Groninger met Westerse branie gelukkig nog steeds even efficiënt' ploeg niet uitgebreid wordt gehuldigd 1936 - 2015 SPORT 3 TWente houdt Schalke op 1 -1 Southampton speelt gelijk Lens tekent voor enige treffer Afellay start met nederlaag de bloemen in de hand. Toch be sefte de spits, die voor de derde maal in zijn loopbaan de schaal won, dat er nog veel gesleuteld zal moeten worden aan het elf tal. FC Groningen had PSV voor de pauze toch geregeld in verle genheid gebracht met zijn offen sieve speelwijze. „De backs van Groningen speelden ver op onze helft, de buitenspelers trokken naar binnen. Er lag veel ruimte tussen onze backs en onze cen trale verdedigers. Daar zullen we nog behoorlijk aan moeten wer ken." Aanvallend toonde PSV aan wél klaar te zijn voor de com petitiestart. Het aantal kansen was gering. De Jong had er maar vier of vijf geteld. „Als je dan drie keer scoort, is dat natuurlijk heel goed", zei de man die de openingstreffer voor zijn reke ning nam. Als aanvoerder kreeg De Jong de schaal van clubicoon Willy van der Kuijlen overhan digd. Dat vond hij een eer. Deze week wordt bekend wie de nieu we captain van PSV wordt. Andrés Guardado is de andere kandidaat. „Ik kan er vrede mee hebben als het iemand anders wordt", zei De Jong. Het ging de laatste twee jaar qua gezondheid al wat moeizaam met Piet Fransen. In de nacht van zaterdag op zondag blies de oer-Groninger zijn laatste adem uit. Fransen, zesvoudig inter national, bereikte de leeftijd van 79 jaar. Hoewel in 1936 geboren als echte Oosterparker, begon Fran sen zijn loopbaan als voetballer - in navolging van zijn vader - bij Velocitas. Later haalde trainer Ot to Bonsema hem naar GVAV, dat vanaf 1971 overging in FC Gronin gen. Bijna twee seizoenen speelde hij voor Feyenoord. Zeker in Noord-Nederland gold Piet Fransen als één van de groot ste voetballers en helemaal als één van de meest flamboyante. Fran sen was geen grijze muis in voet balland. Ondanks zijn echte Gro ningse roots bezat hij een bijna westerse brutaliteit en uitstraling. Hoe groot hij was, blijkt uit het feit dat er in stadion Euroborg een tribune naar hem vernoemd is. Ook ontving hij in 2009 de Ere penning van Groningen toen hij in dat jaar vijftig jaar actief was voor GVAV/FC Groningen. Daar van was hij tussen 1957 en 1973 ac tief als voetballer voor GVAV en later FC Groningen. In het seizoen 1966-1967 maak te Fransen een uitstapje naar Feye noord. Toen was hij 28. Guus Brox, destijds manager bij de Rot terdammers, haalde hem naar de Kuip. Na ruim anderhalfjaar keer de Fransen de Kuip alweer de rug toe, nadat zijn eerste vrouw Lena tekenen van heimwee vertoonde en terug wilde naar Groningen. Melkboer Piet Fransen had in zijn tijd lande lijke bekendheid als de melkboer die ook voetballer was. Fransen zei daar zelf over dat het begin ja ren zestig alleen bij de grote clubs in het westen gewoonte was een aantal fullprofs in dienst te heb ben. „Voor mij was het voetballen niet voldoende. Ik bleef mijn werk als melkboer erbij doen. Ik had een wijk rond de Hora Sicca- masingel, moest dagelijks vroeg op om bij de DOMO melk te ha len en dan trap-op-trap-af om de melkproducten bij de klanten te brengen. Dat was zwaar, want de trainingen waren aan het einde Piet Fransen van de middag." Historisch is de anekdote waar bij hij Feyenoord- doelman Eddy Treijtel van repliek diende toen de ze voor de wedstrijd Feyenoord - GVAV een denigrerende opmer king over zijn beroep maakte. Fransen zag zijn kans schoon toen hij alleen op Treijtel afging, hem passeerde en de bal in het doel tik te met de historische woorden: 'Kijk Eddy, dit is nou mijn vlaflip'. Genegeerd door Oranje Als international speelde Fransen zes keer in het oranje shirt van het A-team. Daarvoor kwam hij uit voor het B-team. Fransen vond dat hem vele interlands 'ontsto len' waren en daarin werd hij ge steund door de befaamde arbiter Leo Horn. Horn stapte naar toen malig bondscoach Elek Schwartz om zich te beklagen over het niet selecteren van Fransen met de woorden: „Weet je eigenlijk wel hoe goed Piet Fransen is?" Zelf zei Fransen: „Als je toen niet voor een grote club in het westen speelde, was het bijna niet mogelijk in het Nederlands elftal te komen." Fransen nam afscheid als voet baller in 1973. Zijn laatste duel voor FC Groningen was tegen Club Brugge. Halverwege de twee de helft werd hij vervangen door Klaas Kirchoff en ging hij met tra nen in de ogen op de schouders van het veld, in het Oosterpark. Daarna werd hij scout en chauf feur en bleef zo bij FC Groningen betrokken. In 2011 nam hij af scheid van deze taken, ook omdat zijn gezondheid achteruit ging. FC Twente heeft gisteren de voor bereiding op het nieuwe seizoen afgesloten met een gelijkspel bij Schalke 04 (1-1). Michael Olaitan, de aanwinst uit Nigeria, redde in de slotfase een punt voor het ver nieuwde elftal van trainer Alfred Schreuder. De aanvaller scoorde op aangeven van Hakim Ziyech. Olaitan kwam pas in de tweede helft in het veld, net als Felipe Gu tierrez die eerder deze zomer ac tief was op de Copa América. Schalke was lang de betere ploeg, al bood FC Twente aardig partij. Doelman Nick Marsman moest in de 28e minuut wél het antwoord schuldig blijven op een vrije trap van Johannes Geis. Southampton heeft gisteren een serie oefenwedstrijden afgesloten met een gelijkspel tegen Espanyol (1-1). Trainer Ronald Koeman greep het laatste vriendschappelij ke duel in de aanloop naar de start van de Premier League aan om veel spelers rust te gunnen. Doel man Maarten Stekelenburg hoefde net als de geblesseerde Jordy Cla- sie helemaal niet in actie te ko men. Graziano Pellè en Dusan Ta- dic speelden net als andere basis spelers slechts een helft. South ampton gaat donderdag op bezoek bij Vitesse voor de return in de derde voorronde van de Europa League. Het is onduidelijk of Koe man dan wel zijn beste elf opstelt. Jeremain Lens heeft zaterdag zijn nieuwe club Sunderland een oefen zege op Hannover 96 bezorgd. De aanvaller tekende voor de enige treffer van het elftal van trainer Dick Advocaat in Duitsland (1-0). Lens, overgekomen van Dinamo Kiev, schoot raak vanaf een meter- tje of twintig. Charlison Benschop kreeg in de slotfase nog een uitste kende mogelijkheid om Hannover 96 op gelijke hoogte te schieten. De oud-spits van AZ en RKC Waalwijk miste een strafschop. Zo sloot Sunderland de voorberei ding dankzij Lens goed af. De En gelse formatie start de Premier Lea gue zaterdag met een uitwedstrijd tegen Leicester City. MAANDAG 3 AUGUSTUS 2015 moment koel door Paul Zweverink VOETBAL VOETBAL VOETBAL KEULEN. Ibrahim Afellay heeft zaterdag met een oefennederlaag zijn de buut gemaakt voor Stoke City. De Engelsen verloren met 2-1 van Bundesli- ga-club 1. FC Köln. Afellay werd na ruim een uur vervangen, ook Erik Pie- ters en Marco van Ginkel maakten minuten voor Stoke. foto Pies United

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36