Delta waarschuwt voor valse e-mails Ambulances rijden verdacht vaak PZC COLOFON Markt Ambulances rijden af en aan 2 ZEELAND De ambulances rijden steeds vaker in Zeeland, mét en zonder patiënten. Het aantal ritten groeit jaar in jaar uit. COMMENTAAR Met de Nederlandse ambulances is iets vreemds aan de hand. Ze rijden jaar op jaar vaker zonder dat daar een afdoende verklaring voor is. Iedereen ziet het en iedereen vraagt zich af wat er aan de hand is. Tot in de Tweede Kamer aan toe. Maar er komt geen bevredigend ant woord. In de eerste helft van dit jaar waren in Zeeland weer elf procent meer ritten dan in 2014. Dit kan zo niet doorgaan. Er zijn wel allerlei veronderstellingen over de oorzaken van dit fenomeen. De burger zou sneller in paniek raken en ook bij medi sche zaken die een huisarts makkelijk kan behandelen toch een beroep doen op een ambulance. De huisarts zou wat minder snel opdraven. De alarmcentrale zou vaak niet anders kunnen dan op veilig spelen en dus maar een am bulance sturen. Hoe dit ook zij, de gevolgen zijn groot. In Neder land kosten de ambulanceritten nu een half miljard euro per jaar. Met het aantal ritten stijgen de kosten dramatisch. In Zeeland, een gebied met relatief weinig ambulances, is het effect extra sterk omdat voor elke onnodige rit een tweede ambulance een nieuwe positie moet innemen zodat alle regio's snel genoeg kun nen worden bediend. Al met al volop reden om nu eens snel en grondig te onderzoeken wat echt nodig is en wat niet. ledereen ziet het maar niemand heeft een afdoende verklaring voor al die extra ritten T: 0118-434021 T: 0118- 434021 T: 088-0139995 088- 0139 999 0900- 6743 836 Almanak De Vlissingse (28) verdiende tot voor kort de kost als medewerkster van een groente- enfruitkraam op tal van Zeeuwse weekmarkten. Afgelopen weekend nam ze afscheid van haar collega's. Nu stort ze zich vol op een leven als journaliste, want uiteinde lijk is dat het ambacht waar ze voor heeft geleerd. Tot haar vreugde mocht ze zich deze week meteen bij de redac tie van deze krant voegen. Fris ging ze van start, totdat ze opeens terug in haar oude rol schoot. Op de vraag wat ze allemaal voor de krant zou kunnen doen, riep ze monter: „Ik ben van alle markten thuis." Politie neemt 49 wapens in De politie heeft vorige week donderdag 30 juli in een woning in de gemeen te Borsele bij een verzame laar (45) een grote partij wapens aangetroffen. Er werden 73 wapens meege nomen. Na onderzoek zijn er 49 in beslag genomen. De overige wapens zijn toegestaan. De man vertel de dat hij een verwoed ver zamelaar is van wapens uit de periode van de Ame rikaanse Burgeroorlog. De politie kwam het adres op het spoor door verkoopad vertenties op een website. Motorrijder valt na achtervolging Een 28-jarige motorrijder uit Vlissingen is zondag avond gewond geraakt toen hij tijdens een achter volging door de politie was gevallen. De aanlei ding was de snelheid waar mee de man samen met een 26-jarige plaatsgenoot over de A58 racete rich ting Vlissingen. Agenten in een onopvallende poli tieauto klokten een snel heid van 200 kilometer per uur. Op de kruising Sloeweg/Veerhavenweg re den de mannen bij de poli tie weg en negeerden het rode verkeerslicht. Beiden zijn hun rijbewijs kwijt. Dieven slaan toe bij milieustraat De politie heeft gisteroch tend vroeg twee mannen aangehouden wegens dief stal bij de milieustraat in Zierikzee. Een getuige zag om 5.15 uur twee mannen die spullen weghaalden van de afvalplaats. De één stond op het terrein, de an der voor het hek. Het ging onder meer om stoelen, een deur en een zinken teil. Agenten konden het duo op 's Heer Lauwen- dorp aanhouden. Stropers van kreeften gepakt Twee mannen zijn zondag avond betrapt op het stro pen van kreeften bij de Weg naar de Val in Zierik zee. Het duo werd opge spoor door ambtenaren van de Regionale Uitvoe ringsdienst en de Visfede- ratie. Ze hadden 31 kreef ten in een net van in to taal 31 kilo bij zich. Van de 31 kreeften waren er al drie dood. Bij een paar an dere kreeften was het har nas beschadigd en waren de scharen eraf. VLISSINGEN. Het is zo'n beetje de moeilijkste vraag die je Ton van Broekhoven over zijn werk kunt stellen. Hoe komt het toch dat ambulances steeds vaker rijden? „Ik zie het al vijftien jaar gebeu ren. Elk jaar weer is er een stij ging van het aantal ritten", zegt het operationeel hoofd van de Regionale Ambulancevoorzie ning (RAV) in Zeeland. „We hebben meer geplande ritten doordat meer mensen spe cialistische zorg buiten de pro vincie krijgen. Maar dat verklaart niet de stijging van het aantal spoedritten." Binnen de ambulancedienst wordt gewezen op de effecten van een nieuw systeem om mel dingen te beoordelen. Ambulan ces zouden daardoor sneller op pad gestuurd worden. Dat levert tijdwinst op - het lukt de ambu lances inderdaad om steeds va ker binnen de norm van vijftien minuten ter plaatse te zijn: van 90,9 procent in 2013 naar 92,0 procent in 2014. Maar het zorgt ook voor meer 'loze' ritten. Mentaliteit Maar ook hierin ziet Van Broek hoven geen allesomvattende ver klaring. Het systeem werd vorig jaar ingevoerd, de groei van het ambulancevervoer is al veel lan ger aan de gang. De veranderen de mentaliteit speelt ook een rol, vermoedt hij. „Vroeger kwam ie mand met de pet in zijn hand vragen of hij alsjeblieft de dokter mocht spreken. Nu wordt op ho ge toon geëist dat onmiddellijk een ambulance komt. Want, den ken de mensen, daar betalen we toch voor." De groei van het aantal ambu lanceritten is geen exclusief Zeeuws verschijnsel, ook al liep het aantal ritten in Zeeland bo vengemiddeld op met 11,4 pro cent. De stijging was grotendeels toe te schrijven aan de spoedrit ten. De 36.606 keer dat er een ambulance ging rijden betrof in 28.596 gevallen een spoedrit. Daarbij kwamen nog eens 2115 ritten van de motorambulance. In bijna de helft van de gevallen werd ook daadwerkelijk een pa tiënt meegenomen. In 5312 geval len werd ter plaatse eerste hulp geboden. Al met al reden de am bulance vorig jaar ruim 11.000 keer voor niets. Maar dat is nog niet alles. In zet van een ambulance van de ene post in Zeeland kan beteke nen dat een andere zijn plaats moet innemen om ervoor te zor gen dat in een gebied de ambu lancezorg gegarandeerd blijft. Dat zorgde in 2014 voor nog eens ruim drieduizend extra ritten. „De ambulances zijn bijna con stant aan het rijden", zegt Van Broekhoven. Tegenwoordig eisen mensen op hoge toon dat er onmiddellijk een ambulance komt. MIDDELBURG. Criminelen probe ren met valse e-mails klanten van internetprovider Zeelandnet geld af te troggelen. Het is de eerste keer dat moe derbedrijf Delta klanten moet waarschuwen voor zogeheten phishing-mails. In de valse e-mail staat dat het niet gelukt is termijnbedragen automatisch af te schrijven, dat er nu een beta lingsachterstand is ontstaan en of de klant het 'achterstallige' be drag van 39,90 euro wil overma ken naar een bankrekeningnum mer van de ASN Bank. De afzen der - de fictieve Erwin de Wit, directeur klantenservice - dreigt met aanmaningen als de klant niet tot betaling overgaat. Delta heeft inmiddels achtdui zend valse e-mails onderschept voordat ze Zeelandnet-klanten konden bereiken. Dat gebeurt au tomatisch. Dat interventiesys teem werkt niet bij klanten met een hotmail- of gmail-account. Een woordvoerder van Delta zegt dat energie- en multimedia- klanten nooit moeten ingaan op mails waarin om bank- of inlog gegevens wordt gevraagd. Bij Del ta verloopt die communicatie al tijd per post. Delta heeft geen aangifte ge daan. Wel is ASN benaderd. Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118-43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Cruijthuijsen Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland T: 0118- 434021 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Sales manager Marcel Schreur Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: Kleintjes: Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het ge bruiken van uw e-mail adres wilt intrekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Tip? redactie@pzc.nl BORSELE VLISSINGEN ZIERIKZEE ZIERIKZEE Het is geel door Theo Ciele Het aantal spoedritten neemt elk jaar toe. foto Werner Rauwerdink door Frank Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31