Ironman Limburg gebaseerd op mythe van Hawaï Geur van champagne, zweet en braaksel: ook dat is de Ironman Thijmen Kupers loopt 'wedstrijd van zijn leven' en mag naar het WK ff li De verwachtingen van Nederlandse atleten voor 8 SPORT Nederland telt weer mee als atletieknatie. De verklaring: harder werken, slimmer zijn en leren van elkaar. MAASTRICHT. De ene na de andere atleet kwam gisteren strompe lend, soms huilend, over de streep van de Ironman Limburg. Allen, van winnaar Bas Diederen tot de laatste amateur die net voor mid dernacht binnenkwam, kregen een luid applaus van de honder den toeschouwers. Emoties over spoelden de Markt in Maastricht, die gisteren wel leek op de Via Gladiola aan het eind van de Wan delvierdaagse in Nijmegen. Mede door de feel-good-sfeer kan de triatlon, die gisteren voor het eerst in Nederland werd ge houden, niet anders dan een suc ces worden genoemd. Achter dat succes en al die emoties huist een heldere marketingstrategie. Iron- man-directeur Thomas DieckhofF stelt dat over alles tot in detail is nagedacht. „De plek van ieder boompje, elke vlag, elk signaal bord is zorgvuldig uitgekozen. Het zijn kleine zaken, maar ze dra gen allemaal bij aan de magische sfeer rond onze triatlons. Wij vie ren elke deelnemer. Tegen ieder een zeggen we: you are an Ironman. Je krijgt vanzelf het gevoel bij een bijzondere gebeurtenis aanwezig te zijn." Die 'magie' is volgens Dieck- hoff gebaseerd op de mythe van Hawaï, waar in 1978 de allereerste Ironman werd gehouden. „Alle triatleten kennen die wedstrijd en beginnen te dromen van deelna me. Jaren werken ze toe naar een Ironman en alles komt eruit op die ene dag. Daarom zijn zoveel mensen - deelnemers, maar ook naasten - zo emotioneel op de fi nishlijn." 'Jaren werken ze toe naar een Ironman en alles komt eruit op die ene dag' Deelnemers - er waren er ruim 900 gisteren - zijn zonder pro bleem bereid 500 euro te betalen voor deelname. Dieckhoff: „Dat is veel geld, maar we leveren dan ook kwaliteit. Bij een Ironman is de voeding perfect geregeld en is het fietsparcours altijd autovrij. Dat kunnen veel andere triatlons niet zeggen." Of de Ironman qua publiek een succes was, kan niet worden nagegaan. De politie deed daarover geen uitspraken, behalve dat er bij het zwemmen 'zeker 5000 toeschouwers' waren. Ellen van Langen won in 1992 de laatste Ne derlandse atletiekme- daille op de Olympi sche Spelen. Haar coach destijds, Frans Thuijs, loopt 23 jaar later nog steeds rond bij het NK in het Olympisch Stadion. En ziet dat de vaderlandse atletiek in de lift zit. „Er wordt op veel plekken har der en professioneler gewerkt dan tien jaar geleden. Meer atle ten en coaches werken fulltime. En dan is er veel mogelijk. Want talent is er altijd en overal." Als Dafne Schippers over drie weken op de WK in Peking geen medaille wint op de 100 of 200 meter sprint, wordt dat al bijna als een teleurstelling ervaren. Een luxe die we als Nederland lange tijd niet hebben gekend. Maar het is niet alleen Schippers. In de forse Oranje-equipe zitten meer atleten die, als alles op zijn plek valt, een medaille kunnen winnen. Sifan Hassan, Nadine Broersen, Jip Vastenburg, Maureen Koster, Eelco Sintnico- laas. „We pakken alles een beetje professioneler aan de laatste ja ren", zegt ook Rini van Leeuwen, tot begin dit jaar bondscoach van de springonderdelen. „Het maakt niet uit waar je traint, bij een club of op Papendal, als je er maar fulltime mee bezig bent. Er is helaas niet meer geld beschik baar dan vijf of tien jaar geleden, maar het besef is gegroeid dat dit de enige manier is om iets te be reiken. Wat ook helpt, is dat atle ten als Ignisious Gaisah en Siffan Hasan Nederlander werden. De rest ziet ze trainen en denkt: dat wil ik ook." Maar je moet ook slim zijn, zegt Gert Damkat, bondscoach werpen. „Ik had de wijsheid die ik nu heb graag eerder gehad. Ik denk dat ik met bepaalde atleten te snel te hard ben gaan trainen", zegt hij zonder namen te willen noemen. „Voor mij heeft het suc ces bij onze meerkampers de ogen geopend. In de top van het internationale werpen is tien keer in de week trainen de norm, dacht ik. En puur krachttraining. De meerkampers lieten zien dat je met minder trainingen en ook wat duurwerk méér kan berei ken. Dat was echt een eyeopener voor mij." Volgens Damkat hebben de coaches daarnaast veel geleerd van diverse clinics die de Atletiek- unie op Papendal hield. „Daar kwamen gerenommeerde buiten landse coaches. Soms zeiden die niet eens zo veel nieuwe dingen, maar van een succesvolle Ameri kaan is het makkelijker stelen dan van een landgenoot die je de zelfde tips geeft. Dat heeft met ego's te maken." Zonder geld Toch is het niet overal hosanna. Frans Thuijs leidt een team van ruim twintig hardlopers, van 400 meter tot marathon. Hij onder vindt hoe lastig het is als geld ontbreekt. „Als je niet fulltime at leet bent, word je geen wereld kampioen. Maar dat is nog steeds voor heel weinig mensen wegge legd. Mijn lopers werken alle maal minimaal 28 uur per week, of studeren. Ik heb hier twee Ne derlands kampioenen (Bianca Baak op de 400 meter horden en Nils Pennekamp, 3.000 meter steeplechase, red.), maar ook twee spierscheuringen met Ma- rije Wever en Lesley van Miert. Het is balanceren op het randje." Thuijs vindt het model van sportkoepel NOC*NSF, waarin vooral geld gaat naar successpor ten en -onderdelen, helemaal niets. „In geen enkele sport is het zwaarder om de wereldtop te be reiken dan bij de middenafstan den hardlopen. Want de hele we reld loopt hard. Maar NOC*NSF zette er een streep door. Zonder geld kan je de juiste omstandighe den ook creëren. Ik verdien zelf geen euro. Maar voor een atleet, tja, de huur moet ook gewoon be taald worden. Het is zoals het is." En het doet niets af aan het feit dat over de breedte Neder land er goed op staat. Damkat: „Alleen word je snel afgerekend op een WK of Olympische Spe len. Dat is onzin. Een systeem moet niet worden opgehangen aan een medaille of niet. Het heeft zich nu al bewezen." AMSTERDAM. Op de vierde en laatste dag was er dan toch nog een atleet die zich op het NK atletiek wist te plaatsen voor het WK, over drie weken in Pe king. Thijmen Kupers liep op de 800 meter naar een tijd van 1.45,28. Een ruim per soonlijk record en on der de limiet voor het WK, die op 1.46,00 lag. Kupers zette zijn team genoot Bram Buigel in de eerste ronde in als haas en maakte het karwei daarna af. „Dit was de wedstrijd van mijn leven", zei de 23-jarige Doetinchem- mer. „Het WK halen was mijn ultieme doel. Ik dacht er twee jaar geleden stiekem al aan, maar dat lukte niet. Nu moest het ge beuren." Andere atle ten slaagden niet in die missie. Discuswer pers Erik Cadée en Rutger Smith wisten al bij voorbaat dat ze de benodigde 65 meter niet gingen wer pen. De wind kwam van de verkeerde kant. Smith werd kam pioen met 60,67. „Los van de wind heb ik na mijn zware blessure nog één winter nodig om weer op mijn top te komen. Volgend jaar zal ik er staan." Hordenloper Gregory Sedoc verkeert niet in zijn beste vorm en kwam met 13,55 in de halve finale en 13,77 in de eindstrijd tekort voor een WK-ticket. Liemarvin Bonevacia won twee keer goud op de 400 én 200 me ter. Op die laatste af stand profiteerde hij van de afmelding van Churandy Martina, die zich met het oog op het WK niet wilde be lasten. men, 180 kilometer fietsen en 42 kilometer hardlopen legde hij af in 8.27 uur. Ook al ontbraken de meeste we reldtoppers, toch was Diederen blij met zijn zege. „Eindelijk, hier aas ik al jaren op." Hij had holle ogen en kwam van pure vermoeid heid en emoties amper uit zijn woorden na afloop, maar zijn glim lach van oor tot oor zei genoeg. Boom boom Bas Diederen verpulverde gisteren het deelnemersveld. In een zoektocht naar superlatieven bedacht de dienstdoende microfonist een bij naam. Het werd boom boom Bas. „Omdat hij zo krachtig beweegt", zei microfonist Ruud de Haan. „Al les aan hem is boom boom. Hij ziet er heel zwaar uit, maar hij gaat heel hard." Na de podiumceremonie, waar de champagne rijke lijk vloeide, verdwe nen Diederen, Mark Oude Bennink (tweede) en Alber to Casadei (derde) even in een tent om zich op te frissen. Al snel kwam iemand van de organisatie aangesneld naar het :vak: „Het kan even duren voor ze komen, want ze staan nu over te ge ven." De geur van overwin ningschampagne, zweet en braaksel, ook dat is Ironman. Tranen biggelden er gister ochtend om iets voor ze ven uur over de wangen van Yvonne van Vlerken, toen in Maastricht het Wilhelmus werd gespeeld. Nog voordat de Ironman Limburg was begonnen en nog voordat er één meter in de Maas was gezwommen, was de topfavoriete bij de vrouwen al emotioneel. „Het is zo mooi dat ik in mijn land een Ironman kan doen", klonk het bijna veront schuldigend. Het bleek een voor bode van een dag vol tranen, niet alleen bij haar. Een goede 8,5 uur later stond ook Bas Diederen te stamelen, aan de finish op de Markt in Maas tricht. Voor het eerst in zijn leven won de atleet uit Sus- teren een Iron man, ondanks grote proble men met zijn scha kelappa raat tij dens het fietsen. 3,8 kilo meter zwem- door Robin van der Kloor Thomas DieckhofF directeur Nieuwe lente door Rik Spekenbrink 10 Tien jaar geleden ging er net zo veel geld naar het Nederlandse atletiek als nu. Er kwam niets bij. De middenafstanden hardlopen krijgen zelfs helemaal niets meer. Bas Diederen foto Marcel van Hoorn door Robin van der Kloor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 41