Grieken vragen om 24 miljard noodsteun Ter overname aangeboden: een pont FNV: Loonakkoord is desastreus voor hoogte pensioenen VEILIG EN COMFORTABEL DOUCHEN -► molenaar 4 NIEUWS binnen geplaatst ATHENE. Griekenland vraagt voor een eerste noodsteun zo'n 24 mil jard euro. Daarmee wil het nog de ze maand zijn banken versterken en schulden afbetalen aan de Euro pese Centrale Bank. Dat meldt de Griekse krant Avgi. Athene voert op dit moment ge sprekken met de Europese Com missie en het Internationaal Mone tair Fonds over een pakket finan ciële steun van in totaal 86 mil jard euro. De Griekse overheid denkt de gesprekken daarvoor medio deze maand af te ronden, waarna het bedrag in verschillende delen kan vrijkomen. De eerste tranche zou volgens Avgi gebruikt worden voor het herkapitaliseren van banken (10 miljard) en terugbetalen van een overbruggingskrediet (meer dan 7 miljard). Voor de rente op Grieks staatspapier in handen van de ECB is ruim 3 miljard euro voor handen. Specialisten hebben eerder uit gerekend dat Griekse banken mo gelijk zo'n 25 miljard euro nodig hebben. Zij staan zwaar onder druk omdat Grieken miljarden eu ro's van hun rekeningen haalden. De Athens Stock Exchange, die sinds 29 juni gesloten was, gaat vandaag weer open. Nee, het pontje stopt niet. Hans de Zwart kan de gasten geruststel len. Tenminste: als hij een andere schipper weet te vinden die zijn Nieuwe Vaart en de veerdienst overneemt. Tijdens de 20 minu ten die de oversteek van het Hol- landsch Diep vergt, moet De Zwart geregeld uitleggen hoe het precies zit. „Dit is natuurlijk de mooiste baan ter wereld. Op het water en altijd vrolijke mensen. We zetten er een paar duizend per jaar over. Maar nood breekt wet. Mijn va der heeft al een tijd alzheimer, mijn schoonmoeder is alleen en hulpbehoevend en een zus al 32 jaar in toenemende mate chro nisch ziek. We móeten er voor die mensen zijn en dat valt niet 'Het is de mooiste baan ter wereld, maar niet langer te combineren met mantelzorg' Hans de Zwart schipper meer te combineren met het werk hier." Schipper Hans (55) en zijn vrouw Lian (54) kochten bij Stadskanaal een boerderij. Ze mantelzorgen er voor hun familie en hopen op Groningse grond weer een recreatiebedrijf op te kunnen bouwen. Een voor invali den aangepast scheepje waarmee Lian vanuit Strijensas vaak voer, is inmiddels verkocht. Zijn 'Am sterdammertje', dat 73 dagen per jaar als pont over het Hollandsch Diep tuft, ligt inmiddels met hun aanlegsteigers in Moerdijk en Strijensas ook te koop. „Een goed bootje, écht Hol lands fabrikaat, gereviseerde mo tor, loopt als een tiet", verzucht Hans midscheeps in het stuurhut- je. Het erfgoed moet tussen de 60.000 en 70.000 euro opbren gen. De koper krijgt er een nieu we vergunning voor de komende drie jaar veerdienst bij. De gemeenten Moerdijk en het samenwerkingsverband Hoek- sche Waard aan de overkant, zoe ken naarstig naar een opvolger voor Vaardiensten De Zwart. Ze dragen samen een bedrag bij aan de exploitatie van het voor het toerisme best belangrijke pontje. Onder de kop 'Schipper ge zocht' zoeken de gemeenten een 'enthousiaste, gastvrije exploi tant die het leuk vindt zijn passa giers wat te vertellen over de bei de oevergemeenten en het Hol landsch Diep'. Geïnteresseerden moeten zich uiterlijk 4 septem ber melden bij de gemeente Moerdijk. Dan zit het laatste van de in totaal zes Hollandsch Diep-seizoenen er voor Hans en Lian de Zwart nagenoeg op. „Jam mer, maar het is niet anders." VoovkoM.. uuit^tijdeM.v/eVv/cu/u^ uu/0 \^<xA douudtA^e. 1 DAG Gratis brochure? Bel 0800 - 27 40 400 of kijk op www.molenaar.nl www.molenaar.nl In de op 10 juli gesloten deal krij gen rijksambtenaren, douaniers, politie, militairen en onderwijs- werkers vijf procent meer loon. Twee procent daarvan wordt ech ter betaald doordat het ABP pen sioenen anders gaat indexeren: niet meer op basis van prijzen, maar op basis van de lonen. „Jongeren zijn daardoor de klos", zegt FNV vice-voorzitter Ruud Kuin. „Een 80-jarige ge pensioneerde overheidswerker ontvangt daardoor twee procent minder pensioen, maar een 25-ja rige bouwt wel vijftien procent minder oudedagsvoorziening op." De FNV beroept zich voor zijn berekening op cijfers van het ABP. „De pensioenpremie be draagt nu zo'n twintig procent van het brutoloon. Dat wordt door het akkoord een zesde min der. Als je maandelijks zoveel minder opbouwt, heeft dat deze forse consequenties." De FNV vindt de vijf procent loonsverho ging véél te mager. „Het lijkt heel wat, maar twee procent is dus als een sigaar uit eigen doos en het gevolg van de pensioen truc. De cao loopt bovendien slechts 2 jaar. De CNV en andere bonden hebben zich laten ringe loren." Volgens Kuin hadden on der meer CNV, politiebonden, Ambtenarencentrum en CMHF nooit akkoord mogen gaan met de loondeal. „Zij hebben zich in een tijdklem laten zetten door het kabinet dat snel op vakantie wilde. Als je zo'n belangrijk dos sier zo afraffelt, maak je fouten." Maar het kabinet krijgt mis- 'Andere bonden hebben zich in tijdklem laten zetten door kabinet dat op vakantie wilde' schien nog wel hardere kritiek. „Dit langlopende conflict los je als regering niet op als je de grootste vakbond van Nederland er niet bij betrekt", aldus Kuin, die zeker in de PvdA teleurge steld is. Hij wuift de kritiek weg dat de FNV onrealistisch hoge eisen stelde. „Wij vragen echt geen tien procent erbij, het verschil van mening is overbrugbaar. Wij hebben aan de eerste verkennen de gesprekken meegedaan, maar wilden niet dat de pensioenen daarbij betrokken werden." De FNV gaat door met actievoeren. Hans de Zwart bij de boot, links het pontje in actie. Foto's Edmund Messerschmidt door John Bas Het is met pijn in het hart. Schip per Hans de Zwart maakt dit toe ristenseizoen nog af, maar dan stopt hij echt met zijn veerpontje. eenvoudig schoon te maken hand grepen Groh antislip- De op maat gemaakte douchecabine komt precies in de plaats van uw oude bad (of douche). De comfortdouche wordt binnen 24 uur geplaatst, zonder grote verbouwing. l De voordelen van Molenaar Gegarandeerde kwaliteit én bekende merken (2 jaar garantie) /24/7 telefonisch bereikbaar /Jarenlange ervaring; meerdan 5000 comfort douches geplaatst Onze klanten waarderen ons met een 8,3 ONVEILIG VEILIG door David Bremmer WOERDEN. Het nieuwe loonak koord voor de overheid pakt de sastreus uit voor de pensioenen. 2,8 miljoen ambtenaren en gepen sioneerde overheidswerkers leve ren tot wel 15 procent in, stelt de FNV na eigen berekeningen. De vakbond, die als enige niet mee doet, haalt zwaar uit naar het ka binet en collega-bonden. Ruud Kuin vice-voorzitter FNV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4