Vrijspraak van overval Gemeenten winnen geding groepsvervoer Walcheren fff MIR-TOIHOIK Op Goede Gronden oogst voor vierde keer oude ras Zeeuwse Witte WALCHEREN 7 Het oude tarweras Zeeuwse Witte is weer van de akker. DOUGLAS constructiehout geschaafd en fijn bezaagd! Beide heren knikken maandagmiddag instem mend aan de rand van de Veerse akker. De Zeeuwse Witte staat er goed bij, zien voorzitter Arndjan van Wijk en be stuurslid Kees Mol van Stichting op Goede Gronden. Da's heel mooi vin den ze, want de blanke graankorrels van het aloude ras vormen straks de basis voor een fris Zeeuws witbierje. Het is inmiddels de vierde oogst op rij en de Stichting kijkt tevreden terug. Was de eerste te Gapinge (zo'n 350 kilo) nog klein, dit jaar ligt dat rond de drieduizend kilo, schat Van Wijk. 'Nee, rijk zullen ze d'r niet van worden, maar het is wel de moeite waard' grinniken de bestuursleden. Het tarwe wordt geoogst en direct gebonden met de zelfbinder uit 1945 van Leo Francke. „Ik ben een beetje hobbyboer en ik doe veel met oldti mers en oude landbouwmachines." Helaas geen trekpaarden dit jaar, maar een tractor voor het oude land bouwwerktuig. Francke rijdt de trac tor en Lein Brasser zit op de zelfbin der. „Ik zat op m'n twaalfde al op die van m'n vader", vertelt hij. Het oogsten kent wat oponthoud door mankementen aan het oude ap paraat. Eerst breekt een houten latje in de maaimolen. Met wat touwtjes en later duct tape word dat euvel ver holpen. Dan is er een klein probleem in het knoopapparaat van de zelfbin der. Het blijkt een bot mesje te zijn. Van Wijk: „We hebben nu ook een perceel van 0.86 hectare met Zeeuwse haver, n de Soelekerkepol- der bij Kamperland. Dat staat er nu nog groen bij, maar gaat half of eind augustus van het land. In Veere heb ben we ook nog kogelboontjes staan, in een moestuin." De werkzaamheden op de akker in de oksel tussen Bosweg en Veerse- weg trekken flink wat aandacht. Voor bij fietsende toeristen en 'bekenden' uit de buurt. „Ja, iedereen heeft dit vroeger ook gedaan en weet er dus van alles van," lacht Van Wijk. Fran cke en Brasser laten zich niet kennen. De oude knarren werken gestaag Op Goede Gronden wil traditionele Zeeuwse landbouw behouden en oude rassen terugbrengen op de akkers. door. Zweet op de kop, maar glim lach om de mond. Halverwege stopt het duo. Eerst een biertje. „Mmm", proeft Francke. „Lekker fris." Brasser grapt: „Net eau de cologne". Maar hij drinkt de Zeeuwse Witte toch maar rap weg. Na nog wat tegenslag is de tarwe aan het begin van de avond van de ak ker. De schoven gaan op karren, afge dekt met zeil. Op een onverwachte re genbui zit de Stichting niet te wach ten. De tarwe wordt pas 22 augustus gedorst tijdens het jaarlijkse dors- feest op het Veerse Bastion (10-17 uur). Dan wordt het kaf letterlijk van het koren gescheiden door de antieke Borga dorskast van Brasser. Kraampjes, demonstraties (zoals vlegelen en kledingshows van het Walchers Costuum) en oude tracto ren omlijsten het dorsfeest. De Walcherse gemeenten wilden het groepsvervoer per 1 septem ber laten uitvoeren door Taxicen trale Renesse (TCR). Dat bedrijf won de aanbestedingsprocedure. Het Rotterdamse vervoersbedrijf was het daarmee echter niet eens en spande een kort geding aan. Dat diende medio juli. Inmiddels heeft de rechter uit spraak gedaan. De gemeenten hebben de rechtszaak gewonnen; Transvision is op alle punten in het ongelijk gesteld. De gemeenten hebben de pro cedure voor de aanbesteding goed uitgevoerd. Transvision had eventuele klachten, problemen of onduidelijkheden eerder moe ten aankaarten. Zeker omdat het bedrijf wel vijf dagen voor de deadline een bod uitbracht op het groepsvervoer. Er was vol gens de rechter dus nog tijd om opheldering te krijgen. De ge meenten hebben ook in voldoen de mate duidelijk gemaakt waar om de keuze niet op Transvision is gevallen, vindt de rechter. De uitspraak was dus positief voor de gemeenten, maar die kunnen daar nog niet hun voor deel mee doen. Transvision gaat in spoedappèl tegen de uitspraak, omdat er 'voldoende aankno pingspunten zijn waaruit blijkt dat de gevoerde aanbestedings procedure gebreken kleven', stelt juridisch woordvoerder Ingrid Hermans. Het bedrijf vindt dat die in kort geding onvoldoende besproken konden worden. Pas als die zaak heeft gediend en de rechter daarin uitspraak heeft gedaan, kunnen de gemeen ten definitief een nieuwe vervoer ders aanwijzen. De nieuwe afspra ken gaan dus pas op zijn vroegst op 1 november in, stelt een woordvoerster namens de ge meenten. Tot die tijd blijft alles bij het oude. MIDDELBURG. De rechtbank in Mid delburg heeft de 28-jarige Chay- bert R. uit Oost-Souburg vrijge sproken van zijn betrokkenheid bij een overval in 2010 op een be jaard echtpaar uit Renesse. Dat R. zijn vriendin heeft mishandeld (16 december 2010) vond de recht bank weer wél bewezen. In plaats van de geëiste gevangenisstraf van vier jaar kreeg hij een celstraf van vier weken opgelegd. Tijdens de bouwvak zijn wij geopend tussen 7.30 - 17.00 uur BOUWMATERIALEN DINSDAG 4 AUGUSTUS 2015 Leo Francke en Lein Brasser (rechts) halen het aloude gewas 'De Zeeuwse Witte' van de akker, foto Lex de Meester 't Is een mooie droge korrel door Annemarie Zevenbergen door Maurits Sep MIDDELBURG. Door een slepende rechtszaak verandert op Walche ren voorlopig niks aan het groeps vervoer. Tot 1 november blijft al les bij het oude: de vervoerders en de regels. Tot 1 november 1 verandert door een rechtszaak niets aan het groepsvervoer op Walcheren. Het adres voor de aannemer, zzp-er, zelfbouwer en particulier!!! Van Wamelweg 4 A/C 4612 PW Bergen op Zoom Tel: 0164-242 096 Industrieweg 11 4632 NA Vlissingen Tel: 0118-410 444 www.jagertolhoek.nl Livingstoneweg 40 4462 GL Goes Tel: 0113-246 690

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36