f 14 ZOMER maandag Waar is dat feestje? I dinsdag Langs de Nederlandse kust I WOENSDAG Waar is dat feestje? I donderdag Vakantielie dag 20 LANGS DE NEDERLANDSE KUST Camperduin - Callantsoog Aantal stappen: 22.8571 Aantal kwallen: 6 Een beetje Sil zit in ons allemaal. Strui nend langs de branding van de Noord zee ga je vanzelf kijken als de golven iets opmerkelijks aan land spoelen. Surprises van de zee. Twee dagen lo pen levert al aardig wat op: een oran je boei ter grootte van een skippybal, drie kleurige stukken koord, vijf schoenen - waar van vier linkerschoenen wat volgens een curieus we tenschappelijk onderzoek te maken zou hebben met de kromming van de schoen en de stromingen in de Noordzee. Simpel gesteld: linkerschoenen drijven naar Nederland en rechter- naar Schotland - een do de Jan van Gent, een gedeukte plastic fles met mooie Chinese opschriften, een pallet en een intri gerend plastic zakje met wit poeder. Dat laatste is natuurlijk spannend. Zou iets zijn geweest voor de legendarische Simon Gutker wiens standbeeld hier op het duin staat. Tot aan zijn dood op 87-jarige leeftijd was hij de meest actieve strand- baas van Nederland en een geliefd verteller van ster ke verhalen. Spoelde er cocaïne aan bij Camperduin? Is het zakje overboord gegooid door een zeilende smokkelaar die het benauwd kreeg toen de kust wacht eraan kwam? Komt het van een Zuid-Ameri kaans containerschip? Ik bel de man wiens zoldermuseum ik net heb bezocht. Willem de Rover (70), ex-strandjutter en sinds 1984 gemeentelijk strandvonder van Schoorl. Hij is de opvolger van Gutker die hem zelf voor droeg want wie beter dan een jutter kent de gehei men van de branding? Ik heb het zakje poeder gede poneerd in de vuilnisbak naast paal 19. Willem belt het door naar de strandbrigade. Die gaan het opha len en onderzoeken. Het moet ook gaan over jutten tijdens onze kust- wandeling. Toevallig is het 75 jaar geleden dat de Noord-Hollandse schoolmeester en streekroman schrijver Cor Bruijn hét boek schreef over het feno meen: Sil de Strandjutter. Generaties zijn ermee opge groeid en het verhaal werd nog populairder toen Willy van Hemert er in 1976 een NCRV-serie van maakte. Ach ja, de prachtige Monique van der Ven. Wie was er toen niet verliefd op Lobke. Willem de Rover - prachtige naam voor iemand die het strand afschuimt - kent het dilemma van Sil op Terschelling. Die kreeg knallende ruzie met zijn zoon over het al dan niet aanmelden van aangespoel de spullen. Formeel komen die aan de strandeige- naar toe, meestal de gemeente. Jutten was eigenlijk stelen, zeg maar stropen in de branding. Willems vrienden zijn of waren strandjutter. Een kwart is inmiddels overleden, schat hij. Jongens met wie hij in Groet gezamenlijk spijbelde als er iets moois was gesignaleerd. Ja, dan moet je soms een beetje schipperen met de regels. Niet altijd het mes eroverheen halen, zoals de vonder het zelf zegt. „Ik zie hem wel met planken slepen maar dan moet je meteen naar het strand gaan en de dertig planken oprapen die daar nog liggen. Dat is beter dan die zes in beslag nemen die hij aan zijn fiets heeft hangen. Dan heb je alleen een hoop trammelant en herrie. Zo kun je ook beter zaken doen voor de gemeente. Anders jatten ze alles van het strand terwijl jij die ene jutter verbaliseert." Het klinkt groter dan het is. Anno 2015 kan natuurlijk niemand meer leven van jutten. Er spoelt gewoon weinig aan sinds de wereld handel in containers is verpakt. „Hier is niet veel ruzie", zegt De Rover„Ik ken al le jongens, de meesten zijn 75 nu. Dan slepen ze soms nog met een plank en dan zeg ik: 'Henk leg hem maar op het bakkie van mijn auto. Dan rijd ik hem naar de parkeerplaats, dan kun je hem daar op je fietsje binden. Hoefje de strandopgang niet op We zij n allemaal een beetje Sil Foto links: het verdach te zakje. On der: de zol der van strandvon der Willem de Rover.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15