Krelfie: een selfie met je krulbol Brand in ziekenhuis Goes Bollenmaker Mario Wieme haalt grondstoffen uit Brazilië Auto vliegt uit de bocht ZEEUWS-VLAANDEREN 19 Krulbollen is een typisch (Zeeuws-) Vlaamse volkssport, maar de bollen hebben een exotische afkomst. Een krulbol moet te gen een stootje kun nen. De tijd dat zo'n bol gemaakt werd van - snel slijtend - hout is daarom al lang voorbij. Alleen het beste is goed genoeg. In dit geval zijn dat grondstoffen uit Brazilië. Tussen het feestgedruis en de bij vlagen best fanatieke krulbollers op het Mauritstoernooi in IJzendijke is Mario Wieme een ba ken van rust. Hij zit onder een af dak, aan een tafeltje met een stuk of tien krulbollen. Die zijn te koop, staat op een papier. En dat niet alleen: Wieme repareert ook Een krulbol moet aan voorwaarden voldoen: doorsnee, dikte en soortelijk gewicht bollen, en hij produceert ze zelfs. „Ik ben de enige bollenmaker in Nederland", vertelt hij. „In België zitten er ook nog twee, en daar mee houdt het op." Best een pre caire situatie. „Zonder ons zou de bolsport uitsterven", concludeert Wieme nuchter. Het produceren van de krulbol len mag dan 'maar' een hobby zijn, de Oostburgenaar gaat be paald niet over één nacht ijs. „Ik speur altijd naar de beste kwali teit." Zo kwam Wieme in Brazilië terecht. „Daar worden platen ge maakt van fenolhars en katoen weefsel. Die worden gebruikt voor lagerblokken en cilinders: keihard dus, dat spul slijt nauwelijks. Pri ma materiaal dus voor het maken van krulbollen." Wieme bestelt nu en dan een lading van die platen. „Bij Hinne- man Engineering in Oostburg ma ken ze daar blokken van, in de vorm van cilinders. En daar ver vaardig ik dan bollen van." Die kunnen bij Wieme op maat worden besteld. „Er zijn re gels waaraan een bol moet vol doen", verklaart hij. „De doorsnee moet tussen de 180 en 225 milime- ter zijn, en de dikte tussen 82 en 88 milimeter. En het soortelijk ge wicht mag niet hoger zijn dan 1,45 gram per kubieke centimeter." Wieme doet ongeveer een uur over het maken van een nieuwe bol. Daarnaast repareert hij kapot te en versleten exemplaren. Of hij perst ze op. Oppersen? „Ja, dan zorg ik dat bollen die niet aan de regelementen voldoen dik genoeg worden om wedstrijden mee te bollen." Mooi werk, vindt Wieme. „Je zou denken: koop dan een nieuwe bol. Maar het gaat vaak om sentiment. Mensen willen blij ven bollen met hun oude exem plaar, ook als die eigenlijk niet meer voldoet. Bollen repareren is ook mooi werk. Iemand vindt dan de bol van zijn overleden vader op zolder en zegt: knap 'm op, dan zet ik 'm op de schouw. Daar haal ik veel voldoening uit." Naast de nieuwe bollen, die 235 eu ro kosten, heeft Wieme een aantal oude exemplaren op tafel gelegd. De ontwikkeling van de krulbol is eruit af te leiden. „Deze is nog van vóór de oorlog", wijst Wieme naar een exemplaar van pokhout. Een iets modernere bol is ge maakt van kersenhout. „En de eer ste die niet van hout werd ge maakt, is van papierweefsel", pakt Wieme er een derde exemplaar bij. Maar ook die haalt het bij lan ge na niet bij de huidige bollen van Wieme. „Die oude gingen snel kapot, hoor. Met name op de buitenbanen: daar is de onder grond grover dan binnen. Je hebt er veel meer wrijving. De bollen van tegenwoordig, daar doe je je hele leven mee." De geschiedenis van het krulbollen gaat eeuwen te rug. Niet zo gek dus dat het Mauritstoernooi in IJzendijke bol staat van de traditie. Een suc cesformule verander je immers niet: er zijn jaarlijks vele honder den deelnemers en een veelvoud aan toeschouwers. En die aantal len groeien nog jaarlijks. Op wei nig evenementen is de term 'volks feest' dan ook zo van toepassing als op het Mauritstoernooi. De deelnemers zijn fanatiek, maar de sfeer blijft gemoedelijk. En het bier vloeit rijkelijk, maar niemand wordt vervelend. Toch gaan de organisatoren van bolclub Molenzicht met de tijd mee. Krulbolliefhebbers werd ge vraagd een selfie te maken met hun krulbol: een krelfie. Het lever de verrassende inzendingen op. Op de drie Facebookpagina's van het Mauritstoernooi zijn alle krelfies te bekijken. Eenmaal ter plekke bleek het vuur al gedoofd door ziekenhuis personeel. Bij de melding was sprake van een binnenbrand op de tweede etage, waar zich de operatiekamers en intensive care bevinden. Daarom werd meteen opgeschaald naar grip 1, wat in houdt dat er coördinatie tussen de verschillende hulpdiensten ge wenst is. Het vuur bleek te zijn ontstaan door kortsluiting in ap paratuur in een operatiekamer, maar het kon door het personeel zelf worden geblust. Op het mo ment van het incident waren geen patiënten aanwezig in de ruimte. „Het viel gelukkig alle maal mee", zegt een woordvoer ster van het ziekenhuis. „Drie van de zes operatiekamers moe ten uit voorzorg worden gerei nigd, maar dat is geen probleem voor de planning. „Het is rustig." Bij brandmeldingen in zieken huizen rukt de brandweer stan daard uit. Het vuur bleek te zijn ontstaan door kortsluiting, maar kon door personeel zelf worden geblust OOSTBURG. Een auto is in de nacht van vrijdag op zaterdag net na drie uur op het Raad huisplein in Oostburg uit de bocht gevlogen. De bestuurder klom na de aanrijding uit de au to en rende hard weg. Twee in zittenden, een 24-jarige man uit Waterlandkerkje en een 18-jarige man uit Hoofdplaat, werden voor controle met de ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Onderzoek wees uit dat de vermoedelijke automobilist een 29-jarige man uit Groede is die tijdens de aanrijding kennelijk onder invloed van alcohol ver keerde. Hij meldde zich later op het politiebureau. Op vakantie met het héle gezin op Pare Emslandermeer in een bungalow! normaal €189 MAANDAG 3 AUGUSTUS 2015 exotisch product Krulbol is door Martijn de Koning Bollenmaker Mario Wieme (links) en Molenzichtvoorzitter Andy de Schipper tonen een moderne en een ouderwet se bol. foto's Peter Nicolai Krulbollen lijkt een beetje op jeu-de-boules: je dient je bol zo dicht moge lijk bij een paaltje (de staak) te rollen. door Luc Oggel GOES De hulpdiensten zijn gister middag massaal uitgerukt voor een brand in het Admiraal De Ruy- ter Ziekenhuis in Goes. Keuze uit een midweek of weekend 6-persoonsbungalow I I Voor nog geen €20,-p.p. PIU I I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 65