Odessadie rebelse en romantische havenstad aan de Zwarte Zee ZOMER 11 MIJN ZOMER. Een workshop of cursus zang, drama of liedinter pretatie; liefhebbers van musicals kunnen hun lol op tijdens het musical kamp. De ruim honderd deelnemers zijn dagelijks tot laat bezig met theater. „Het begint 's ochtends al met gezang onder de douche", vertelt organisa tor Mare Ramaekers la chend. „Hier heeft ieder een een passie voor thea ter. We hebben allemaal dezelfde oafwijking." Van 7- tot 49-jarigen zijn mee. Sommigen staan op podia in bekende musicals, zo als Billy Elliot of The Sound Of Music, anderen hebben nul ervaring. Onze correspondenten tippen voor u de beste vakantiebestemmingen Vandaag Joost Bosman Locatie Odessa Ligging 28°NBen 30°44OL Grootste attractie De Opera en de stranden Wat je er moet eten Bytsjok (vissoort) In de Zuid-Oekraïense ha venstad Odessa druipt de romantiek van de negen- tiende-eeuwse neoclassicis tische en jugendstilgebou- wen. De levendige stad is van oudsher opstandig, dwars en wars van alles wat er in Moskou (in de tsaren- en Sovjettijd) werd beklonken. Waarschijnlijk had het kosmopo litische karakter van de stad daar alles mee te maken. Odessa werd van oudsher bevolkt door Oekraï- ners, Russen, Armeniërs, Azeri, Gagaoezen, Grieken en Joden. In vroeger eeuwen krioelde het er van de rijke handelaren, za kenlui en dissidenten, maar ook van vluchtelingen uit tsaristisch Rusland, parvenu's en regelrech te maffiosi. De penoze van Odes- sa is nog altijd een van de beruchtste van het land. Als slechts voorbijtrekkende rei ziger merk je daar evenwel niets van, al geeft het de stad tegelijker tijd een spannend tintje. Odes sa's vrijgevochten geest treft je als eerste: sarcastische grappen, ook over de machthebbers, het is het handelsmerk van de Odessie- ten. Voor het magistrale opera gebouw, in 2007 heropend na een langdurige maar geslaagde re novatie, wachten jongedames in prachtige galajurken en hun man nelijke leeftijdsgenoten - strak in het pak - op het begin van de bal letuitvoering van Tsjaikovski's Het Zwanenmeer. De fonteinen en de platanen - die overal door de lommerrijke straten van Odessa staan ver strooid - achter de opera geven de zwoele avond een ontspan nen, zomers timbre. Ook in het ballet zelf uit zich het rebelse karakter van de stad. Want het is niet de originele, klassieke uitvoering van Het Zwa nenmeer, maar een moderne ver sie van Radu Poklitaru (hij tekende ook voor de openings- en sluitingsceremonie van de Olympische Winterspelen in Sotsji). De Moldavische choreo graaf deinst er niet voor terug zijn dansers uit te rusten met De penoze is nog altijd een van de beruchtste van het land machinegeweren. Je zou er in het conservatieve Rusland niet mee moeten aankomen. Maar hier in Odessa laat de uitvoering een enkele bezoekster letterlijk in tranen van ontroering. Na de voorstelling zwermen de operabezoekers uit over de sprookjesachtig verlichte Zee boulevard voor een avondwande ling. Langs het enorme borstbeeld van de Russische dichter Aleksandr Poesjkin, langs de straatmuzikan ten, de terrassen, de standbeel den van Graaf De Richelieu (Odessa's eerste gouverneur) en Jekaterina de Grote en langs de beroemde trappen uit Eisen- steins film Slagkruiser Potjomkin. De scène van de kinderwagen die de treden afrolt nadat de moeder wordt doodgeschoten, is een episch fragment dat bij miljoenen in het filmgeheugen staat gegrift. Maar Odessa is niet alleen cultuur, het heeft ook stranden die toeristen uit heel Oekraïne naar de Zwarte Zee-kust lokken. Zeker nu de gang naar de door Rusland ingepikte Krim voor veel Oekraïeners ondenkbaar is geworden. MAANDAG 3 AUGUSTUS 2015 in Nederland SV&< j Onze fotografen leggen de zomer in Nederland vast. Koen Verheijden ging mee op het nationale Musical kamp in Loon op Zand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11