Vleeshal zaait veel verwarring 'Sluiting' is weer schoongemaakt, maar het zou niet nodig moeten zijn ZEELAND 17 'Die 20.000 kilo afval die vorig jaar is opgeruimd, is niet in de magen van vogels terechtgekomen' 'Veel mensen vinden het strand mooi en leuk, maar niemand raapt iets op' 'Ik erger me altijd aan afval. Daarom raap ik vaak dingen op' De enorme affiche die de deuren van de Vleeshal wekenlang afsloot heeft veel verwarring veroorzaakt, ook op social media. Is de Vleeshal definitief dicht? Waarom moeten financiers hui len? Maar het is allemaal onder deel van On False Tears and Outsourcing, de eerste Nederland se solotentoonstelling van de Lon- dense kunstenaar Cally Spooner. Zij maakte al eerder producties voor Tate Modern, de High Line in New York en het Stedelijk Mu seum. Samen met directeur Roos Gortzak ontwikkelde Spooner spe ciaal voor de Vleeshal een drieluik van performances. Plus de groep stentoonstelling Violent Incident in de Vleeshal Zusterstraat. De tentoonstelling en de perfor mances onderzoeken de vervor ming van onze intimiteiten, van emotie naar kille strategie. De Vleeshal was drie weken dicht om dat mensen uit de financiële sec tor een Stanislavski-training de den. Een acteermethode die ook bekendstaat als method acting, waarmee je leert om authentieker over te komen. Emoties ingezet als strategie. Spooner: „Je privéleven inzet ten om een product te verkopen is al lang een lucratieve strategie. Het persoonlijke verhaal van de medewerker, het schijnbaar intie me kijkje in het leven van een popster." Na een dansperforman- ce in de vorm van een rugby- scrum en de Stanislavski-training begint nu het laatste onderdeel van On False Tears and Outsour cing. Een maand lang zal de Vlees hal gebruikt worden als een pro ductiehuis waar zangers dagelijks werken aan muzikale inhoud voor Met directeur Gortzak ontwikkelde Spooner speciaal voor de Vleeshal een drieluik van performances een popsong. Een deuntje van Ul- travox, met als tekst de dwingen de kretologie die tegenwoordig on der elke e-mail lijkt te staan. Asap, as soon as possible. Spooner was een tijd freelance copywriter en produceerde ook videoclips. De tij delijke namaakwereld van de stu dio kruipt vaak in haar werk. „En ook het adlibben uit de popmu ziek, het excessief toonladderen zonder functie. Geen tekst, slechts etaleren wat je kan. In mijn laatste performance combi neer ik die leegheid met instruc ties die tegenwoordig onder elke email staan: deadline morgena vond negen uur, Asap. Iedereen wordt opgejaagd in zijn werk, met producten die niemand snapt, ei sen die nergens meer over gaan. Daar werk ik mee, de gewelddadig heid die schuil gaat in het gebrui ken van, of gebruikt worden als, menselijk kapitaal." Spooner vond de Middelburgse schrikreactie op de mogelijke slui ting van de Vleeshal erg interes sant: „Het was niet het effect dat ik wilde bereiken, maar het is goed om na te denken wat we gaan missen als een instituut als de Vleeshal werkelijk sluit. De vrij heid om te ontwikkelen is uniek. Dit project gaat hierna verder in New York, als film of muziekstuk. Zonder de naam van de Vleeshal was dat misschien niet gelukt." UI llllt IIUIII gingen aangeschreven om ze te vragen geen ballon-oplatingen meer te doen." Mara Boerebach uit Hoek ruimt samen met haar moeder Ma deleine op. „Ik erger me altijd aan afVal. Daarom raap ik vaak dingen op. Ik heb wel eens gelezen dat er geen zwerfafval zou zijn als ieder een elke dag iets van een ander zou opruimen." Madeleine haalt een lolliestokje uit het zand. „Kijk, hier gaat het mis", zegt ze. „We moeten kinderen leren dat ze dit soort dingen niet zo maar kunnen laten liggen." ALLES OVER AFVAL MAANDAG 3 AUGUSTUS 2015 toch in de prullenbak!' Marchien de Ruiter, Stichting de Noordzee John van Waterschoot, vrijwilliger Mara Boerebach uit Hoek door Marloes Matthijsen Te zien en te horen tot en met 30 au gustus in de Vleeshal Markt en Zuster straat, Middelburg: vwvw.vleeshal.nl. Marchien de Ruiter van Stichting de Noordzee bekijkt met vrijwilligers het gevonden afval op het strand van Cadzand-Bad. Mannen, vrouwen en kinderen maakten zaterdag het strand schoon bij Cad- zand-Bad. foto's Peter Nicolai ledereen kan meedoen aan de actie. De komende twee etappes zijn in Zee land. Vandaag wordt er tussen Dom burg en Vrouwenpolder opgeruimd en morgen tussen Burgh-Haamstede en Renesse. Start 10.00 uur. Kijk ook op www.beachcleanuptour.nl. Op vijf plekken in de oceaan is een plastic soep aangetroffen: hier komen verschillende zeestromen bij elkaar, waardoor er een draai kolk met afval ontstaat. Het is een gebied, soms zo groot als een con tinent, waar grote en hele kleine stukjes plastic drijven. Vissen en vogels raken in afval ver strikt of zien het aan voor voedsel. Sommige vogels sterven van de honger. En via vissen komt het af val ook in de voedselketen te recht. Het meest gevonden afval op het strand: stukjes plastic, visnetten en touwen, plastic zakken, doppen en snoepverpakkingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18