1 Groot alarm voor klein brandje in ziekenhuis Goes Strand is weer schoon Zeeuwse studenten doen alles voor een kamer in Leiden, maar tevergeefs 15 yux Zeeuwse jongeren zoeken zich een ongeluk naar woonruimte in hun toekomstige studentenstad. r nA" OOSTKAPELLE. Nog een paar we ken, dan beginnen Martijn Janse (19) uit Oostkapelle en Laura Roel- se (17) uit Zoutelande een nieuw leven: ze gaan studeren in Leiden. Maar allebei hebben ze nog geen woonruimte gevonden, ondanks hun naarstige zoektocht in de afge lopen twee maanden. En dat is knap lastig, want ze moeten ieder bijna drie uur reizen met bus en trein om een college te kunnen volgen. „Ik moet 's och tends voor zes uur in de trein zit ten", zegt Martijn, die natuur- en sterrenkunde gaat studeren. „En als ik in Zeeuws-Vlaanderen ge woond had, dan kon ik er über haupt niet op tijd zijn." Zodra de oud-leerlingen van de CSW in Middelburg wisten dat ze geslaagd waren voor hun vwo-exa- men zijn ze begonnen met hun zoektocht. Martijn en Laura schre ven zich onder meer in bij ver schillende studentenhuisvesters, woningcorporaties, studentenver enigingen en ze informeerden bij vrienden die al in Leiden wonen. Hoewel ze voorrang hebben op de wachtlijsten omdat ze lang moeten reizen, horen ze telkens bij de vele gegadigden voor een ka mer. Martijn laat een woonruimte zien op zijn laptop. „Hier had ik als eerste op gereageerd, maar nu ben ik 23e van de 27 geïnteresseer den. Kansloos dus." Eerder beginnen met zoeken misschien? „Dat kan niet", zegt Martijn. „Omdat je nog niet weet of je geslaagd bent voor je exa mens. Als ik een reële kans had willen maken op een kamer, dan had ik me al op de basisschool moeten inschrijven." Laura is al dertien keer naar Lei den gereisd voor een hospiteer- avond. Het leverde haar, behalve een hoop frustratie, niets op. „Soms zit je daar met twintig an deren en mag je alleen vertellen hoe je oud je bent gaat stude- gen niet heet, hoe en wat je ren. Ze vra- eens wat je hobby's zijn. Hoe kunnen ze je dan leren kennen? Andere keren stellen ze alleen rare vragen, zoals 'Wat is je favoriete verkeersbord?' Wat moet je daar nou op antwoor den? Het is heel doelloos en teleur stellend. 'Heb ik hier tweeënhalf uur voor gereisd?', denk ik dan." Laura heeft al ongeveer 200 eu ro aan treinkaartjes uitgegeven en is de wanhoop inmiddels nabij. „Ik weet niet meer wat ik moet doen. Over anderhalve week be gint de introductie." Martijn hoopt dat hij aan het begin van het studiejaar via zijn toekomstige Laura Roelse uit Zoutelande reisde 13 keer naar Leiden voor hospiteeravonden. 'Het is doelloos en frustrerend.' studentenvereniging aan woon ruimte komt. „En als noodoplos sing kan ik misschien wel bij ie mand op de kamer slapen, die ik ken in Leiden." Martijn vindt dat de overheid meer moet doen voor studenten uit de provincie. Zij hebben van wege de reistijd immers niet de keus om bij hun ouders te blijven wonen. „We vinden het normaal dat je zo veel moeite moet doen voor een kamer, maar het is niet normaal. In België, bijvoorbeeld, is veel meer aanbod. Daar hoeven jongeren zich niet druk te maken over woonruimte. De overheid spaart veel geld uit, nu de studiefi nanciering is afgeschaft. Waarom steken ze niet een deel in woning bouw? Ik snap dat er ook extra do centen nodig zijn, maar als ik niet eens bij een college kan komen, dan heb ik daar niets aan." GOES, De hulpdiensten zijn gister middag massaal uitgerukt voor een brand in het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis in Goes. Een maal ter plekke bleek het vuur al gedoofd door ziekenhuisperso neel. Bij de melding was sprake van een binnenbrand op de twee de etage, waar zich de operatieka mers en intensive care bevinden. Daarom werd meteen opge schaald naar grip t, wat inhoudt dat er coördinatie tussen de ver schillende hulpdiensten gewenst is. Het vuur bleek te zijn ontstaan door kortsluiting in apparatuur in 'Het viel gelukkig allemaal mee. Het smeulde een beetje en er was wat rook.' een operatiekamer, maar het kon door het personeel zelf worden ge blust. Op het moment van het in cident waren geen patiënten aan wezig in de ruimte. „Het viel ge lukkig allemaal mee", zegt een woordvoerster van het ziekenhuis. „Het smeulde een beetje en er was wat rook." Drie van de zes operatiekamers moeten uit voor zorg worden gereinigd, maar dat is geen probleem voor de plan ning. „Het is rustig." Bij brandmeldingen in zieken huizen rukt de brandweer stan daard uit. Het gaat echter bijna al tijd om loze (automatische) mel dingen van het brandalarm. MAANDAG 3 AUGUSTUS 2015 Zeeland walcheren@pzc.nl PAGINA 16 17 Uren reizen en steeds voor niks door Cornelleke Blok i Martijn Janse (links) uit Oostkapelle en Laura Roelse uit Zoutelande moeten straks misschien met het openbaar vervoer naar college. Ze kunnen geen kamer vinden in Leiden, foto Lex de Meester door Luc Oggel Woordvoerder ziekenhuis ADRZ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15