P Frisse tegenzin om weer te moeten beginnen NIEUWS 9 'Ik ben niet zo'n zwemmer' 1ft Senioren mogen niet naar huis Weer drukte in Frankrijk Perseïden goed te zien Veteraan opent expo vonk ook nog nooit en zwem- verbod afgegeven," zegt woordvoerster Karin Croes. Ook bioloog bioloog Louis Peperzak van het Koninklijk Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) noemt het zwemverbod over dreven. De alg is niet giftig, het geeft hooguit wat huidir ritatie. „De kans dat je ver drinkt in zee is vele malen groter dan dat je dood gaat aan zeevonk. Ikzelf durf er ze ker in te zwemmen", zegt hij. Zeevonk is een eencellige alg die een spectaculair blauw licht geeft in de nacht. Als ze dood gaan, maken ze een rood pigment aan, wat nu de rode gloed in zee ver oorzaakt. „Wie toch de zee in gaat, zwemt eigenlijk tus sen de algenlijkjes. Dat kan huidirritatie geven, maar een acuut gevaar is het niet." Als de wind aantrekt zijn de algen binnen enkele dagen weer verdwenen. Elk jaar zijn er volgens Pe perzak meldingen van zee vonk. Maar lang niet altijd leidt dat tot een zwemver bod. „Zondag was het een mooie dag met veel mensen op het strand. Kennelijk is er toen voor gekozen om het zekere voor het onzekere te nemen." Dat Frans Blukens (71) hier bij Scheveningen de zee niet in mag van wege zeevonk, dat wist hij van te voren. „Maar ik ben toch niet zo'n zwemmer. Ik loop hier graag langs ,f de kustlijn en dan zo via de boulevard weer terug naar waar mijn vrouw ligt." Het ver baast hem dat er toch nog zoveel kinderen de zee ingaan. „Dat zou van mij niet mo gen." V' Tien woningen van het ap partementencomplex voor senioren in Den Helder zijn zo zwaar beschadigd dat de bewoners voorals nog niet terug kunnen. Het verzorgingscentrum werd in de nacht van zon dag op maandag ontruimd vanwege brand. De men sen worden voorlopig opge vangen door onder meer fa milie en vrienden. Volgens de veiligheidsregio zijn er geen aanwijzingen dat de brand is aangestoken. Het vuur ontstond op de tweede etage. Vakantiegangers die ko mend weekeinde met de auto naar of via Frankrijk gaan, moeten ook dan reke ning houden met drukte op de wegen. Al rond ze ven uur 's ochtends, zo ver wacht de ANWB, zullen er lange files zijn. Rond half een zal het het drukst zijn op de routes naar het zui den op de dag die ook wel 'tweede zwarte zaterdag' wordt genoemd. In Frank rijk stond afgelopen zater dag op het hoogtepunt rond 1 uur 's middags, 880 kilometer aan file. De komende tijd kunnen bewonderaars van vallende sterren hun hart ophalen. De omstandigheden om de meteoren te zien, zijn dit jaar heel gunstig, aldus de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde. De jaarlijkse zogeheten Perseïden- zwerm bereikt zijn hoogte punt naar verwachting rond 13 augustus, waarbij wel zestig vallende sterren per uur te zien zijn. Ze zijn extra goed te zien omdat het ook nieuwe maan is, waardoor er geen storend maanlicht is. Adjudant-onderofficier b.d. Cornelis Willem Otte- vanger opent volgende week donderdag op zijn 100ste verjaardag de exposi tie Oorlog in Beeld. De ten toonstelling in museum Bronbeek gaat over de poli tionele acties in voormalig Nederlands-Indië, waar Ot- tevanger zelf nog heeft ge vochten. Het begin van de Indonesische onafhanke lijkheidsstrijd is volgende week precies zeventig jaar geleden. Ottevanger dien de in het Koninklijk Neder- landsch-Indisch Leger (KNIL). Terwijl een deel van Neder land al kampt met het te- rug-in-het-gareelsyn- droom, snakken anderen nog naar zon, zee en strand. Dat kan tot spanning op de werkvloer leiden. Deze krant vroeg vrijetijds- expert Goof Lukken naar tips te gen pre- en postvakantiestress. De helft van de Nederlanders is nu terug. Terwijl hun achtergeble ven collega's verwachten dat ze er weer keihard tegenaan gaan, over heerst bij hen juist frisse tegenzin om mails te openen en computers op te starten. Goof Lukken, docent toerisme en vrije tijd aan de NHTV Breda, geeft zes tips tegen pre- en post-vakantiestress die ook even tuele spanning op de werkvloer kunnen verminderen. Hij baseert zich daarbij op onderzoek van col lega Jeroen Nawijn die ontdekte dat veel mensen gelukkig worden van vakantie, maar dat gevoel na terugkeer slechts twee weken we ten vast te houden. Ook blijkt dat een reis van drie dagen net zoveel geluk kan opleveren als een trip van een maand. 4 Geef thuiskomers de ruim te om te acclimatiseren „Collega's of werkgevers moe ten niet verwachten dat vakantie gangers er op dag een of twee voor 300 procent tegenaan gaan. Sterker: de eerste paar dagen moe ten zij een beetje kunnen romme len om te acclimatiseren. Dus plemp niet meteen hun agenda's vol met ingewikkelde opdrachten, maar laat hen hun verhaal doen. Andersom kan het geen kwaad als de thuiskomers informeren naar de achterblijvers." Maak duidelijke werkafspra ken met elkaar „Je mail checken of niet tijdens je vakantie? Het kan allebei. Maar maak in elk geval heldere afspra ken met collega's of en hoe er ge reageerd wordt. Mijn standpunt: niemand is onmisbaar en afstand nemen is gezond. Maar voorkom ruzie over bellen en mailen in va- kantietijd." Kom niet gestressed terug „Veel reizigers willen hun va kantietij d tot de laatste seconde benutten en doorbrengen in het buitenland. Dat betekent stress en druk bij onvoorziene vertragingen of files. Splits daarom de terugreis in een paar delen op. Maak een stopover op de terugweg met het vliegtuig uit Afrika of kampeer nog een extra dag dichter bij huis." 4 Verleng het vakantiegevoel „Probeer de herinnering langer levend te houden door je zintui gen te prikkelen. Neem die ene fles wijn mee terug uit Frankrijk en kook met die kruiden uit Azië." C Neem afstand van sociale media „Sociale media brengen een nieuw soort druk mee tijdens va kanties. Veel mensen willen onli ne etaleren dat zij het minstens net zo leuk hebben in Barcelona of Parijs als hun vrienden en colle ga's die er eerder waren. Ze willen hun bezoekjes aan de Sagrada Familia of de Eiffeltoren delen ook als ze helemaal geen zin hebben om die trekpleisters te bezoeken. Laat Twitter en Face- book voor wat het is. Ga echt re laxen." Plan kortere vakanties of weekendjes weg „Neem in plaats van vier we ken een paar kortere perioden. Dan heb je weer wat om naar uit te kijken als je wordt overvallen door de vakantieblues bij terug komst." De vakantieganger zou be ter twee keer twee weken weg kunnen gaan dan één keer vier we ken. Het plezier is van hetzelfde niveau en je geniet twee keer na. DINSDAG 4 AUGUSTUS 2015 schadeliik foto's Jacques Zorgman DEN HELDER DEN HAAG DEN HAAG ARNHEM Vertrekkers en achterblijvers. Het kan leiden tot spanningen op de werk vloer. illustratie Mark Reijntjens door Annemart van Rhee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10