Drie personen als verdachte aangemerkt De gil van Cemmie Walet ging gisteren de hele wereld over 4 NIEUWS KRAANONGELUK ALPHEN AAN DEN RIJN Een kleine kraan die gaat wiebelen, is het begin. Daarna volgt de rest. Hoe kon dit? 8:05 uur 11:00 uur 13:00 uur Hoe kon het plaatsen van een brugdeel eindi gen in een bijna-ramp? Verslaggever Rik Sneij- der volgde de operatie vanaf de vroege ochtend. Al snel werd dui delijk dat er problemen waren. Een reconstructie van een zwarte dag. „We gaan het echt wel ha len." Hoewel er vandaag een mega operatie gaat plaatsvinden, is het nog rustig op en rond de Oude Rijn. Over een paar uur moet het gebeuren: dan wordt het nieuwe brugdek van de Julianabrug op z'n plek gehesen, door twee hijskra nen op twee grote pontons, die worden voortgetrokken en -ge duwd door sleepboten. Maar nu lo pen hooguit een paar medewer kers rond van bouwbedrijf Mou- rik, dat de operatie uitvoert, en van het Friese staalbedrijf dat het brugdek van 175.000 kilo kunst stof heeft gemaakt. De meeste van de tachtig mensen die nodig zijn om deze klus uit te voeren, zijn nog onderweg. De enige opwin ding komt van de brugwachter: die windt zich op over plezierjach ten die nog even langs de pontons willen varen. Ze negeren het vaar- verbod dat vanaf acht uur is afge kondigd. Iedereen staat op z'n plek. Het in- hijsen zou nu moeten beginnen. Maar er gebeurt niks. „Jammer, jul lie moeten nog even geduld heb ben", zegt projectmanager Johan den Ouden tegen de lokale journa listen die het van dichtbij willen meemaken. Den Ouden heeft net van de kraanmachinisten gehoord dat elf uur niet gehaald wordt. Het is dan ook millimeterwerk: met lasers wordt de exacte positie gemeten van het brugdeel en de basculekelder. De val steunt op een derde ponton en wordt tegen gehouden door een kraan op de wal. Alles is zo afgesteld dat als het brugdeel omvalt, het precies in een kleine zijtak van de Oude Rijn valt. De planners hebben het precies uitgerekend: het kan niet misgaan, en daarom hoeven om wonenden hun woning ook niet uit. Maar er gaat iets mis, zo veel is duidelijk. Er is iets mis met de bal last, zegt een medewerker: daar door is onzeker of alles wel in ba lans krijgt als er gehesen wordt. Hoe dat komt, is niet bekend. Een nieuw tijdstip van de operatie kan Den Ouden ook niet noemen. Hij en zijn collega's turen naar de roer loze hijskranen, en overleggen steeds opnieuw. Dan komt het be richt: om klokslag één uur zal Alp hens aanwinst z'n nieuwe plek krijgen. Het bedrijf voelt enige druk. Bouwbedrijf Mourik heeft de gemeente Alphen beloofd dat de Julianabrug rond 15 september 'Dan gebeurt het ongelooflijke: de kraan valt om richting stadskant, bovenop de woningen en winkels' klaar is. Er is al vertraging ge weest: eerst door een kolonie vleermuizen in de kelder van de brug, waardoor het bedrijf alleen overdag mocht werken - een flin ke tegenvaller. En daarna door de zomerstorm, die afgelopen zater dag door Nederland raasde, juist toen het nieuwe brugdeel van Friesland naar Alphen werd geva ren. De gemeente wil geen vertra ging, want de Julianabrug is een cruciaal stuk infrastructuur in de stad. Vertraging betekent: meer oponthoud en fdes, en daar hou den mensen niet van. „Het wordt nog even doorwerken", zegt pro jectleider Den Ouden van Mourik. „Maar we gaan het echt wel ha len." Wéér wordt de operatie uitge steld. Er is extra ballast nodig, wordt gezegd. De tanks die aan de onderkant van de pontons zitten, Hoofdofficier van justitie Kitty Nooy van het Openbaar Ministe rie (OM) in Den Haag heeft dat maandagavond gezegd. De ver dachten hebben deze status gekre gen, vooral omdat zij dan zwijg recht hebben en recht op een ad vocaat. „Het is nog veel te vroeg om te zeggen of er strafbare feiten zijn gepleegd", aldus Nooy. Het drietal meldde zich maan dagmiddag zelf bij de politie, al dus Nooy. „Zij wilden hun ver haal vertellen." Het OM is een strafrechtelijk onderzoek begon nen, samen met de inspectie Socia le Zaken en Werkgelegenheid, de voormalige Arbeidsinspectie. Mo gelijk is de arbeidsomstandighe denwet overtreden en het kan ook zijn dat er sprake blijkt te zijn van lichamelijk letsel door schuld. Ongeveer 400 mensen uit Al phen aan den Rijn zijn maandaga vond naar De Goede Herderkerk gekomen waar een tijdelijke op- vanglocatie is ingericht. Een aan tal van deze mensen is door het ongeluk met het brugdeel tijdelijk dakloos geraakt. In de kerk was ook Slachtoffer hulp aanwezig. Ze waarschuwde haar zoon, foto graaf Josh, vlak voordat het mis ging. „We zaten op het terras en ineens zag ze die kraan al heen en weer zwiepen", vertelt Josh die tegenover de rampplek woont. „Ze riep al: dat gaat mis, volgens mij gaat hij vallen. Toen heb ik in allerijl m'n telefoon ge pakt en dat filmpje gemaakt. M'n echte camera kon ik helaas zo snel niet meer pakken, die lag nog in de auto." Op het filmpje hoor je Gemmie ijselijk gillen als de kraan zich in de winkels en huizen boort. „Puur van de schrik en ontzetting", zegt Josh. „Zelfs al had ze het zien aanko men. Zoiets zie je je hele leven niet. Bovendien kennen we men sen die daar wonen, maar die wa ren gelukkig net ongedeerd." Reconstructie van een bij na-ramp ALPHEN AAN DEN RIJN. Drie perso nen zijn in verband met het onge luk in Alphen aan den Rijn, waarbij twee bouwkranen en een brugdeel omvielen en een aantal gebouwen verwoestten, als verdachten aange merkt. door Victor Schildkamp ALPHEN AAN DEN RIJN. Haar gil ging gisteren de hele wereld over. De vrouw op dat inmiddels be roemde filmpje die krijsend ziet hoe de bouwkraan in Alphen aan den Rijn omvalt, heet Gemmie Walet (48). Gemmie filmt de vallende kranen. Een van de bouwkranen valt over de straat. De toeschouwers zien verbijsterd toe. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4