t SPORT 10 WK ZWEMMEN Twee giganten en twee groentjes bezorgen Nederlandse estafetteploeg een tweede plek achter Australië. Olympische status frisbee Slechts zilver Van der Ven Volleybalsters naar wereldgroep Pijnlijk verlies hockeyvrouwen Na tweemaal brons (2007 en 2013) en twee wereldtitels (2009 en 2011) viel nu het zilver ten deel aan de estafettevrou wen. Waar de 'Golden Girls' het al drie jaar moeten stellen zonder Mar leen Veldhuis, ontbrak gisteren voor het eerst in twaalf jaar Inge Dekker in de aflossingsploeg. Zij kampt met een rugprobleem en kreeg van de me dische staf geen toestemming om de borstcrawl te zwemmen. Zodoende telde het estafetteteam naast de vertrouwde namen van Ra- nomi Kromowidjojo en Femke Heemskerk twee debutanten in een WK-finale: Maud van der Meer (23) en Marrit Steenbergen. Je zou het bijna vergeten als je haar ziet zwem men en hoort praten, maar Steenber gen is toch echt pas 15 jaar oud. Ze is geboren in het jaar 2000 en haar eer ste olympische herinneringen date ren uit 2012. Als derde zwemster le verde Steenbergen gisteravond een uitmuntende prestatie met een split- tijd van 53,88 seconden. Het megata- lent stond even later als de rust zelve de vaderlandse sportpers te woord. „Ja, het was echt heel gaaf om in een WK-finale te zwemmen", zei Steen bergen, die erg cool oogde. Eerder had haar collega Ranomi Kromowid jojo al gezegd dat zij heel veel van zichzelf in Marrit herkende. „Ze blijft onder alle omstandigheden rustig en trekt gewoon haar eigen plan", aldus Kromowidjojo. Dat deed de tiener inderdaad en met een zilveren medaille om haar nek zit voor haar de belangrijkste dag van het WK er alweer op. Steenber gen zwemt geen individuele 100 me ter, aangezien de twee startplekken zijn vergeven aan Kromowidjojo en Heemskerk. Superestafette De twee zwemkoninginnen van Ne derland namen de estafetteploeg gis teravond bij de hand. Voor het eerst in haar loopbaan mocht Kromowidjo jo het bal openen. „We wilden in het spoor blijven van de Australische mei den", verklaarde de nog altijd pas 24- jarige topzwemster. „Ik denk dat we een superestafette hebben gezwom men. Ik heb ervan genoten." Na Kro- mo deed Van der Meer het met 54,50 naar behoren. Steenbergen hield de dames op medaillekoers waarna Heemskerk met haar snelste splittijd ooit - 51,99 seconden - het zilver vei lig stelde. Alleen de Australische Bronte Campbell was met 51,77 nog sneller in de Kazan Arena. Australië bleek met de zusjes Campbell in de gelederen een maat te groot voor de Oranjedames: 3.31,48 tegenover 3-33,67 voor Nederland. De VS waren bijna een seconde langzamer en pak ten het brons. Heemskerk kon niet anders dan trots zijn op de ploeg. „Ik denk dat we een heel bijzondere prestatie heb ben geleverd. Zeker als je bekijkt wat voor ongelooflijk jong team we heb ben", zei de 27-jarige routinier. „Met het oog op Rio zit er nog veel rek in", keek ze alvast vooruit naar de Olympi sche Spelen volgend jaar. Na de olym pische titel van de 'Golden Girls' van Peking (2008) en de zilveren plak van Londen (2012) wil de Nederlandse es tafetteploeg in Rio de Janeiro haar de- cenniumlange status als wereldtop per een gouden glans geven. Startzwemster Kromowidjojo was tevreden met zilver. „Voor nu is dit een heel mooie medaille. Een mooie uitgangspositie voor volgend jaar. Ik 'Ja, het was echt heel gaaf om een finale te zwemmen' ben heel trots op dit team. De kop is eraf, nu op naar de individuele num mers. Ik ben heel tevreden met dit re sultaat." Minder tevreden was Kromo widjojo met haar splittijd van 53,30 seconden. Die was niet scherp ge noeg. „Het is niet heel slecht, maar ik verwacht dat ik nog wel wat harder kan. De komende drie dagen ga ik uit rusten." Maud van der Meer was blij met zilver ('het hoogst haalbare'), maar ongelukkig met haar tijd van 54,50. Daarmee was ze aanzienlijk langza mer dan Steenbergen (53,88). „We moete op de beelden kijken wat er mis ging." Frisbee heeft een olympische sta tus gekregen. De wereldbond WFDF meldde dat het Internatio naal Olympisch Comité (IOC) de sport de volledige erkenning heeft gegeven. De bond kan nu probe ren om de sport op de Olympische Spelen te krijgen. De erkenning wil niet zeggen dat frisbee snel op de Spelen zal verschijnen. Daar voor moet de sport met veel ande re sporten concurren. In Rio keren bijvoorbeeld golf en rugby terug, terwijl sporten als squash, honk bal, softbal en karate strijden voor een plekje op de Spelen in Tokio in 2020. In Nederland had de Ne derlandse Frisbee Bond (NFB) vo rig jaar 1.128 leden. Rick van der Ven is er gisteren in Kopenhagen niet in geslaagd we reldkampioen te worden in de olympische discipline recurve. De 24-jarige Nederlandse boogschut ter verloor in de finale van de Zuid-Koreaan Kim Woo-Jin en moest zich tevreden stellen met zilver. Van der Ven kon zich in de eindstrijd, die plaats had voor Slot Christiansborg waar het Deense parlement zetelt, nauwelijks ver wijten maken. Hij noteerde maar één keer een acht, met zijn tweede pijl, en verder alleen negens en tie nen. De nummer vier van de Spe len van Londen had alleen pech dat zijn opponent uit Zuid-Korea net iets beter mikte en koel bleef. De Nederlandse hockeyvrouwen hebben gisteren een pijnlijke ne derlaag geleden tegen België. Het werd in Beerschot 2-1 voor België, terwijl Oranje dankzij Lidewij Weiten nog wel op een 0-1 voor sprong was gekomen. Stephanie de Groof en Jill Boon bogen de sco re echter om, waardoor de Neder landse hockeyvrouwen de oefen wedstrijd in aanloop naar het EK in Londen verloren. Bondscoach Sjoerd Marijne sprak achteraf klare taal. „We hadden deze wedstrijd natuurlijk niet mogen verliezen, maar zulk soort dingen gebeuren nooit vanzelf. We deden er te wei nig aan en hadden onvoldoende fo cus", concludeerde de coach. MAANDAG 3 AUGUSTUS 2015 Zilveren mix van giganten door Natasja Weber 2 Na twee bronzen medailles (2007 en 2013) en twee gouden plakken (2009 en 2011), behaalde de Nederlandse estafetteploeg gisteren op de 4 x 100 meter vrije slag een zilveren medaille. 'Dat is voor nu het hoogst haalbare.' Marrit Steenbergen m De succesvolle Ne derlandse estafette ploeg. V.l.n.r. Femke Heemskerk, Marrit Steenbergen, Ranomi Kromowidjojo en Maud van der Meer. foto EPA FRISBEE HANOBOOCSCHIETEN Uii— iiiflMllfllVVl LUBLIN De Nederlandse volleybalsters zijn afgelopen weekeinde met groot machtsvertoon gepromoveerd naar de wereldgroep van de World Grand Prix. Door de 3-0 zege op Polen verzekerden de Oranjevrouwen zich van een plaats bij de beste twaalf landen. Het werd in de finale van de WGP in het Poolse Lublin 25-19, 25-19 en 25-16. foto Tomasz Koryszko/ANP HOCKEY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 43