar lieten ze haar moeder achter en reisden verder: met de boot naar Griekenland en vandaar te voet richting het beloofde land, Duits land. „We waren uiteindelijk met een man of vijftig", vertelt Shaza. „Onderweg kwamen we overal mensen tegen zoals wij." Het ge zelschap sliep in de bossen. Shaza, geen hoofddoek, is twee maanden zwanger. In Damascus was ze tourgids, vandaar haar goede En gels. Haar vader is bij gevechten omgekomen. „Als wij onze ver blijfsvergunning hebben, laten we mijn moeder overkomen." Saksen, in de voormalige DDR, is berucht wegens de xenofobe stemming onder de bevolking. In Freital kwam het niet alleen tot opstootjes rond het 'Hotelheim', waar enkele honderden asielzoe kers leven. De auto van een lokale, linkse politicus werd met zwaar vuurwerk bestookt. „Veel burgers voelen zich bedrogen door de poli tiek", zegt Matthias Weinlich (40), een robuuste, langharige au tomonteur, die zich voor de vluch telingen inzet. Ook hij verzette zich aanvankelijk tegen het asiel zoekerscentrum. „Omdat ik vond dat de burgers terechte bezwaren hadden. Ons was niets verteld." 'Ik versta de taal niet, maar ik voel de haat' Toen hij eenmaal vluchtelingen had leren kennen, besloot hij te helpen. „Ik probeer hen in contact te brengen met mensen uit de buurt." Shaza en Achmad worden regel matig uitgescholden als ze de stad ingaan. „Ik versta de taal niet, maar voel de haat", vertelt Shaza. Ze hoopt naar Hamburg te kun nen, waar haar zus is onderge bracht. „Daar schijnen minder neonazi's te zijn." De toename van het aantal vluchtelingen, dit jaar zijn het er mogelijk een half miljoen, groeit de Duitse autoritei ten boven het hoofd. Deelstaten en gemeentes hebben niet vol doende geld. Sporthallen, scholen en kazernes moeten worden inge zet om iedereen op te kunnen van gen. Her en der verrijzen proviso rische tentenkampen. Intussen neemt het aantal aanslagen op asielzoekers toe: dit jaar waren het er meer dan tweehonderd. In Dresden, zo'n 10 kilometer van Freital, wordt duidelijk hoe zeer de Bondsrepubliek een ge spleten land is. In de stad waar Pe- gida, de protestbeweging tegen de 'islamisering' van Duitsland, groot werd, is op een industrieter rein een tentenkamp ingericht. Onmiddellijk na ingebruikne ming, kwam het tot rellen tussen radicaalrechtse betogers en sympa thisanten van de vluchtelingen. Said (21), een boomlange sportin- structeur uit Damascus, wist niet wat hij meemaakte: „Ik had niet verwacht dat ze hier zo'n hekel aan ons zouden hebben." De da gen erna zag hij ook een andere kant van Duitsland: tientallen bur gers komen langs met kleding, speelgoed en voedsel. „We had den 80 broodjes over van een brui loft", vertelt Janna, een 35-jarige verpleegster uit Dresden. „In plaats van ze weg te gooien kom ik ze hier afgeven." Thomas (39), een ICT'er die in Dresden opgroei de en nu bij Stuttgart woont, is met zijn vrouw naar zijn heimat teruggekeerd om kleding af te ge ven. „Ingezameld in onze vrien denkring. Dresden is niet alleen Pegida." Said waardeert de hulp, maar wil zo snel mogelijk weg uit dit kamp, waar een dag eerder Sy- riërs en Afghanen massaal met el kaar op de vuist gingen. Waar hij naartoe wil? „Naar mijn oom in Werdau. Maar ze laten me niet gaan." Dus trekt hij met zijn vrien den eerst maar eens Dresden in. „Zwemmen. Nooit geweten dat het hier zo warm zou zijn." Het systeem, dat ontwikkeld is door het bedrijf Fileradar, kan tien minuten tot een uur vooruit kijken nadat ergens op de snelweg een incident heeft plaatsgevon den. Het voorspelt dan hoe lang de file ongeveer wordt en hoe die zich verder ontwikkelt. Nu zijn er ook allerlei navigatie- apps en andere systemen die auto mobilisten informeren en advise ren als er ergens een file ontstaat. Groot verschil met Fileradar is dat die uitgaan van de actuele situa tie. Voor veel automobilisten is het dan al te laat. Met het systeem van Fileradar kunnen files eerder, al voordat ze ontstaan, worden voorspeld. Het voorziet ook de ge volgen van een ongeval voor het verkeer. „Gaat het om een grote impact of een kleine? We voorspel len dus geen incidenten maar wel de file die direct na een incident ontstaat. De Verkeeerscentrale kan dan ook beter en eerder de omleidingsroutes en noodscena rio's instellen", legt woordvoerder Monique Monster van de Rotter damse Verkeersonderneming, die de Rotterdamse regio bereikbaar moet houden, uit. Automobilisten krijgen dan via digitale informatieborden boven de weg informatie over de alterna tieve route die ze kunnen nemen. Volgens Monster is met de huidi ge techniek steeds beter te voor spellen hoe het verkeer zal reage ren. „In theorie ziet dit systeem er veelbelovend uit, maar de komen de zes maanden moeten we kij ken hoe het in de praktijk werkt." De eerste test was hoopgevend. „Hier kwamen kwalitatief be trouwbare verkeersvoorspellingen uit." Het systeem van Fileradar kan files van tevoren zien aankomen, door de huidige verkeerssituatie te combineren met informatie over bijvoorbeeld het aantal auto's op een rijbaan en de snelheid waarmee wordt gereden. „We inte greren ook steeds meer data, bij voorbeeld van Twitter en het KNMI", legt Frank Zuurbier van Fileradar uit. "Je probeert met de beschikbare data te detecteren wat er aan de hand is en probeert dan te analyseren wat voor soort file het is. Dan heb je al twee la gen op elkaar en ga je gericht voor spellingen gebruiken." Wereldwijd wordt al jaren ge probeerd om met betrouwbare filevoorspellingen te werken, weet Zuurbier. „Maar het is nooit er gens gelukt. Het is heel moeilijk om de voorspelling goed te krij gen." WOENSDAG 5 AUGUSTUS 2015 Welkom én haat wachten migranten in Duitsland door onze correspondent Wierd Duk Shaza Munawwar vluchtelinge uit Damascus Vluchtelingen houden sit-in protest bij het asielzoekerscentrum in Dresden. Een protest tegen de condities in het kamp. foto Oliver Killig door Abdel llah Rubio ROTTERDAM. Nooit meer in de file staan. Het lijkt onmogelijk, maar een nieuw systeem dat files voor spelt brengt deze droom van me nig automobilist een stuk dichter bij. Op de Rotterdamse ring wordt binnenkort geëxperimenteerd met het nieuwe programma. Er is ook al buitenlandse interesse voor dit Nederlands product. Behoren files straks tot de verle den tijd? foto Valerie Kuypers/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10