'Nederlandse atleten zijn nu onterecht verdacht* Atletiekunie: Coe beter dan Boebka Waterpolosters elimineren op 18 SPORT Bertens heeft zicht op top 100 Nairo Quintana wint 'Draai' Pelucchi wint dramatische sprint 'Fer vertrekt bij Queens' De Nederlandse waterpolovrouwen klopten gisteren Rusland met Maud Megens als held van de wedstrijd. In totaal gaat het volgens de krant om 71 Nederlandse atleten en 142 afwijkingen. Onder de 62 mensen die niet naar de WK gaan, zitten medaillewinnaars op internationa le toernooien. Dat lijken pittige cij fers, maar technisch directeur van de Atletiek Ad Roskam is er niet van geschrokken. Het baart hem wel zorgen dat Nederlandse atleten nu in het ver dachtenbankje zitten. „Terwijl er logische verklaringen kunnen zijn voor afwijkende bloedwaarden. Ziekte, extreme inspanning, hoog testage, menstruatie. Ik ken geen atleet die niet in één van deze vier situaties is geweest. We kunnen geen conclusies trekken, maar ei genlijk is iedere atleet nu ver dacht. Dat vind ik kwalijk." Hoewel de negen Nederlandse WK-gangers niet bij naam zijn ge noemd, is het voor wie dat wil ge makkelijk om tot een groslijst te komen. Diverse atleten die naar Peking gaan, zijn nog jong en de den tot 2012 niet mee aan toer nooien. „Dat er een lijst met bloed waarden is gelekt, is een feit. Dat de journalisten die de lijst heb ben, gebruik maken van experts om de zaak te duiden, begrijp ik ook. Maar de stap naar: zo veel at leten komen uit Nederland, zo veel wonnen een medaille, daar kan ik niet achter staan. De link met doping wordt te snel gelegd. Ik weet wel dat we in onze sport een enorm probleem hebben." Roskam heeft de belangrijkste vraag nog niet beantwoord ge zien. „Wat is er gebeurd met die afwijkingen? Zijn ze nader onder zocht? Werden er vragen gesteld, nieuwe controles uitgevoerd? Ik denk dat er voor het merendeel van de atleten een logische verkla ring is. En als die er niet is, ga ik ervan uit dat aanvullend onder zoek is gedaan en eventueel het tuchtcollege zijn werk deed. Dat is wel mijn tweede zorg: heeft de internationale federatie adequaat gereageerd? Dat weet ik niet. Al met al kan ik er niet zo veel mee." Herman Ram, directeur van de Dopingautoriteit, deelt de visie van Roskam. „Deze individuele ge gevens horen niet in de openbaar heid. En: het is mij niet duidelijk wat het precieze criterium is ge weest voor een afwijkende bloed waarde. Dat is wel van belang. Met afwijkende bloedwaarden ben je nog mijlenver verwijderd van bewezen dopinggebruik. De voorzichtigheid die juist is gebo den op dit gebied, is nu weg." Daar komt bij dat Nederlandse atleten over het algemeen te wei nig zijn gecontroleerd om te kun nen spreken van afwijkingen. Ram: „Je hebt vier tot zes waardes per jaar nodig, twee of drie jaar achter elkaar. Een panel van drie deskundigen moet het vervolgens unaniem eens zijn in de conclu sies. Het lijkt erop dat de IAAF er voor heeft gekozen Russen en Ke- nianen vaker te testen. En daar kan ik me wel iets bij voorstellen." ROTTERDAM. Uit de diverse publi caties de afgelopen dagen komt de Internationale Atletiekfedera- tie (IAAF) niet bepaald naar voren als daadkrachtig. Maar Herman Ram, directeur van de Dopingau toriteit, heeft juist goede ervarin gen met de IAAF. „Als er contact gewenst is, gaat dat altijd zeer ef fectief en professioneel. Er lijkt vanuit mijn optiek zeker geen sprake van onwil of onkunde. We zeggen hier wel eens: waren ze al lemaal maar zo. Maar het kan zijn dat het volume te groot is gewor den voor de IAAF. Als je 800 atle ten nader moet testen, gaat het om 8000 controles. Tel maar uit wat dat kost." Over twee weken kiest de IAAF een nieuwe voorzitter. De 82-jari- ge Senegalees Lamine Diack stopt. Er zijn twee kandidaten, de oud-atleten Sebastian Coe uit En geland en de Oekraïner Sergej Boebka. De technisch directeur van de Atletiekunie, Ad Roskam, doet niet geheimzinnig over zijn voorkeur. „De IAAF komt nu niet bepaald over als een vlotte, trans parante en professionele organisa tie. Er moet gemoderniseerd wor den. Ik heb er meer vertrouwen in dat Coe de boel tegen het licht kan houden en opschudden dan Boebka." Coe was voorzitter van het organi satiecomité van de als succesvol beschouwde Olympische Spelen in Londen van 2012. Hij heeft wel licht één nadeel: Coe is in zijn ra ce om het voorzitterschap, op jacht naar stemmen in Afrika, een band aangegaan met Isaiah Kip- lagat, de ex-president van de Keni- ase atletiekunie. Die wordt mede verantwoordelijk gehouden voor de vele dopingperikelen met voor namelijk marathonlopers in het land. Mocht Coe worden gekozen tot voorzitter, dan wordt Kiplagat in principe vicevoorzitter. De Nederlandse waterpolosters hebben op het WK voor een da verende verras sing gezorgd door gastland Rusland in de kwartfinale te elimineren: 9-10 (1-4,4-3,2-1,2-2). Oranje speelt morgen in de halve eindstrijd te gen Italië. In de Waterpolo Arena in Ka zan ontspon zich gisteravond een ware thriller. Bondscoach Ar no Havenga hield het niet meer aan de badrand. Met zijn gesp ring en gebarentaal deed hij niets onder voor zijn voorgan ger; de Italiaan Mauro Maugeri. Havenga had ook alle reden om zenuwachtig te zijn. Na een puik begin van zijn speelsters - en een 5-1 voorsprong - raakte Ne derland in het tweede en derde kwart de regie kwijt. De Russen kwamen in het derde deel van de wedstrijd terug tot 7-8. Sabrina van der Sloot zorgde in het laatste part voor een beet je lucht door een vijfmeterworp raak te schieten: 8-10. Even later moest ze vanwege een overtre ding naar de kant, waarna Rus land profiteerde van de man- meersituatie: 9-10 met nog 1.16 minuut te spelen. Billen samen De duizenden Russen op de tri bunes maakten een hels kabaal en schreeuwden hun ploeg naar voren. De Nederlandse staf en speelsters op de bank knepen hun billen samen. Nadat de piep jonge keepster Laura Aarts (18) enkele cruciale reddingen had verricht, was daar het 'moment of fame' van Maud Megens. De 19-jarige Rotterdamse is een snel le en beweeglijke speelster. En dat kwam gisteren uitstekend van pas. Met nog 28 seconden op de klok zag ze dat de Russische doelvrouw Anastasia Verkhoglya- dova de bal had. „Net op het mo ment dat ik naar voren bewoog, gooide de keepster in mijn rich ting", reconstrueerde Megens na de wedstrijd. „Ik wist het zeker, die bal is voor mij. Daar komt niemand meer aan." En zo werd Maud Megens de held van de wedstrijd. Als meis je van 12 jaar zag ze in 2008 de Nederlandse waterpolosters goud winnen op de Olympische Spelen. „Dat weet ik nog goed. Ik heb die wedstrijd thuis gezien. Mijn moeder was bevriend met topscoorster Danielle de Bruijn dus toen was het feest in hui- ze-Megens." De tiener speelt inmiddels 'Een van de Russinnen sloeg me in mijn gezicht, maar zij heeft nu meer pijn dan ik' zo'n twee jaar voor het Neder lands team. „De meeste meiden ken ik al jaren. Sinds de jeugd spelen we samen en we hebben alles voor elkaar over. Ja, we heb ben inderdaad een zeer jonge ploeg maar daardoor spelen we denk ik ook wat meer onbevan gen." Bondscoach Havenga (die sinds eind 2013 aan het roer staat) sprak na afloop over 'een supermooie ontwikkeling' van zijn team. „Vorig jaar behaalden we zilver op het EK, nu bereiken we de laatste vier op een WK. En er zit nog heel veel potentie in zowel het team en als in de in dividuele speelsters." Terwijl die speelsters elkaar na de wedstrijd om de hals vlo gen, ging aanvoerster Yasemin Smit snel op zoek naar een zak ijs. „In het derde part sprong een Russin bovenop mij en sloeg me in mijn gezicht. Ik zag niets meer. Maar het komt wel weer goed, hoor. De Russen hebben nu veel meer pijn dan ik." Kiki Bertens krijgt weer zicht op een plek tussen de beste honderd tennissters ter wereld. Op de WTA-wereldranglijst die gisteren verscheen klom de Nederlandse vier plaatsen en staat nu op plaats 110. Bertens dankt de stijging aan de halve finale die ze haalde in de Poolse plaats Rokietnica. Robin Haase, die afgelopen week terwijl hij er veel punten moest verdedigen op het graveltoernooi in Gstaad in de tweede ronde werd uitgeschakeld, steeg deson danks een plekje op de mannen lijst van de ATP. De 28-jarige Hagenaar staat op de 78e plek. Haase bereikte gisteren wel de tweede ronde in Kitzbühel. Nairo Quintana heeft de Draai van de Kaai gewonnen. De nummer twee van de Tour de France was gisteren in het criterium door Roosendaal te sterk voor Bauke Mollema (tweede) en Wout Poels (derde). Quintana, die als winnaar van het jongerenklassement in de witte trui door Roosendaal reed, won de Draai van de Kaai in 2013 ook al. Afgelopen jaar was de Duit se topsprinter Marcel Kittel de sterkste. Bij de vrouwen won Lucinda Brand in Roosendaal. De Neder lands kampioene was een dag eer der in Bochum nog tweede gewor den in de wereldbekerwedstrijd Sparkassen Giro. Trainer Chris Ramsey van Queens Park Rangers gaat ervan uit dat Le- roy Fer de club verlaat. „Er is inte resse. Als het juiste aanbod komt, zullen ze waarschijnlijk vertrek ken", zei Ramsey over de Neder landse international en de even eens begeerde Engelse aanvaller Charlie Austin. Leroy Fer maakte vorig jaar de overstap naar QPR maar de Lon- dense club degradeerde afgelopen seizoen uit de Premier League. Er zou voor hem belangstelling zijn van diverse clubs uit de hoogste Engelse divisie. Eventuele nieuwe aankopen van QPR hangen af van het vertrek van Fer en Austin, ver telde de trainer eveneens. door Rik Spekenbrink AMSTERDAM. De Nederlandse equipe voor de WK atletiek, eind deze maand in Peking, zal als de es tafetteploegen zijn ingevuld 23 at leten tellen. Daarvan staan er ne gen op de lijst van sporters die tus sen 2001 en 2012 'afwijkende' bloedwaarden hadden. Dat meldde het Noord-Hollands Dagblad giste ren. De krant werkte samen met het Duitse ARD/WDR en de Sun day Times aan een onderzoek naar dopinggebruik in de atletiek en be schikt over de lijst van door ex perts opnieuw bekeken bloedcon- troles uit genoemde periode. Herman Ram. foto ANP door Rik Spekenbrink 'Ik wist het door Natasja Weber Yasemin Smit aanvoerster TENNIS WIELRENNEN DABROWA CORNICZA. De Italiaan Matteo Pelucchi heeft gisteren de twee de etappe in de Ronde van Polen gewonnen. De massasprint werd ontsierd door een enorme valpartij vlak voor de finish. Slechts negen coureurs ont snapten aan de val. foto Cor Vos VOETBAL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19