2015 mim i xcr ItIJluraZTTrT l Y' Ytuxij A in r i-^xxcxj 3^1 J'n^^V-rP^ 1 FAVORIET De Dode Zee vanuit de kibboets Ein Gedi 13 x: MIJN ZOMER. Het record hoog houden staat inmiddels op 333. En dat in een half uur tijd tijdens de pauze. „Oefening baart kunst", zegt Patrick lachend. Elke pauze trappen de werknemers een balletje. „Het is een lange traditie. We wil len altijd even ontspannen en iets sportiefs doen." Potjes dar ten, tafelvoetbal en tafeltennis zijn het hooghouden al voorge gaan. Patrick: „Iedere nieuwe ling wordt getest op wat hij kan." Gelukkig verprutsen de nieuwkomers het record tot dusver niet. „Ja, er zijn talen ten hier hoor", grapt hij. En toegegeven, een paar voetbal lers die vrij hoog bij clubs spe len. „Als het dreigt mis te gaan, laten we die rennen." Onze correspondenten tippen voor u de beste vakantiebestemmingen Vandaag Jan Franke Locatie Ein Cedi Ligging 31 °NBen 35°440L Grootste attractie De botanische tuin Wat je er moet eten Dadels en amandelen Vrijwel iedereen die vakantie viert in Is raël bezoekt de Do de Zee. Gelegen op 429 meter onder zee niveau op de grens tussen Israël en Jordanië is dit het laagste punt op aarde. Het ruikt er naar zwa vel en het water is zo zout dat je blijft drijven. Toeristen maken er graag foto's waarop zij drijvend op het water de krant lezen. Om de zee heen is een grote toeris- me-industrie is ontstaan. Plompe witte hotels verstoren de natuur lijke pracht van de azuurblauwe zee tegen de achtergrond van het rood met gele woestijnland schap. Overal vind je moderne spa's, want de bijzondere samen stelling van het water en de mod der van de Dode Zee hebben een zuiverende werking; huidpatiën ten zweren erbij. Maar hotelgas ten moeten tegenwoordig met een speciaal treintje naar het wa ter worden gereden, want de Do de Zee droogt op. Natuurliefheb bers zien het met lede ogen aan. Echt genieten van de Dode Zee doen Israëliërs dan ook niet in de grote hotels, maar in kibboets Ein Gedi, een gemeenschap van 500 zielen met een prachtig uit zicht over de zee en buurland Jor danië. Ein Gedi werd onder barre omstandigheden opgericht door pionierende zionisten in 1956. Te genwoordig is Ein Gedi bekend als de enige plaats in de wereld waar alle inwoners daadwerke lijk in een botanische tuin wo nen. Wat ooit begon als een expe riment in woestijnlandbouw is geëvolueerd tot een wonderlijke verzameling exotische bomen en planten die zich hebben aange past aan het woestijnklimaat. De Afrikaanse Baobabbomen zijn zo groot dat ze de in koloniale stijl gebouwde gezinswoningen van de kibboets omsluiten. Trouw aan de geschiedenis worden hier natuurlijk ook nog Bijbelse vruchten als de Sodomsappel ver bouwd. Ein Gedi's liefde voor de natuur gaat bovendien gepaard met een Hier wordt Sodomsappel, een Bijbelse vrucht, verbouwd vreedzame ideologie. Kennis over irrigatie en ecologische land bouw wordt gedeeld met buur land Jordanië en boeren in de na bijgelegen Palestijnse gebieden, die kampen met grote water- schaarste. Ein Gedi ligt op een uur rijden van Jeruzalem. Maar je moet een paar dagen in de omgeving blij ven, bijvoorbeeld om in de vroe ge ochtend de berg Massada te be klimmen. Op deze dorre berg vochten in het jaar 70 na Chris tus Joodse strijders een bittere oorlog tegen de Romeinen die destijds over het tegenwoordige Israël heersten. Toen duidelijk werd dat de strijd verloren was, kozen de mannen, vrouwen en kinderen die zich op de berg had den verschanst voor zelfmoord. Iedere joodse Israëliër kent deze lugubere legende, want de be klimming van Massada is een ri te de passage voor scholieren. Dus ga extra vroeg uit de veren - in de zomermaanden stijgt het kwik gemakkelijk tot 40 graden - en klim langs het steile slangen pad dat al door de Romeinen be schreven werd omhoog. DINSDAG 4 AUGUSTUS 2015 in Nederland rJ TJ Onze fotografen leggen de zomer in Nederland vast. Koen Verheijden trapte een balletje met de werknemers van Brilliant in Duiven. in Israël

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14