Dirk Kuijt ziet nog voldoende perspectief 10 'We zijn Keuze Boëtius voor Basel is zo gek nog niet Eindhovenaren pakken enige prijs in Nederland waarvoor een 2 SPORT De eerste prijs van het seizoen is voor landskampioen PSV, dat gisteren de Johan Cruijff Schaal won. Bracht de nederlaag tegen Olym piakos hem aan het twijfelen? Van Bronckhorst dacht heel even na over de vraag, terwijl er misschien nog wat flitsen van de verloren duels met VW, Southampton en Olympiakos door zijn hoofd scho ten. „Twijfel is niet het goede woord", zei hij vervolgens. „Maar ik denk wel na over wat er wel en niet goed gaat. Daar ben ik zeker wel mee bezig." Nog een paar dagen heeft de trainer om aan zijn elftal te scha ven tot de start van het nieuwe sei zoen. Feyenoord trapt komende zaterdag af met een thuiswed strijd tegen FC Utrecht, maar Van Bronckhorst zal deze week toch niet met een bijzonder gerust ge voel toewerken naar dat eerste duel. Daarvoor heeft zijn elftal hem in de laatste weken van de voorbereiding met te veel vraagte kens achtergelaten. „Ik heb wel vertrouwen in dit elftal", zei Dirk Kuijt, die uit een strafschop scoorde tegen Olympia kos. „We moeten alleen de stap maken om als ploeg wat volwasse- ner te worden. Om wat meer op el kaar te kunnen bouwen, om wat meer op elkaar te kunnen rekenen en wat beter te worden in de coaching", vond de aanvoerder. „Het is ook goed om te zien dat op topniveau elk foutje fataal is. Dat hebben we nu twee keer ach ter elkaar meegemaakt. Elk foutje dat we tegen Southampton en Olympiakos maakten, is fataal ge weest. Je ziet in de tweede helft te gen Olympiakos dat we geen kans meer weggeven als we ons goed concentreren en zakelijker spelen. Alleen tellen zulke wetten niet, want je moet negentig minuten geconcentreerd spelen. Dat is waar we naartoe moeten groeien." PSV deed gisteren wat er van een regerend landskampioen ver wacht wordt: de Jo han Cruijff Schaal winnen. De enige prijs waarvoor je in Nederland bij thuiskomst niet wordt gehuldigd, is aan de vooravond van het sei zoen alvast binnen voor de ploeg van Phillip Cocu. Het betekende alweer de tiende nationale Super Cup voor PSV, dat tegen beker winnaar FC Groningen nooit diep in het rood hoefde te gaan. Maar of het allemaal vanzelf ging bij PSV? Nee, zeker niet. Het gemis van de getransfe reerde Memphis Depay en Geor- ginio Wijnaldum deed zich voe len, net als de afwezigheid van de geblesseerde Jetro Willems en Andrés Guardado. De Mexicaanse international, pas sinds afgelopen vrijdag weer terug, viel in het laat ste kwartier van de wedstrijd nog wel in. Het vertimmerde PSV ver toonde vertrouwde trekjes, maar ook nieuwe mankementen. Zeker voor rust kwamen de Eindhove naren niet al te best voor de dag. Sublieme kopgoal Juist daarom sprong de koelbloe digheid van Luuk de Jong in het oog. Toen het duel voor PSV op slot leek te zitten, was het De Jong die met zijn sublieme kop goal FC Groningen tegen het can vas kreeg. Net als vorig seizoen toonde PSV zich op de juiste mo menten ijskoud. En dus werd er een nieuw couplet aan hetzelfde liedje toegevoegd. „We zijn effec tief geweest", wist Cocu na af loop. „Het belangrijkste is dat we een manier hebben gevonden om dit duel te winnen. Want de af stemming was zeker in de eerste helft niet goed. Aan de bal waren we onrustig." PSV, met de nieuwelingen Maxime Lestienne en Gaston Pe- reiro nog op de bank, kwam voor rust niet al te best voor de dag. Verdedigend zijn de Eindhovena ren vooralsnog kwetsbaarder dan voorheen, zo bleek al in de voor bereiding. Ook subtopper FC Gro ningen, zonder smaakmaker Tjaronn Chery, bracht de laatste linie met regelmaat in de proble men. Zo zag breedte-aanwinst Si mon Poulsen wel erg vaak Jarchi- nio Antonia voorbijsnellen, ter wijl Nicolas Isimat-Mirin en Jef frey Bruma een foutloze wed strijd eveneens al snel konden vergeten. Technisch manager Mar cel Brands is na het vertrek van Karim Rekik nog op zoek naar een nieuwe man voor in de defen sie. Met het oog op de Cham pions League zal hij zeker nog een zwaargewicht willen presen teren. In de halfvolle Arena, waar het ge- coach van de spelers wel erg dui delijk te horen was, werd de Jo han Cruijff Schaal op momenten beslist. Bryan Linssen raakte op slag van rust de paal, terwijl Adam Maher kort na de onderbre king met zijn linker de verre hoek vond (0-2). De Groningers hadden even daarna een strafschop verdiend. Arbiter Bas Nijhuis floot echter niet, waarna PSV met een klassie ke tegenstoot voor de knock-out zorgde. Opnieuw was het De Jong die sterk afrondde in de zes tien. Davy Pröpper, de binnen landse topaankoop, was 'in de vooractie' bij twee van de drie PSV-goals betrokken. Dat Pereiro in de laatste minuten zijn offi ciële debuut nog maakte voor PSV, was vooral aardig voor de Eindhovense supporters. 'Aan de bal waren we vandaag veel te onrustig' AMSTERDAM. Voor Luuk de Jong, gisteravond aanvoerder van PSV, was het niet moeilijk om na de 3-0 zege op FC Groningen in de fi nale van de Johan Cruijff Schaal een parallel te trekken met het vorige seizoen. „We zijn in ieder geval nog steeds even efficiënt", glunderde hij met de medaille en Zijn keuze voor FC Basel deed bij veel mensen de wenkbrauwen fronsen, maar zo gek is de stap die Jean-Paul Boëtius zet helemaal niet. De 21-jarige aanvaller verruilt Feyenoord voor Zwitserland en ziet perspectief. „Dit is voor mij de ideale stap." Boëtius meldt zich vandaag bij zijn nieuwe club voor de medi sche keuring en om tot een per soonlijk akkoord te komen over een contract voor vier jaar. Dat laatste zal naar verwachting geen problemen opleveren, want de vleugelspits gaat er financieel be hoorlijk op vooruit. Feyenoord ontvangt een transfersom van twee miljoen euro, een bedrag dat door bonussen kan oplopen tot maximaal 2,5 miljoen. En zo zet Boëtius zijn carrière voort in de Alpen. Iets wat hij zelf ook niet had kunnen voorspellen toen hij nog geen drie jaar geleden zo gran dioos debuteerde in de Klassieker. „Mijn tijd bij Feyenoord is niet zo gelopen als ik had verwacht. Toen ik mijn debuut maakte tegen Ajax, dacht ik niet dat ik nu naar Basel zou gaan, maar zo loopt het soms in de voetballerij." FC Basel is weliswaar geen droomclub, maar de Zwitserse grootmacht is op dit moment een stuk verder dan Feyenoord. Het elftal is de afgelopen zes jaar tel kens kampioen geworden, speelt sinds 1999 onafgebroken in Euro pa en doet in de Champions Lea gue steeds meer van zich spreken. Zo werden de Zwitsers het vorige seizoen nog knap tweede in een groep met Real Madrid, Liverpool en Ludogorets. Ook dit jaar lonkt plaatsing voor de groepsfase. In de eerste wedstrijd van de derde voorronde werd met 3-1 gewon nen van Lech Poznan. Het management van Boëtius heeft uitgebreid naar Basel geke ken en kwam erachter dat de club de afgelopen jaren voor zo'n 100 miljoen euro aan uitgaande trans fers heeft gedaan, veelal naar Euro pese topcompetities. Met andere woorden: Basel is een bekende springplank voor voetballers. „Bij Feyenoord zat ik in een neerwaartse spiraal", zegt Boëtius. Er was veel interesse vanuit de grote voetballanden, ik denk dat ik bij Basel het meeste perspectief heb. Een ploeg die vaak Europees meedoet en ik denk dat de kans op speeltijd hier het grootst is." Jammer De aanvaller neemt trainer Gio vanni van Bronckhorst niet veel kwalijk. „De trainer moest naar de toekomst kijken. Ik had een aflo pend contract en iedereen kijkt naar zijn eigen belang. Het is jam mer dat ik nu wegga, Feyenoord zal altijd mijn club blijven." Feyenoord is ondertussen op zoek naar een vervanger voor Boëtius. Eljero Elia, die op een zij spoor zit bij Werder Bremen, is de belangrijkste gegadigde. door David Kuipers ROTTERDAM. In de Kuip heerst lich te paniek nu Feyenoord wel heel erg zwak uit de voorbereiding is ge komen. Naïef en onvolwassen wa ren de steekwoorden na het 1 -3 verlies tegen Olympiakos, de derde oefennederlaag op rij. Trainer Gio vanni van Bronckhorst staat voor lastige keuzes en zal de rust, ook bij zichzelf, moeten bewaren. PSV is op het juiste door Bart Hoffman PSV wint met 3-0 van FC Groningen en pakt daarmee voor de tiende keer de Super Cup. Phillip Cocu door Wilber Hack door David Kuipers Jean-Paul Boëtius. foto Pro Shots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35