Rode alg is niet giftig, maar geeft hooguit wat huidirritatie 8 NIEUWS Het was overdreven om groot alarm te slaan over de rode drab in de zeeis de veelgehoorde kritiek. 'Tot je enkels, niet verderf 'Niet voor niets gekomen' 'Dit kan vast geen kwaad' Het had een top- weekend moe ten worden voor de strand tenthouders in Wassenaar en Scheveningen. Na een week vol regen eindelijk weer eens een paar mooie dagen. Bedrijfsleider Irma van strandpaviljoen Sport in Wassenaar ziet zondag in haar dromen de kassa al rinke len, maar een rode smurrie in zee bederft de pret. Zeevonk, denkt ze dan nog. „Daar is hele maal niets raars aan." Eind van de ochtend hijst de reddingsbrigade tot haar stom me verbazing de rode vlag. Maar waarom is haar volstrekt ondui delijk. „Ik zag meteen dat het zeevonk was. Dat hebben we bijna elk jaar hier. Daar is hele maal niets raars aan." Toch haalt de politie tot haar stomme verba zing iedereen uit het water en loopt het strand leeg. „Dat was enorm balen, ja, maar dat hoort er ook bij. Wie ben ik om er iets van te zeggen. Straks is het wel iets anders en heb ik het ge daan." Het is reddingsbrigade KNRM Life Guards in Wasse naar die zondagmiddag de poli tie belt nadat een klein kindje ziek uit het water komt. In het water zien ze een rode drab en in overleg met Rijkswaterstaat besluiten ze het zekere voor het onzekere te nemen totdat het water is bemonsterd. Er wordt een zwemverbod afgekondigd. 'De kans dat je verdrinkt in zee is vele malen groter dan dat je dood gaat aan zeevonk. Ikzelf durf er zeker in te zwemmen' „Natuurlijk kennen wij ook zee vonk. Maar dit lag op één locatie. We wilden zeker weten dat er niet iets in het water was ge loosd." Maandagmorgen rond half elf blijkt uit watermonsters dat het om zeevonk gaat. Maar veel strandgasten hebben dan al een ander strand uitgekozen. Op de wegen naar de Zeeuwse kust en Zandvoort staan lange files. Niet vaak wordt er voor zee vonk in de zee zo'n groot alarm geslagen. De Omgevingsdienst Midden-Holland is dan ook ver baasd dat Rijkswaterstaat op ei gen houtje besluit tot een zwem verbod. Dit is de dienst die be sluit of er zwemverboden wor den uitgegeven op 104 zwemwa terlocaties, ook bij de zee in Schevingen en in Wassenaar. Maar zij zijn zondag niet ge hoord. „Wij hebben voor zee- Hoewel een groot aan tal badgasten zich niets aantrekt van het zwemverbod bij Sche veningen, is er bij de Limburgse Jolanda Bekkers geen twijfel: O „We gaan dat water niet in". Haar dochter tje Gwenneth (7) mag maximaal tot haar en kels het water in. „Ze zeggen wel dat je op ei gen risico gewoon mag zwemmen, maar wij gaan het niet op- V zoeken." Vader Ruedigir en zoon Leon (7) zij n van daag speciaal uit Duits land gekomen om een dagje van het strand te genieten. Vorige week zijn ze hier weg- geregend. De rode gloed die zich uit strekt over het water had vader Ruedigir echter nog niet gezien. ^vlogen we niet zwem men? Nee niets over gehoord. Maar wij gaan gewoon het wa ter in." Janiek de Vries (22) en Mark ten Hove (24) uit Rijswijk en Alphen aan den Rijn zijn wel gewaarschuwd, maar waren dat alweer ver geten. „Even snel af koelen en dan weer te rug naar de hand doek", zegt Janiek. Zor gen maken de twee zich dan niet over de zeevonk.„Dit kan vast geen kwaad. We gaan ook niet zo ver. Dus in dat rode gedeelte ko men we niet". Zeevonk voor horeca wel door Raymond Broere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9