The Four Lads spelen meer dan hoempapa Schapen keren terug 1 6 ZEEUWS-VLAANDEREN Hulpverleningsdag aan wal Vermaak in de grensstreek In de regio Verrotte loopsteiger Oostdam afgesloten Jong en oud mag feesten in schuim Waarschuwing voor kinderlokker Bridgecursus voor oudere beginners Mijn dorp, mijn stad Markt, helivlucht en muziek op dorpsfeest Tuindub Velt bezoekt kruidentuin De Hattinga's laten in hun kaarten kijken door Ariel Meeusen In wekelijkse afleveringen belich ten we vermaak en vertier in de grensstreek. Van de periode van voor de oorlog tot de popmuziek. Vandaag: The Four Lads in Axel. Muziek zit de hele fa milie Van Meurs in het bloed. Pater fami- lias Adrie van Meurs - door zijn Axelse plaatsgenoten steevast Arj aan genoemd - speelt in de jaren vijftig in los-vaste be zettingen, voornamelijk in thea ter- en bioscoopgebouw 't Cen trum in Axel. Arjaan is in 't Cen trum programmeur, saxofonist en manusje-van-alles, in dienst van Maan (Armand) Dieleman en diens broer Dries. Als het weekend wat slapjes dreigt te worden, is het steevast Maan die Arjaan de opdracht bezorgt om nog 'even' een bandje te regelen. Dat is voor van Meurs geen enkel probleem, die speelt zo graag met anderen samen, dat het voor hem telkens een feest is om met een bij elkaar geraapt gezelschap het pubiek - dat vaak in groten getale toestroomt - te vermaken. Daarnaast is hij ook nog dirigent van de Axelse harmonie Concor dia. Arjaan is saxofonist in hart en nieren en speelt vanaf 1939 tot 1985 bijna onafgebroken in bands in de kanaalzone. Hij koopt zijn sax in 1939 bij muziekhandel Kos- ter-Dey voor een nooit nader be kend geworden bedrag. „De ouwe Koster zei: 'Als we maar af spreken dat je mij na elk optre den een rijksdaalder komt breng en'. En zo gebeurde dat ook", grinnikt zoon Piet. „Dat was de deal. Niet elke week, nee, alleen als er opgetreden werd. Als er geld was verdiend. Dat is toch prachtig. Dat kon allemaal nog in die tijd. Of meneer Koster die op tredens ook allemaal controleer de, dat weet ik niet, daar kan ik alleen maar naar raden." Het is Van Meurs die de smaak zo te pakken heeft dat hij het wat ho gerop wil proberen, hij wil een ei gen band. In Axel wordt om streeks 1953 dan ook een band ge formeerd die populaire muziek gaat spelen, The Four Lads, met Jo Gommers (zang en gitaar), Adrie van Meurs (sax), Jo Her- weg (drums) en Dolf Schoot op accordeon. De band ontstaat van uit Concordia, eigenlijk de boe- renkapel ervan, De Aerpelkap- pers. Ze willen wel eens wat an ders spelen dan hoempamuziek en graag met gebruik van andere instrumenten. Daarmee kun je lekker swingende muziek ma ken, vinden ze. Na een menings verschil tussen Van Meurs en Schoot, blijven er ineens maar drie Lads achter. Ze gaan gewoon door, onder de afkorting TFL, want die naam dat steekt niet zo nauw. Totdat een Amerikaan eens een plaatje wil uit de juke box. Hij ziet het trio op de foto staan naast de jukebox en komt, onder het uitroepen van: 'The Four Lads?, there are only three', niet meer bij van het lachen. Dolf zal later uitgroeien tot de grote motor achter Showband Axel. Jo Gommers, die daarvoor al met de Adjonijo's furore maakt, wordt later de frontman van The Williams. HOEKE (B). Vanaf 15 augustus gra zen er weer schapen langs de Damse Vaart, net over de grens bij Sluis. Vlaamse politici zijn het bij nader inzien eens met ac tievoerders die vinden dat de die ren thuishoren op de dijken langs het kanaal. De Vlaamse regering en de provincie West-Vlaanderen be sloten eind vorig jaar de subsidie te stoppen. Een protestgroep mo biliseerde onder anderen politici van de Vlaams nationalistische N-VA en die forceerden een doorbraak. Damme's burgemees ter Joachim Coens had daarom een mooi extraatje in petto bij de opening van de expositie van '200 jaar Damse Vaart', in het stadhuis in Damme. Op histori sche tekeningen en foto's zijn schapen een terugkerend thema, erkennen het Vlaams gewest en de provincie. De schapen grazen straks voor minstens vier jaar op het deel tussen Hoeke en Sluis. De meerkosten boven machinaal maaien worden gedeeld door de betrokken partijen. SAS VAN CENT De loopsteiger op de kop van de oude (jacht)haven in Sas van Gent, langs de Oostdam, is zo rot dat de gemeente Terneuzen mensen ont raadt er nog over te lopen. Bij een recente inspectie is gebleken dat de houten balken waarop de stei gerplanken liggen, 'op' zijn. De stei ger wordt snel weggehaald. Of die terugkomt, hangt af van overleg met Rijkswaterstaat dat half 2016 oeverwerken wil uitvoeren in Sas van Gent. Mogelijk komt er aan de Westkade een loopsteiger. LAMSWAARDE Kinderen tot zestien jaar kunnen zaterdag feesten in schuim bij ca fé De Koning in Lamswaarde. Om 19.30 uur wordt het café onder het schuim gezet en bij goed weer gebeurt dat buiten voor de ingang. Als de kinderen zijn uitge speeld, is vanaf 21.30 uur iedereen welkom. Dj Gert-Jan Hiel zorgt de hele avond voor de muziek. Voor wie liever niet in het schuim wil staan, is er een 'schoon' plekje in het café. Toe gang is gratis. SAS VAN CENT Een kinderlokker zou actief zijn in Sas van Gent, is gisterochtend gemeld op internet, via Facebook. De kinderlokker, een man, heeft een zwart busje met een Neder lands kenteken. Hij draagt een zwarte jas, zwarte broek en zwar te schoenen. Hij vraagt kinderen mee te gaan naar zijn busje voor een ijsje. De politie is ook gewaar schuwd, aldus het bericht. TERNEUZEN Stichting Welzijn voor Ouderen Terneuzen start op woensdag 9 september een bridgecursus voor beginners. Die wordt gegeven op twaalf woensdagen vanaf 14.00 uur. De lessen vinden plaats in diensten centrum De Veste aan het Ooste lijk Bolwerk in Terneuzen en du ren steeds twee uur. Meedoen kost 60 euro. Daarvoor krijgen de deelnemers ook een lesboek en koffie of thee tijdens de cursus. Opgeven kan op dinsdag- en don derdagmiddag via 0115 617376. ZUIDZANDE Zuidzande beleeft morgen, woensdag, de drukste dag van het jaar. Te beginnen met een rommelmarkt (8.00-15.00 uur) en een taartbakwedstrijd; inleveren om 8.00 uur in de feesttent. Een helivlucht kan vanaf 11.00 uur worden gemaakt. Voor kinderen is er een reuzespringkussen en treedt down Picco (16.00 uur) op. Coverband The Good, The Bad Bart sluit vanaf 20.30 uur af met een feestavond. Stichting De Ze vendraaiers is de organisator. CRAAUW Tuinvereniging Velt houdt op 15 augustus een 'Op bezoek bij...' in de kruidentuin in Graauw. Die kwam er op initiatief van een aan tal inwoners van het dorp, en wordt onderhouden door vrijwil ligers. Deelnemers krijgen een rondleiding en een kopje kruiden thee. Aanvang is 14.00 uur. Deelname kost 7,50 euro (leden betalen 5 eu ro). Aanmelden kan via 0114- 374731 of door te mailen naar lucile@live.nl. Museum Hulst. HULST In Museum Hulst aan de Steen straat 28 in hartje Hulst is een nieuwe wisselexpositie geopend waarin de beroemde, achttiende- eeuwse Nederlandse kaartenma kers van het geslacht Hattinga centraal staan. Speciale aandacht is er voor Willem Tiberius Hattin ga (1700-1764), wiens zonen Da vid (1730-1790) en Anthony (1731-1788) in zijn voetsporen tra den. Willem Tiberius was burge meester van Hulst. Zijn doctors bul is op de expositie te zien, evenals een door Prins Willem persoonlijk ondertekende pas, een ingenieus reis-schrijftafeltje en zelden vertoonde kaarten uit het Zeeuws Archief. De tentoon stelling blijft tot 9 november. Het museum is alle dagen toeganke lijk van 14.00 tot 17.00 uur. CADZAND-BAD De hulpverleningsdag in Cadzand-Bad moest het dit jaar zonder demonstraties van de reddingsboot en helikopter doen. Van wege de bouwwerkzaamheden in het haventje van de KNRM en op de aanliggende stranden, vonden alle activiteiten plaats in en rond het ge bouw van de reddingsmaatschappij. Brandweerkorpsen, de Dierenbe scherming en de reddingsbrigade waren onder andere present om uitleg te geven. Tim (7) en Noa (6) gaan met hun families elk jaar vanuit het Brabantse Schijf op vakantie naar Cadzand en de hulpverleningsdag slaan ze nooit over. Gretig klommen de kinderen dan ook op de nieuwe reddingsvlet De Ruyter (foto). En ook al lag het vaartuig niet écht in het water, de twee kleine optimisten deden gewoon alsof, foto Peter Nicolai AXEL. DeHalle, 10.00 uur: Wande len; 13.30 uur: Strijkhulp; 14.30 uur: Koersbal; 'r Kasteeltje, 13.30 uur: Creatief; 19.00 uur: Bingo; Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Vrij kaar ten, biljarten; BIERVLIET. Maquet te Kerkstraat, 14.00 uur: rondleiding door dorp en kerk; BRESKENS. De Uit komst, 13.30 uur: Koersbal; Oi Biotaria Veer- plein, 18.00 uur: Ta- iji; 19.00 uur: Qi gong; GRAAUW. Schutters- terrein, 14.30 uur: Schieting op staan de wip; HEIKANT. Brasserie Du Commerce, 13.30 uur: Kaarten; HOEK. De Loven- hoek, 13.30 uur: Jeu de boules; HULST. De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljar ten; 13.00 uur: Bil jarten; 13.30 uur: Prijskaarten; De Serre, 10.00 uur: Kaartjes maken; 12.00 uur: Samen koken, barbecue; De Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwer ken; 10.00 uur: Ge heugentraining; 14.00 uur: Bingo; KLOOSTERZANDE. Antonius, 10.00 uur: Bibliotheek; 14.00 uur: Biljar ten, sjoelen, wel fare; Dorpshuis Binnen deur, 13.30 uur: KB O biljarten; NIEUWVLIET. Dorps huis, 10.30 uur: Qi gong; SLUISKIL. Meulen- gat, 10.00 uur: Wandelen actieve senioren; 13.30 uur: KBO kaarten; TERNEUZEN. Vlie gende Vaart, 15.15 uur: Bewegen op niveau; De Veste, 10.00 uur: Gymnastiek; 12.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Bridge, hand werken, soos; De Triangel, 10.30 uur: Taiji; VOGELWAARDE, 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; IJZENDIJKE. Zaal 24,13.30 uur: Taiji; 14.30 uur: Qigong; ZUIDDORPE. Soka Plus, 14.00 uur: Kofïïemiddag. The Four Lads alias De Aerpelkappers. foto collectie Meeusen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 68