Code tegen vals medicijn Nuna 8 is klaar voor de start hollands nieuwe. Laat je ook blij verrassen. 500 Fransen in verkeerd keelgat Onderzoek naar misbruik Heath Rumoer om horloge Peskov s NIEUWS 11 1 Samsung Galaxy A3 DEN HAAG. De farmaceutische in dustrie werkt aan een nieuw sys teem om echte medicijnen snel van vervalsingen te kunnen onder scheiden. Het is de bedoeling dat elk doosje met een geneesmiddel de komende jaren een unieke blokjes code krijgt. De cijfers daarachter worden totaal willekeurig getrok ken uit een enorm groot bestand met getallen. Deze nummers be landen weer in een databank, die in Europees verband wordt gekop peld aan apotheeksystemen. Over al in de EU kan een apotheker dan controleren of het middel dat over zijn toonbank gaat, echt is. Vervalste geneesmiddelen zijn een ernstig gevaar voor de volksge zondheid. Het gebruik ervan kan leiden tot enorme gezondheids schade voor de patiënt, met in het uiterste geval zelfs de dood tot ge volg. Het handelsverkeer tussen de fabrikant en de apotheker is heel veilig, claimt Nefarma, brancheorganisatie van farmaceu tische bedrijven. „Een nieuw systeem zal het ver trouwen in de reguliere distribu tieketen in stand houden", zegt se nior beleidsadviseur Armand Voorschuur. „Het kost fabrikanten 'Bedrijven moeten al het redelijke doen om vervalsingen te voorkomen' Armand Voorschuur beleidsadviseur geld, maar dat is niet relevant. Be drijven en overheden moeten al het redelijke doen om te voorko men dat vervalsingen optreden." Momenteel werkt de Europese Commissie aan wetgeving die de blokjescode en de database moge lijk moet maken. De branche hoopt dat de nieuwe regels er in het eerste kwartaal van 2016 lig gen. Daarna hebben partijen drie jaar de tijd om het systeem op te zetten. De hoeveelheid onderschepte vervalste geneesmiddelen in de Europese Unie is de afgelopen ja ren fors toegenomen. Hoewel de problemen nog altijd het grootst zijn in ontwikkelingslanden, staan ook de buitengrenzen van Europa, waaronder Schiphol en de Rotterdamse haven, in toenemen de mate onder druk. Vooral inter net vormt een belangrijke bron voor de verspreiding van genees middelen die niet aan de standaar den voldoen. Sinds 1 juli moeten aanbieders van medicijnen die on line legaal handelen een logo op hun website zetten. Zo kunnen klanten controleren of de aanbie der legaal handelt en welk soort geneesmiddelen de webapotheek mag verkopen. De World Solar Challenge is een tweejaarlijkse wedstrijd waarbij wagens op zonne-energie in vier dagen dwars door Australië rijden. Het Nederlandse team van de TU Delft won twee jaar geleden. Gisteren presenteerden vijftien nieuwe studenten onder leiding van aanvoerder Mark Hupkens op paleis Soestdijk de opvolger: de Nuna 8. Ten opzichte van de vorige ver sie is de Nuna 8 op een aantal pun ten verbeterd: de wagen is maar liefst 30 kilo lichter, heeft een lage re luchtweerstand en kan rijden op een topsnelheid van 130 kilo meter per uur. Ook het uiterlijk van de wagen is aangepast. Ruim vijfhonderd fans, onder wie ko ning Willem-Alexander, staan met hun pasfoto op de zijkant van de ingenieuze zonnewagen. Tijdens de race wisselen drie coureurs elkaar om de drie uur af. Tim van Leeuwen is één van de coureurs. „De grootste uitdaging voor ons is de hitte, het wordt tij dens de race 50 graden in de cabi ne. We verliezen per keer onge veer 3 liter vocht." Via een walkietalkie wordt de chauffeur bijgepraat tijdens de ra ce. „Maar misschien nog wel be langrijker is dat ze er ook voor zor gen dat je bij de les blijft. Het zijn lange rechte wegen waarover we rijden in Australië, dus geconcen treerd blijven, is lastig." Over drie weken wordt de wa gen vervoerd naar startplaats Dar win. Op 18 oktober vertrekt daar vandaan de eerste etappe. Het is de ambitie van het studenten team dat Nuna 8 vier dagen later in Adelaide als winnaar over de fi nish rolt. mer meteen zijn laatste is ge weest. Salman bin Abdoel Aziz al-Sa- oed zit sinds 23 januari op de troon na het overlijden van ko ning Abdullah. De snelheid waarmee Salman het landsbestuur naar zijn hand zette, maakte indruk. Hij be noemde zijn neef Mohammed bin Nayef tot kroonprins en mi nister van Binnenlandse Zaken. Zijn favoriete zoon prins Moham med bin Salman (29) is adjunct kroonprins en minister van De fensie. Koning Salman staat te boek als een conservatief die wei nig op heeft met hervormingen. Hij stelt zich hard op tegen Iran en het sji'isme. Dat leidde dit jaar al tot de grootste militaire in spanning in de geschiedenis van Saudi-Arabië: de luchtaanvallen op de sji'itische houthi's in Je men. Over de gezondheid van de koning wordt druk gespeculeerd. Hij zou lijden aan Parkinson, aan dementie maar dat wordt met kracht ontkend. Een speciale commissie van de Britse politie gaat onderzoeken waarom een misbruikzaak waar bij wijlen premier Sir Edward Heath mogelijk was betrokken, niet tot op de bodem is uitge zocht. De zaak werd in de jaren negentig aanhangig gemaakt. Er zou toen niet tot vervolging zijn overgegaan, omdat iemand dreig de openbaar te maken dat Sir Edward Heath betrokken was ge weest bij misdrijven die met kin deren te maken hadden, zei een woordvoerder van de onderzoeks commissie gisteren tegen de BBC. Heath, overleden in 2005, leidde van 1970 tot 1974 een Con servatieve regering. Dmitri Peskov, woordvoerder van de Russische president Poe- tin, is in opspraak door het be zit van de RM 52-01, een horlo ge. Oppositieleider Aleksei Na- valni zag op een foto van de bruiloft van Peskov het horlo ge, dat 568.000 euro kost. Het is een opengewerkt model, het uurwerk heeft de vorm van een schedel. De spreekbuis van het Kremlin verdient jaarlijks 132.000 euro. Peskov verklaarde dat het klokje een cadeau is van de bruid, kunstrijdster Taia- na Navka. Poetin werd al eens kritisch ondervraagd over een Lange Söhne, een horloge van circa 456.000 euro. 'dQ DINSDAG 4 AUGUSTUS 2015 door Edwin van der Aa ROTTERDAM De nieuwe zonnewa gen van het Nuon Solar Team heet de Nuna 8. In oktober moet de wa gen in Australië voor prolongatie van de wereldtitel zorgen tijdens de World Solar Challenge. koning Badgasten nemen het strand 'La Mirandole' weer in bezit terwijl de speciale lift wordt afgebroken die voor koning Sal man en zijn gevolg was gebouwd, foto AP/Bruno Bebert LONDEN MOSKOU Bij hollandsnieuwe zijn we nogal flexibel om het jou gemakkelijk te maken. Zo is er nu bijvoorbeeld één bundel waarmee je zelf bepaalt of je internet, belt of sms't. En wat je ook kiest, het kost altijd hetzelfde. En in combinatie met een Samsung Galaxy A3 t.w.v. 216,- wordt het helemaal feest. Want die kost nu geen 18,50 maar 16,- per maand. Inclusief 500 MB/MIN/SMS. Dus doe jezelf een plezier. Laat je ook blij verrassen en internet, bel en sms zoals jij het wilt. Kijk voor dit en meer op hollandsnieuwe.nl/pzc l.c.m. 2-jarig contract. Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van 30,-. Aan deze uiting kunnen geen rechten worden ontleend. Actie geldig tot ten minste 31 augustus a.s. 4,5 inch scherm Goede selfie camera Stijlvol metalen frame MB/MIN/SMS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12