4 I HART# Emigranten die deze zomer even terug zijn op Nederlandse bodem vertellen over verschillen in cultuur en opvoeding. Vandaag: de familie Colenbrander. Zij verruilden Doetinchem voor de Filipijnen. Door het geven van liefde en goede zorg beginnen ze te groeien, te lachen, te spelen Verschillen in cultuur Beteken iets voor de zwakkeren Volg je hart en volg waar je in gelooft Houd contact met thuis moetje accepteren #D00RRENÉMEGENS DE FAMILIE drukke stad met veel arme mensen. Als blanke val je enorm op. Blank staat voor rijk. Dus kun je je kinde ren niet alleen over straat sturen zoals in Nederland. Hun leven speelt zich daarom grotendeels af op de internationale school." Hans: „Zomaar even langs familiele den gaan, dat missen we. Pas gebo ren neefjes en nichtjes zie je wel een paar keer op Skype. Anderhalf jaar later zie je ze pas echt. Skype is ons belangrijkste communicatie middel. We skypen wekelijks. Met onze ouders doen we het vaker dan met broers en zussen." Annemarie: „Als we aan het eten zijn, zetten we de laptop op tafel. Dan is het net alsof we met onze ouders aan tafel zitten te kletsen." Hans: „Het vieren van kerst is erg cultuurgebonden. Vier je het bij voorbeeld met Engelsen of Schot ten, dan mis je de gebruiken zoals we die in Nederland hebben." Annemarie: „We houden vast aan de Nederlandse traditie om sin terklaas te vieren. Dat valt niet mee in een land waar de sint onbekend is en het kerstsei zoen al in september begint." Hans: „Rond de feestdagen speelt de heimwee op. En soms op andere momenten. Een keer ging het be hoorlijk slecht met mijn vader. Hij kwam in het ziekenhuis terecht. Dan wil je nog liever thuis zijn dan bij een feestelijke aangelegenheid." Annemarie: „Het afgelopen jaar zijn veel familieleden en vrienden op bezoek geweest in Manilla. Heel leuk. Zij kunnen een stukje van ons leven daar zien. En ze brengen tijd schriften mee, dat is goed voor de taal. We laten de kinderen niet veel naar de Nederlandse tv kijken, wel elke avond naar Het Klokhuis. Thuis spreken we Nederlands, voor de rest spreken ze altijd Engels." Hans: „Zelf kijken we heel af en toe naar de Nederlandse tv, als er in Nederland iets speelt." maat is aangenaam. Het is er zo warm als begin juli in Nederland. Wel heel vochtig, dat betekent veel zweten. Alsof je de hele dag in een binnenzwembad met je kleren aan rondloopt. Onze kinde ren doen het goed. Dat is belangrijk. Het werk is uitdagend en pittig, want we zijn er niet met een su- perflorerende busi- ness bezig." Annemarie: „Je pro beert het verschil te maken. Ik werk als verpleegkundige in een kindertehuis met veel vonde lingen. Bij binnenkomst zijn ze on dervoed, kunnen ze niet lachen, knuffelen of spelen. Door het geven van liefde en goede zorg beginnen ze te groeien, te lachen, te spelen. Als ze door een adoptiefamilie wor den opgehaald, zie je dat ze van een hopeloze achtergrond een toekomst hebben gekregen." Hans: „We kijken positief terug op ons eerste verblijf in Azië. Het kli- Annemarie: „We opereren in Manilla niet veel anders dan in de Achter hoek. Manilla is een heel Hans: „Vier jaar geleden begon het te kriebelen. Wilden we blij ven werken als basis schoolleerkracht en verpleegkundige? Of was het tijd voor iets anders? Was zen- dings- of ontwikke lingswerk iets voor ons? Wij vroegen ons af wat God zou willen. We voelden ons geroe pen om naar de Filipijnen te gaan." Annemarie: „In 2012 zijn we door de interkerkelijke organisatie Overseas Missionary Fellowship naar de Fili pijnen uitgezonden. Mijn werk is nu bedelbaby's een tijdelijk tehuis geven en vondelingen verzorgen. Hans is in een sloppenwijk coördi nator van een team dat mensen on dernemerszin bijbrengt en aan een baan probeert te helpen." Hans: „De Filipijnse bureaucratie was wennen. We zijn bezig met adoptie en hebben daar allerlei pa pieren voor nodig. Dat kost daar veel tijd en dat moet je accepteren. Als ik daar naar een instantie ga, neem ik een boek mee en heel veel geduld. Een rijbewijs aanvragen kost twee tot vier uur. In een mil joenenstad gaat alles nou eenmaal traag. Mensen zeggen niet hoe ver iets is, maar hoe lang het duurt voordat je er bent." dinsdag 4 augustus 2015 'Rond de speelt de heimwee op' De familie Colenbran der: 'We voelen dat er plek Is om kindjes te adopte ren'. FOTO'S JAN VAK DEN BRINK Hans (38), ex- leerkracht Annemarie (36), verpleegkundige Nina (12) >Eva (10) Pepijn (7)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 49