n u Chery en Kieftenbeld laatste Nederlandse nieuwelingen in het Championship 6 SPORT Steeds meer Nederlandse spelers trekken naar het Championship, één niveau onder de Premier League. De elf Nederlanders in het Championship JS E"1 Met de transfers van Tjaronn Chery en Mai- kel Kieftenbeld naar QPR en Birmingham Ci ty voetballen volgend seizoen tien Nederlanders in het Champion ship. Ook trainer Marinus Dijkhui zen (Brentford) werkt sinds kort in de eerste divisie van Engeland. Een trend? En wat voegen we aan de competitie toe? „Wat je in de eredivisie per maand verdient, krijg je daar in een week." Uitzinnige fans Moeiteloos somt Gerard Wiekens (42) de clubs op die in het Cham pionship spelen. „Fulham, Mid dlesbrough, Leeds United, Wolver hampton Wanderers...", begint de voormalige verdediger van Manchester City. „Bij FC Gronin gen zitten er elke thuiswedstrijd 20.000 supporters. Nou, daar ko men er nog veel meer. Elke week voetbal je voor uitzinnige fans. De ambiance in Engeland is gewoon fantastisch. Dan maakt de Premier League of een niveautje daaronder geen verschil." „Met 'eerste divisie' doe je het Championship tekort", waar schuwt Hans Kraay jr. Hij speelde in de jaren tachtig bij Brighton Hove Albion. „De clubs daar zijn echt gigantisch. De passie van de supporters kennen we in Neder land alleen bij Feyenoord. De hele week tellen ze de uren af, voordat ze zaterdagmiddag drie uur naar het stadion mogen." Het is niet heel moeilijk om met Kraay enthousiast over voet bal te praten, maar nu zijn zelfs de vragen overbodig. De verhalen vol gen elkaar in rap tempo op, het spreekvolume gaat omhoog. „Ik herinner me de aankomsten bij al die mooie stadions, waar de rijtjes huizen haast letterlijk tegen de cornervlag stonden. De krappe kleedkamers. Of de oude speler stunnels, zo smal dat je schouder aan schouder het veld opliep. Joh, in het Championship ruikt zelfs de kantinejuf naar voetbal! Bij el ke wedstrijd kneep ik in mijn arm en dacht ik: hier gaat vandaag iets heel speciaals gebeuren, wat mooi dat ik erbij mag zijn." Wiekens, tegenwoordig jeugd trainer bij FC Groningen, speelde met Manchester City twee seizoe nen in het Championship. „De competitie is in Nederland niet zo bekend, maar de televisiegelden liggen er veel hoger dan hier. Elke speler uit de Nederlandse subtop kunnen ze gemakkelijk kopen en een goed contract aanbieden. Wat je in de eredivisie per maand ver dient, krijg je daar in een week. Tjaronn en Maikel hoefden niet lang na te denken en dat begrijp ik heel goed." Financiële verschillen Ook Kraay benadrukt de finan ciële verschillen tussen Engeland en Nederland. „Dat was in mijn tijd al. Ik was zo'n ongelooflijke sufkut dat ik nooit een zaakwaar nemer had. Ik zette blind mijn handtekening onder elk contract dat ik voor mijn neus kreeg. Maar bij Brighton kon ik toen al vier keer zoveel verdienen als bij NAC. Elke speler die de kans krijgt om in het Championship te voetbal len, moet die meteen pakken." Kraay schiet in de lach. „Ik be doel, zo'n Kieftenbeld moet de ko mende drie weken toch vijftien keer naar de kerk om Onze Lieve Heer te bedanken? Die jongen is gewoon een hele doorsnee voetbal ler en ik kan het weten, want dat was ik vroeger ook. Maar hij ver dient straks wél tonnen per jaar. En het leuke is: ik kan me niet voorstellen dat er geen tweehon derd andere Kieftenbeldjes in En geland rondlopen." Chery is volgens Kraay een an der verhaal. „Bij het Champions hip denken wij nog steeds: ze gooien de beuk erin en peren elke bal naar voren, maar die tijd is voorbij. De laatste jaren wordt daar goed gevoetbald. Ik zie Chery wel slagen bij QPR. De vijftien goals in de eredivisie, kan hij ook in het Championship maken." „Ik ben heel benieuwd hoe Tjaronn en Maikel het oppakken," zegt Wiekens. „Bijna elke speler in het Championship is enorm sterk en heeft een groot loopver mogen. Nederlanders zijn vooral technisch en tactisch goed aange legd en dat kun je wel gebruiken tussen het fysieke geweld. Het zal ze niet meevallen, hoor", besluit Wiekens. „In Engeland geeft ieder een negentig minuten lang vol gas. En ja, dan heb je het tegen el ke club lastig. Maar aan de andere kant: Tjaronn en Maikel kunnen goed voetballen. Tjaronn haalde zelfs het Nederlands Elftal. Ik zag afgelopen week beelden van een QPR-training en hij legde ze daar gemakkelijk in het mandje. Wordt Tjaronn fysiek iets sterker en blijft hij uit de duels, dan kan hij een sensatie worden." In de categorie: kent u deze nog? Dorus de Vries (34) keepte drie seizoenen in de eredivi sie bij ADO Den Haag, waar hij lang niet altijd onomstreden was. Hij vertrok naar het Schot se Dunfermline Athle tic en een jaar later naar Swansea City. Momen teel staat hij onder con tract bij Nottingham Fo rest en begint hij aan zijn zevende seizoen in het Championship. De Vries verkeert wat de Nederlanders betreft in goed gezelschap. Le- roy Fer en Tjaronn Chery (QPR), Maikel Kieftenbeld (Birming ham City), Danny Holla (Brighton Hove Al bion, foto), Darryl Lach man en Glenn Loovens (Sheffield Wednesday), doelman Kelle Roos (Rotherham United), Rajiv van La Parra (Wol verhampton Wande rers) en Yanic Wild schut (Middlesbrough) staan allemaal bij een Championshipclub on der contract. Marinus Dijkhuizen is trainer van Brentford. Intensiteit van Championship is nergens mee te vergelijken' q. aa Craven Cottage, het onderkomen van Ful- ham dat op de foto te gen Everton speelt, is één van de authentiek- ste stadions in het Championship. I [ïiïïfi[7| m Walhalla voor de subtop door Sander de Vries Danny Holla Brighton

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 39