Tijdige behandeling van spataders is belangrijk 6 I HART& VRAAG HET DE DESKUNDIGE Thuiswonen Ons land telt 2,9 miljoen 65 plussers die zo lang mogelijk thuis moeten blijven wonen. Deskundigen waarschuwen voor ondervoeding, uitdroging, eenzaam heid en valongelukken. Wat gaan we met moeder doen? En hoe sorteren we zelf voor op onze oude dag? Wandelen, fietsen en zwemmen kan verergering van spataders voorkomen Hoe wilt u wonen? Rutger Verhoeff is huisarts en schrijver. Elke week beantwoordt een deskundige lezersvragen over gezondheid, psyche of voeding. Vandaag; huisarts Rutger Verhoeff over spataders. Voor ik de vele methoden om spataders te be handelen bespreek, wil ik er meer over vertel len. Spataders herken je aan kronkelende strengen die blauwpaars doorschijnen. Ze kunnen klein zijn of eruitzien als knobbels. Eén op de vier mensen heeft er last van, vrou wen vaker dan mannen. Normaal gesproken stroomt bloed vanuit de bloedvaten terug naar het hart doordat de kuitspieren zich aanspannen. Er zijn twee verklaringen voor spataders: schade aan de kleppen in de bloed vaten of zwakte van de bloedvatwand. Leef tijd, een staand beroep, zwangerschap, overgewicht en aanleg geven meer kans. Bewegen (wandelen, fietsen, zwemmen) kan verergering voorkomen. Laat u bij klachten tijdig behandelen door het dragen van steun- kousen of door chirurgisch ingrijpen. Dan de chirurgische ingrepen. Bij sclerocom- pressietherapie, het inspuiten van een stof waardoor de vaatwanden verkleven, heb je meer dan 90 procent kans op terugkeer na 10 jaar. Ambulante flebectomie, waarbij de ader wordt losgetrokken, geeft 2,1 procent kans op terugkeer na 2 jaar. Dan is er de endove- neuze laserbehande ling. Door hitte van de laser blokkeert het vat. Bij 94 procent van de patiënten zijn de spat aders na 3 jaar niet te ruggekeerd (succespercentage). Radiofrequente ablatie heeft een succesper centage van 84 pro cent na 3 jaar. Hierbij wordt een katheter in gebracht die wordt verhit. Er bestaat ook nog echogeleide schuimsclerose (succespercentage: 77 procent na 3 jaar), waarbij een stof wordt ingespoten die de vaatwanden verkleven. Chirurgisch strippen (succespercentage: 78 procentof een crossectomie, waarbij een vat verwijderd of doorgesneden wordt, kan ook. Dan is er 35 procent kans op terugkeer. Kies met een vaat- specialist de juiste behandeling. HET PANEL DOOR INGRID BECKERS HUUG (66) EN GREET MANS (66) Samenwonen met familie; voor het echtpaar Mans is het een vervolg op een eerdere ervaring. „Wij houden van reuring, van veel mensen om ons heen," zegt Greet thuis in het Limburgse Geulle. „Met mijn zus en haar eer ste man woonden we in de jaren zeventig samen in Amsterdam. Onze kinderen zijn er geboren. Door de warme herinneringen dur ven we de stap opnieuw aan. We zijn ervaren." Beide koppels staan op het punt om een huis met atelier te kopen. Ze willen er twee woningen met aparte ingangen van maken. Greet: „Mijn zus woont in Frankrijk; haar man heeft beginnende hartproble men. 'Kom toch hiernaartoe', zei ik. We kunnen zo veel voor elkaar be tekenen. Op mijn beurt ben ik door problemen met één oog onzeker met autorijden." Huug: „Door samen een huis te èw kopen, hopen we allemaal langer zelfstandig te wonen. We kunnen bijvoorbeeld boodschappen doen voor elkaar, onze dieren verzorgen, de tuin onderhouden, samen zorg inkopen als dat nodig mocht zijn. Ik heb wel gezegd: 'We gaan niet el- kaars billen wassen! Dan zet ik de tuinslang erop'. Maar stel: een van ons valt weg, dan zijn er altijd nog drie over. In deze constructie zullen we niet snel vereenzamen." Gepensioneerd psychiater Huug zag dat wel gebeuren bij zijn vader. „Alleenwonend was hij na de dood van mijn moeder eenzaam. Als ik op bezoek ging, probeerde hij me op het laatst zo lang mogelijk vast te houden. Heel naar. Zo wil ik niet oud worden." Het echtpaar Mans hoopt een fami liehuis te creëren waarin nog van alles en nog wat gebeurt. Huug: „Dat maakt het voor anderen ook aantrekkelijker om langs te komen. De kinderen hoeven zich niet ver plicht te voelen omdat we anders zo alleen zijn. Nee, het is leuk, en hun oom en tante zijn er ook! Al thans, zo denken wij dat het werkt." Hij haalt een bekend gezegde aan: It takes a village to raise a child. Zo zou je ook kunnen zeggen: It takes a village to help an oldie to fade aivay. „Je moet wel een goede band dinsdag 4 augustus 2015 so Ik heb een vraag over de noodzaak en het resul taat van het behandelen van spataders. In adver tenties word je aangespoord om ze met de nieuwste methodes te laten dichtbranden of ver- lijmen. Duikt bij aanleg het euvel niet op een an dere plaats op? Mij lijkt het niet prettig om spataders opnieuw te moeten laten behandelen. Elly Castricum Ook een vraag? Mail naar hartenziel@persgroep.nl VOEDINGS- DESKUNIGE Ay Lin Kho A PSYCHOLOOG Steven Pont VOORSORTEREN OP JE OUDE DAG 'Samen worden we niet eenzaam RELATIE THERAPEUT Caroline Franssen kopen met haar zus en man een familiehuis om samen oud te worden. „Stel: één van ons valt weg, dan zijn er altijd nog drie over." Volgens ouderenorgani- satie ANBO zoeken steeds meer mensen naar alternatieven voor de traditionele senioren- of aanleunwoningen, serviceflats en woon zorgcomplexen. „Dat is pure noodzaak," zegt directeur Liane den Haan van ANBO. „Er is een tekort aan 40.000 geschikte seniorenwo ningen in ons land; daarnaast hebben verpleeghuizen minder plek in de aanbieding. Aan de andere kant wil len ouderen ook meer dan ooit de regie houden en zelf beslissen over een waardige oude dag."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51