Massale steun Rapid Wien in de Amsterdam Arena Ajax-trainer De Boer laat ervaring op de bank in cruciaal duel 17 Emanuelson traint mee bij Ajax Fischer fit voor duel van vandaag met Rapid Wien akeling vanavond tegen Wien zou voor Ajax een i zijn. Urby Emanuelson traint voorlopig mee bij Ajax om zijn condi tie op peil te houden. Emanuelson beleefde afgelopen seizoen mis lukte avonturen bij AS Roma en Atalanta Ber gamo en zit zonder club. „Ik heb voor me zelf getraind, maar het is beter en leuker om dat in groepsver band te doen", zei de 29-jarige Ema nuelson. „Ik ben blij dat ik bij Ajax terecht kan." Vlak voor de perscon ferentie zorgt Frank de Boer voor een lach in de zaal. Terwijl hij de glaas jes water achter de desk keurig op de juiste plek zet, zegt hij: „Als het niet lukt, kan ik altijd nog in de bediening." De Boer oogt ontspannen. Maar ook hij weet: de wedstrijd vanavond in de volle Amsterdam Arena kan het jaar van Ajax maken of bre ken. Ja, nu al. Zo vroeg in het sei zoen. Verlies tegen Rapid Wien betekent degradatie naar de Euro pa League, de laatste voorronde van dat toernooi zelfs. Schakelt Ajax na de 2-2 in Wenen de Oos tenrijkers uit dan volgt later deze maand de kans om via de play-offs Champions League voet bal te halen. Een must, gezien de gigantische sportieve én finan ciële belangen. En dus dreigt er ondanks de zo merse temperaturen continu er gens in de verte een figuurlijk zwart wolkendek boven de Arena. Het zal toch niet fout gaan? Tegen een club uit Oostenrijk? En eigen lijk had er helemaal geen span ning op de wedstrijd van van avond moeten zitten. De 0-2 voor sprong in het Ernst Happel Sta dion was slechts een matige afspie geling van de verhoudingen. Daar na gaf de jongste ploeg ooit van Ajax in Europa de zeker lijkende overwinning zelfs nog kinderlijk eenvoudig weg. Ook tegen tien Oostenrijkers wist Ajax zich geen raad. Ineens was Rapid de morele winnaar. Een direct gevolg van de jeug digheid? De gemiddelde leeftijd van de elf basisspelers was 21 jaar en 219 dagen jong. De Boer vindt van niet. „Er zijn genoeg jongens die ondanks hun jonge leeftijd vol doende ervaring hebben in de Champions League", zegt hij. „Ik vind het een goede mix." Daarna: „Soms neem je wel eens een risi co. Maar je weegt altijd af: zijn het exceptionele talenten of zijn ze dat niet?" Weinig veranderingen De Boer vindt van wel, aangezien hij weinig veranderingen zegt door te voeren in zijn opstelling vandaag. „We hebben veel gespro ken en beelden bekeken. Ik heb het gevoel dat zij heel goed begrij pen wat er verwacht wordt." En dus blijft de routine op de bank. John Heitinga, Ricardo van Rhijn, Lasse Schone. Stuk voor stuk spelers die zouden moeten weten wat er in deze al- les-of-niets-wedstrijden komt kij ken. Maar De Boer heeft hen dus niet nodig in deze periode, een duidelijk signaal. Hij spreekt het AMSTERDAM Dat Rapid Wien met de borst voor uit de wedstrijd tegen Ajax tegemoet treedt, blijkt ook uit het grote aantal Oostenrijkse sup porters dat de club ach terna reist. In totaal zul len zo'n 2500 fans de ploeg uit Wenen steu nen. „Met passie, moed en een beetje geluk ko men we wellicht een ronde verder", vertelde aanvoerder Steffen Hof- mann gisteravond vlak voor de afsluitende trai ning in de Amsterdam Arena. Rapid Wien is bezig aan een prima start van het seizoen. Na vier wedstrij den is de ploeg van oe- fenmeester Barisic nog ongeslagen. Vorige week tegen Ajax werd het dus 2-2, eerder won Rapid een bekerduel en ook de eerste twee competitie wedstrijden leverden de volle winst op. Vooral de laatste zege af gelopen weekend uit te gen Red Bull Salzburg maakte indruk. Salzburg is al jaren toonaange vend in Oostenrijk. Op vallend genoeg spaarde Barisic tijdens die wed strijd zijn topspelers Ro bert Beric en Philipp Schobesberger. Ook aan voerder Hofmann was niet van de partij. Maar de coach gaf al aan dat zij er vanavond tegen Ajax gewoon weer bij zijn. AMSTERDAM. Viktor Fischer is fit genoeg om vanavond tegen Rapid Wien in de basisopstelling te star ten. De Deense flankaanvaller werd rustig gebracht nadat hij vo rig seizoen kampte met blessure leed. Vorige week in Wenen viel hij een kwartier voor tijd in. „Als Fi scher speelt zou hij het ongeveer een uur vol kunnen houden", zei trainer Frank de Boer. De wedstrijdselectie van van avond is exact hetzelfde als tij dens de uitwedstrijd tegen Rapid Wien. Thulani Serero trainde gis terochtend weer mee maar zit niet bij de selectie. De enkelbles sure die Serero opliep in een oe fenduel van Jong Ajax met Al Rayyan uit Qatar valt overigens mee. Mike van der Hoorn is ge schorst. Keeper Jasper Cillessen trainde gisteren voor het eerst weer pijnvrij na een lichte kuit blessure. „Dat voelde goed. Hope lijk heb ik tijdens de wedstrijd ook geen last." Volgens de doelman is de op dracht vanavond duidelijk. „We moeten de nul houden, dan zijn we door." Al weken hoort Jasper Cillessen geruchten over een mo gelijke overgang van Ajax naar Manchester United. „Maar ik kan daar zo weinig mee", zegt de doel man en international van Oranje. „Daarom concentreer ik me volle dig op Ajax." vertrouwen uit in de jeugd. In ze kere zin een gok. „Maar die jon gens moéten dit soort wedstrij den juist spelen om te weten wat er echt gevraagd wordt." De trainer grijpt terug op de voorbereiding. „Ik snap ook wel dat het maar oefenwedstrijden wa ren. Maar ook toen heeft dit elftal het goed gedaan tegen niet de minste tegenstanders (Panathinai- kos, Vfl Wolfsburg en Saint-Ettie- ne). Zij moeten nu de volgende stap zetten. En dan bedoel ik ook op fysiek vlak. Vergeet niet dat we nog maar vijf weken bezig zijn. Vorige week tegen Rapid merkte je ook dat de intensiteit van de wedstrijd omlaag ging in de slotfa se." Bij de eindafrekening vanavond zal dat niet tellen. In een wed strijd die het verloop en de sfeer van het komende seizoen gaat be palen, telt alleen doorkomen. Met het bewust uitspreken van het ver trouwen in zijn jeugdige spelers legt De Boer druk bij de basiself, maar toch vooral bij zichzelf. DINSDAG 4 AUGUSTUS 2015 Sport Vierkant achter de jeugd door Daniël Dwarswaard Frank de Boer: „We weten wat er van ons wordt verwacht." foto ANP PROGRAMMA VOETBAL Champions League, derde voorronde: vandaag: Apoel Nicosia (Cyp) - FC Midtjylland (Den) (eerste wedstrijd 2-1); Molde FK (Noo) - Dinamo Zag- bred (Kro) (1-1); Ajax (Ned) - Rapid Wien (Oos) (2-2, aan vang 20.15 uur); AS Monaco - Young Boys (Zwi) (3-1). Morgen: Astana (Kaz) - Helsin ki (Fin) (0-0); Karabach (Aze) - Celtic (Sch) (0-1); Spartak Praag (Tsj) - CSKA Moskou (Rus) (2-2); Borisov (WRu) - Vi- deoton (Hon) (1-1); Basel (Zwi) - Lech Poznan (Pol) (3-1); Partizan (Ser) Steaua Boekarest (Roe) (1-1); Malmo FF (Zwe) - Salzburg (Oos) (0-2); Club Brugge (Bel) - Pana- thinaikos (Cri) (1-2); Vikt. Pl- zen (Tsj) - Maccabi Tel Aviv (Isr) (2-1); Sjakthar Donetsk (Oek) - Fenerbache (Tur) (0-0); Skenerbeu (Alb) - Mils. Orhei (Mol) (2-0).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18