Vrijspraak van overval Renesse Meting nieuwe vispassages 6 SCHOUWEN-DUIVELAND Bijna 35.000 vissen trokken dit voorjaar het Zeeuwse achterland in. En niet alleen de populaire paling. Matamata's en makikikkers in Iguana Vis trekt van zout naar brak of zoeter binnenwater om te paaien. Ze komen vanuit de hele wereld aanzwemmen. Oost-Souburger wordt wél veroordeeld voor mishandeling van zijn vriendin. In de regio Fietsen tussen land en zee op Schouwen Quilten en schilderen in dorpskerk Wereldwinkel zoekt nieuwe vrijwilliger Mijn dorp, mijn stad Rommelmarkt rondom Joducuskerk Kunst, film en optreden in de kerk Veel vis via passages polder in door Esme Soesman OUWERKERK. Door de vispassa ges die vorig jaar nieuw zijn aan gelegd bij Poortvliet (Loohoek) en Ouwerkerk (Duiveland) zijn inmiddels al bijna 35.000 vissen de Zeeuwse polders ingetrokken. In vergelijking met de rest van Nederland gaat het om grote hoe veelheden glasaal en rode aal. Ze komen van -pak 'm beet- februari tot juli vanuit alle stre ken van de wereld via de Ooster en Westerschelde aanzwemmen om te paaien, gelokt door zoet water dat uit de gemalen stroomt. Niet alleen de populaire paling, maar ook de 'minder tof fe soorten' die voor de waterkwa liteit even zo goed van groot be lang zijn, schetst visstandbeheer der Marius van Wingerden van Waterschap Scheldestromen. „Zoals de driedoornige stekel baars, spiering, brakwater grondel en bot." Die 35.000 is een mooi getal, vindt Van Win gerden. Op topnachten werden ruim 1000 glasaaltjes en stekel baarzen geteld. Ter vergelijking: de aalgoot bij de Prommelsluis bij Kerkwerve leverde in piekja ren rond de 15.000 'passanten' op. De natuurlijke vistrek is door waterkunstwerken als gemalen en stuwen in het gedrang geko men. De vispassages zijn het ant woord daarop. Behalve de der tien grote vispassages en vier aal- goten die er nu liggen, worden ook steeds meer voorzieningen in het achterland getroffen zodat de vissen zich in de polder vrije lijk kunnen bewegen. Gemiddeld genomen wordt 500 kilogram vis per hectare zo'n beetje als de max gezien. „In verbonden wateren vinden we nu 400 kilogram vis per hec tare, terwijl je in geïsoleerde slo ten 40 kilogram of nog minder vis aantreft." Het plan van Water- schap Scheldestromen is tot 2027 nog 27 vispassages aan te leggen. Jaarlijks wordt de migratie bij een aantal vispassages geteld om te kijken of ze wel werken. Daar naast wordt her en der gekeken wat er nu eigenlijk precies rond zwemt. Dat onderzoek is dit jaar bij de binnendijkse vispassage Buth- duiker bij Axel uitgevoerd. Dat le verde een gevarieerd plaatje op: negen soorten (van baars tot kol- blei) en van formaat uk tot 70 centimeter grote vis. door Ad Roos MIDDELBURG. De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 28-jarige Chaybert R. uit Oost-Souburg vrijgesproken van zijn betrokkenheid bij een over val in 2010 op een bejaard echt paar uit Renesse. Dat R. zijn vriendin heeft mis handeld (16 december 2010) vond de rechtbank weer wél be wezen. In plaats van de geëiste gevangenisstraf van vier jaar plus het betalen van 2800 euro schadevergoeding kreeg hij een celstraf van vier weken opgelegd. De 2800 euro schadevergoeding moet het bejaarde echtpaar via de civiele rechter zien binnen te halen. Op 12 april, tegen tienen in de avond werd de toen 80-jarige man en zijn 75-jarige echtgenote in hun woning door drie man nen overvallen. Ze werden zwaar mishandeld, met tape ge kneveld en het trio verliet de wo ning met 300 euro. Dankzij het DNA op de tape kon R. worden opgespoord. Hij zat enkele maan den vast en werd juni 2011 weer vrijgelaten. Het bewijs tegen R. bestaat volgens de rechtbank uitsluitend uit zijn DNA dat op de tape is ge vonden. Deskundigen hebben echter niet kunnen vaststellen of het tape door R. met zijn tanden is afgescheurd om de vrouw de mond te snoeren, of eerder of nog eerder voor andere doelein den. BURGH-HAAMSTEDE Natuurmonumenten houdt mor genavond een fietstocht langs de Oosterschelde, natuurgebieden en de Plompe Toren op Schou- wen-Duiveland. De tocht start om 13.30 uur bij Golfclub Molen berg aan de Hogeweg 53 in Burgh-Haamstede. Twee uur later is daar ook het eindpunt. De ex cursie kost 5 euro voor leden van Natuurmonumenten, niet-leden betalen 8 euro. Vooraf aanmelden is noodzakelijk. www.natuurmonumenten.nl/agenda ZONNEMAIRE De dorpskerk van Zonnemaire is iedere woensdag in de maand au gustus geopend tussen 14.00 uur en 17.00 uur. In de kerk is een kleine expositie ingericht met onder meer oude ansichten van Zonnemaire. Te vens zijn er diverse quiltdekens, die zijn gemaakt door verschillen de leden van de gemeente. Mor genmiddag wordt er ook geschil derd en wordt er aan een quiltde ken gewerkt. ZIERIKZEE Bij de Wereldwinkel in Zierikzee is ruimte voor een nieuwe vrijwil liger die eenmaal per week een ochtend of een middag een win- keldienst wil draaien. Meer infor matie via Wiets Ennenga, tele foon 0111-413462. Met de verkoop van fairtrade pro- dukten investeert de Wereldwin kel in een leefbare wereld voor ie dereen. Elk product uit het assor timent is en volgens fairtrade cri teria geproduceerd en ingekocht. OOSTERLAND De hervormde gemeente van Oos- terland houdt morgen haar tradi tionele rommelmarkt bij de Jodo- cuskerk aan het Torenplein. Naast de verkoop zijn er ook activitei ten als darten en is er een schiet- kraam. De markt begint om 15.00 uur en eindigt rond 19.30 uur. De op brengst van de midzomermid dag-avondrommelmarkt is be stemd voor het onderhoud van de historische Jodocuskerk, die stamt uit de veertiende eeuw. De toegang is gratis. SCHARENDIJKE De Bethlehemkerk in Scharen- dijke is tot en met 29 augustus op dinsdag, donderdag en zater dag open van 13.30 tot 16.00 uur. Er is een tentoonstelling van hongerdoeken,in de Hoek steen is een expositie van schil dersclub 'Tussen de havens' uit Zierikzee, en er wordt een film gedraaid van verschillende straö's. Zaterdag om 15.00 uur is er een optreden van Marien Stouten op het orgel en piano en Annemarie Stouten-de Jon ge op de dwarsfluit. VLISSINGEN. Reptielenzoo Iguana in Vlissingen heeft er sinds gisteren een nieuwe afdeling bij: nachtdieren. Door het dag- en nachtritme in het verblijf om te wisselen, kunnen be zoekers van de reptielenzoo de dieren overdag bewonderen. De bewo ners van het nieuwe verblijf zijn onder meer een groep Zuid-Amerikaan se Matamata waterschildpadden, verschillende kleurrijke makikikkers en een bloedpython. foto Lex de Meester tips? mail naar redactie@pzc.nl BROUWERSHAVEN Den Osse, 13.30 en 15.30 uur: Rond vaart over de Gre- velingen rederij Zeeland; Grote of Sint Nicolaaskerk, 20.00 uur: Orgel concert Kees van Eersel; BRUINISSE Visserijmuseum en Oudheidska mer, 14.00-17.00: Expositie Schilde rijen Annie Scheer- meijer; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis de Schutse, 9.30 uur: Zangkoor Vrou wen van Nu; 15.00 uur: Muziekles; 17.45 uur: Yoga; 19.30 uur: Volks dansen; 20.15 uur: Yoga; Excursie- schuur Westen- schouwen, 19.00 uur: Excursie Bos- wachterij; Kerk in Burgh, 13.30-16.30 uur: Expositie Henc Smit; Neeltje Jans, 17.00 uur: Avondmakreel- rondvaart Hooger- werf; Paviljoen Duinzigt, 10.00 uur: Vierde etappe Beach clean-up Tour; Slot Haamste de, 19.00 uur: Wan deling en bezoek aan slot Haamste de; Strand Westen- schouwen, 9.45- 11.15 uur: Yoga aan zee; Trampoline centrum Wester- schouwen, tussen 11.00 en 18.00 uur: Op zoek naar vier voeters met de skel ter; BURGHSLUIS Passagierschip De Onrust, 11.00 uur: Familierondvaart, 13.45 uur: Minicrui se; DREISCHOR Museum Goemans- zorg, 11.00-17.00 uur: Tentoonstel ling Rien Poort vliet 'Het Brie- schend Paard' en Textielwerken van Els Lemkes; Tref punt de Dorsvloer, 13.15 uur: Spreek uur dokter; KERKWERVE Dorpshuis 't Zuudènde, 15.15- 17.00 uur: Kinder middag; NIEUWERKERK Camping Boeren- rust, tussen 11.00 en 20.00 uur: Speu ren in het maïs- doolhof; OOSTKAPELLE Terra Maris, 16.30- 19.30 uur: Middel eeuws festijn 'Spe len en Spijzen'; OUWERKERK Dorpshuis, 10.00 uur: Bewegen voor ouderen; 14.00 uur: Koersbalvere- niging Ouwerkerk; 19.00- 23.00 uur: Dartvereniging Smijt Maar Raak; 19.30 uur: Koersbal- vereniging 2000; Kerkgebouw, 13.00-17.00 uur: Openstelling; Wa tersnoodmuseum, 9.30 uur: Excursie- rit Delta Tourbus; RENESSE Blikmuseum de Blikvanger, 10.00- 12.00 uur: Verkoop expositie minia tuurwinkeltjes; Dorpshuis Renes se, 19.30 uur: Yoga; Strandovergang Laöne, gehele dag: Sportbreak Renes se; Strandovergang bij Zeerust (verza melen), 9.30 uur: Familieyoga op het strand; SCHARENDIJKE Brouwersdam, Ie der uur vanaf 11.00 uur: Rondrit boe meltreintje; SEROOSKERKE Kerk, 13.00-17.00 uur: Openstelling kerkgebouw; ZIERIKZEE Centrum, 10.00- 17.00 uur: Toeris tendag; Nieuwe Ha ven, 11.00 en 13.30 uur: Zeehonden- rondvaart met Fri- sia,14.00-17.00 uur: Zeiltocht meezei len met zeilklip- per; Nieuwe Kerk, 12.00-17.00 uur: Ex positie Zomer in de Nieuwe Kerk; Oude Haven, 13.00-16.00 uur: Tentoonstelling Noordhavenpoort; Sint Lievensmon- stertoren, 10.00- 17.00 uur: Exposi tie Silhouetten te gen het licht en be klimming van de toren; Pleingoed pop-up architec tuurproject; Exposi tie Vloedlagen in de zeereep; Sport centrum Laco, 13.00 uur: Scootmo- bieltocht d' Antilo pen; WV Nieuwe Haven, 10.30 uur: Stadswandeling met monumentbe- zoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 58