Syrische straaljager stort op markt Te huur in Londen: een historisch metrostation China: veel ernstige ongevallen roltrappen J NIEUWS 7 €4,95 juni. Ook in Japan slaat de hitte golf toe. Daar zijn afgelopen weekeinde alleen al zes mensen gestorven aan de gevolgen van de hitte. Net als in China liepen de temperaturen op tot ver bo ven de 40 graden, vooral in de re gio's rond Tokio en Osaka. Al leen al in die steden werden afge lopen weekeinde meer dan drie duizend mensen opgenomen in het ziekenhuis met verschijnse len van oververhitting. In de re gio is het heet sinds juni. In Ja pan zijn meer dan veertig men sen aan de gevolgen van de hitte overleden. ARIHA. Een straaljager van het Syri sche leger is gisteren neergestort op een drukke markt in de stad Ariha. Minstens 31 mensen, voor namelijk burgers, zouden daarbij om het leven zijn gekomen. Naar schatting zestig mensen raakten gewond, zeiden getuigen en inwo ners van de stad. De noordwestelijke stad Ariha is volgens de Britse mensenrech tenorganisatie Observatory for Hu man Rights sinds mei in handen van islamitische rebellen. Het Syri sche leger heeft nog geen com mentaar op het incident gegeven. „Het toestel had seconden voor de crash op lage hoogte een bom laten vallen in de hoofdstraat van de bazaar", zei een inwoner van de stad. Het is nog onduidelijk waardoor het gevechtsvliegtuig is neergestort. Volgens de mensen rechtengroep is de straaljager in elk geval niet uit de lucht gescho ten. De gevechten in de provincie Idlib, waar Ariha deel van uit maakt, zijn de afgelopen tijd flink opgelaaid. Regeringstroepen pro beren in het gebied verloren grond terug te veroveren. De Syri sche luchtmacht voert daarbij zwa re bombardementen uit. Meer dan tachtig jaar lang was er nauwe lijks een mens te be kennen. Het Londen- se metrostation Down Street Sta tion werd in 1932 gesloten. Nu wil Londen het een nieuwe functie ge ven. Een ondergrondse disco, hip hotel of kunstatelier? Ideeën zijn welkom. Het station ligt op een steen worp afstand van Buckingham Pal ace. Maar geen reiziger betreedt het. Het metrostation uit 1907 dient alleen nog als nooduitgang als er een ongeluk gebeurt op de Piccadillylijn. Een spiraaltrap achter een meta len deur leidt tot tunnels en per rons op ruim 30 meter diepte. Een plek waar de tijd decennialang heeft stilgestaan. In het centrum van de trap loopt een liftschacht de diepte in. „Deze lift is in de ja ren '40 gebouwd", wijst project manager Niall Brolly van Trans port for London (TFL). „Er kon den slechts twee mensen tegelijk in." Tijdens de oorlogsjaren werd Down Street Station door toenma lig premier Winston Churchill en zijn kabinet gebruikt om te schui len voor nazibombardementen. Beneden aan de trap getuigen wegwijzers nog van de oorlogsja ren. 'War and Committee Room' staat in gestileerde letters op de muur geschilderd. Een pijl wijst de verlichte tun nel in. „Op deze plek stond een lange houten tafel waaraan Britse parlementsleden vergaderden. Ook Winston Churchill heeft aan deze tafel gezeten. Daar zijn zelfs nog foto's van", vertelt Brolly. Maar niet alleen de vergader- zaaltjes zijn bewaard gebleven. Ook de privévertrekken van het oorlogskabinet zijn nog groten deels intact. Een lange rij muffe kamertjes diende als badkamers en toiletten. Het bad waar Churchill naar verluidt gebruik van heeft gemaakt, staat er zelfs Een lange rij nu muf ruikende kamertjes diende voor Churchill en zijn kabinet als badkamers en toiletten nog. De gang naast de verlichte tunnel is minder goed begaan baar. Een bruggetje loopt over een slecht stuk tunnel. Aan de over kant is meer dan een meter voor uit kijken onmogelijk. In het schijnsel van een zaklamp zijn de muren zwart geblakerd. De tunnel maakt een scherpe bocht naar rechts. De holle, brede ruimte loopt aan het einde dood. „Dit is het deel van de tunnel waar de meest interessante projec ten plaats zouden kunnen vin den", zegt de TFL project mana ger. „Er zijn tal van ideeën bij ons binnengekomen. Ondergrondse discotheken, boetiekhotels of ate liers. Het is allemaal mogelijk." Down Street Station is slechts een van de tientallen ongebruikte me trostations die Londen kent. Maar er zijn er slechts zeven die in aan merking komen voor een verbou wing. Makkelijk is zo'n opknap beurt niet. „Sommige projecten zijn gewoonweg te ambitieus", al dus Brolly. „Een groot probleem is het aanvragen van een bouwver gunning. Het tweede obstakel is de toevoer van materieel. Waar wij vooral naar kijken is hoe realis tisch een project is en of het histo risch karakter niet verloren gaat. Volgens vervoersbedrijf TFL begin nen de eerste verbouwingen vol gend jaar. SHANGHAI. In China is opnieuw een ernstig ongeval gebeurd op een roltrap. Deze keer verloor een schoonmaker zijn onder been in een winkelcentrum in Shanghai. Op beelden is te zien hoe de 35-jarige Zhang Shisheng stond te poetsen toen hij plots door een paneel bovenaan een roltrap zakte. Daardoor kwam de voet van de schoonmaker vast te zit ten in het mechanisme. De man kon uiteindelijk worden ontzet, maar het was te laat om zijn on derbeen te redden. Volgens het winkelcentrum heeft de man zelf schuld aan het ongeval. „Hij had om half elf's avonds moe ten beginnen, als de roltrappen worden stilgelegd. Maar hij ging tien minuten te vroeg van start", zei een manager. Het is volgens de krant Shanghai Daily de vier de keer in korte tijd dat iemand ernstig letsel oploopt op een rol trap. Zo stierf eind juli nog een 30-jarige vrouw, nadat ze door een paneel was gezakt. Mon teurs zouden zijn vergeten het paneel na onderhoud weer vast te schroeven. Een dag later raak te een i-jarig kind zwaargewond toen zijn arm vast kwam te zit ten in een roltrap. Op 1 augustus raakte een 6-jarige jongen op vergelijkbare wijze gewond aan zijn voet. DAGAANBIEDING A AUGUSTUS OP OP Maak het scherm van je Smartphone onverwoestbaar! Adviesprijs Korting U bespaart 39,95 88% 35,- Slechts DINSDAG 4 AUGUSTUS 2015 foto ChinaFotoPress/Getty Images) door Anne Saenen De trap en lift in Down Street Station, foto Peter Macdiarmid/Getty v' Gelaagd beschermglas; must-have! v Beschermt tegen krassen, barsten en vocht v Ultradun; je hebt er geen last van v Beschikbaar voor iPhone 4 5 5S 6 en Samsung S4 S5 S6 f N BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen |l£) OPDT0 NIET TEVREDEN? GELD TERUGl)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8