77% TO@S Overvallers Meye 2,5 jaar achter de tralies Cent Express doet het goed bij dagjesmensen Minder Zeeuws 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Geef mij maar een gewoon biertje. Zeeland 2 3 Uw Mening J ONEENS 1 fs Illegale kraaienkooi Fietser botst met auto Auto rijdt paal omver Brand in oud station Zwaargewonde in Overslag paul kusters zaterdag Maikel Harte Wat ik al langer bevroedde, werd van de week bekrach tigd door een onderzoek van Scoop: het aantal kinderen in Zeeland dat in het da gelijks leven het Zeeuws dialect gebruikt, neemt af. In 2003 werd in één op de vijf gezinnen thuis meestal Zeeuws gesproken; nu is dat nog maar in één op de zeven gezinnen het geval. Voor iemand zoals ik die ieder jaar in het Zeeuws een show in het theater Mijn kinderen spreken het Zeeuws in ieder geval niet en ze lachen mij er mee uit brengt is dat slecht nieuws, dat is als een kippenboer vertellen dat steeds minder mensen kip eten, mijn publiek sterft dus langzaam uit. Bijna overal wordt minder Zeeuws gesproken, alleen in Goes is een lichte stijging te zien. Daar zijn meer kinderen thuis Zeeuws gaan spreken. Dat is opvallend, want dit jaar doe ik vanwege de belangstelling voor het eerst twee voorstellingen in Goes; zou het Zeeuws daar dan meer leven dan in de rest van Zeeland? Mijn kinderen spreken het in ie der geval niet en ze lachen mij er mee uit. Ik had het er toevallig van het weekend nog met een oude kameraad over. Hij praat plat, zijn kinderen niet. Dat moch ten ze niet van z'n vrouw. Hij be loofde ze op een gegeven mo ment een euro als ze toch vuuf zouden zeggen in plaats van vijf. Het had niet geholpen, het had hem alleen maar veel geld gekost. Ik hoor het wel vaker dat ouders geen Zeeuws met de kinderen willen spreken, vaak omdat ze dan denken dat dit nadelig is voor wat ze op school moeten doen. Dat is natuurlijk onzin. Je kind gaat echt het vwo niet mislopen omdat er thuis Zeeuws gesproken wordt. Nederlands kunnen ze toch wel. Ik heb bij mij thuis de hoop al opgegeven. Het enige wat ik nu nog kan doen is hopen dat m'n dochters later met een jon gen thuis komen die wél Zeeuws spreekt, misschien dat m'n klein kinderen het dan alsnog gaan doen. Ik zet ze later op zaterdaga vond wel op de markt in Goes af. Dan gaan ze daar maar op stap. Boerin Bertie is het ultieme Zeeuwse meisje. toosenhenk.nl D varkensslachter voortvluchtig Inspecteurs van de Regio nale Uitvoeringsdienst Zee land (RUD) en Het Zeeuw se Landschap hebben don derdag een illegale kraaien- vangkooi in beslag geno men op het erf van een boerderij bij Aardenburg. In de kooi werd ook een kraai aangetroffen. Die is vrijgelaten. Kraaien zijn beschermde dieren. Ze mogen daarom alleen met een vergunning gevangen worden. De eige naar van de kooi had die niet. Daarom kreeg hij een bekeuring. Op de Schelderijnweg in Tholen is gisterochtend rond 11.20 uur een fietser aangereden. De 80-jarige man uit Tholen is met een hoofdwond naar het zie kenhuis in Bergen op Zoom gebracht. De man reed over de Schel derijnweg en wilde afslaan richting de Eendrachts- weg. Hoe ernstig het letsel pre cies is, is nog niet bekend. Een 39-jarige vrouw uit Terneuzen is gisterochtend rond tien uur tegen een lantaarnpaal op de Mr. F.J Haarmanweg gereden. Nadat ze de lantaarnpaal uit de grond reed, is ze doorgereden. Ze vertelde dat ze door een heftige ru zie met haar vriend afge leid raakte. Dit escaleerde zo dat ze elkaar een klap ga ven. Daardoor verloor ze de macht over het stuur en kwam tegen de lantaarn paal terecht. Omstanders noteerden het kenteken van de auto. In het oude stationsge bouw aan de Stationsweg in Terneuzen is in de nacht van donderdag op vrijdag brand geweest. Dat was rond half vier. De brandbrand was al snel on der controle. Wat de brand veroorzaakt heeft, is nog niet bekend. DE PAGTER ANTIEK INTERIEUR Herenstraat 9 Segeersstraat 8 MIDDELBURG KOOPZONDAG 2 AUGUSTUS GEOPEND Markt 1Kaai 53* Domburg Veere www.depagterantiekeninterieur.nl De straffen die zijn opgelegd zijn stukken lager dan de officier van justitie had geëist. Die had acht jaar tegen de hoofdverdach te geëist en vijf jaar tegen de an dere vier. De hoofdverdachte werd echter van een hele hoop inbraken vrijgesproken. De rechtbank vindt dat het overvallen van een wietkweker minder streng moet worden be straft dan het overvallen van een onschuldige burger. Normaal legt de rechtbank drie jaar cel op, maar in dit geval dus 2,5 jaar. Meye werd bij de overval aan zijn voeten vastgebonden en meerdere keren in zijn gezicht geslagen. Naderhand gingen de overvallers er vandoor met de 460 wietplanten die in zijn wo ning stonden en met zijn auto. Enkele dagen na de overval werd Meye in zijn woning dood geschoten. De rechtbank houdt de verdachten van de overval to taal niet verantwoordelijk voor de moord op de oud-fotograaf. „Dat is in geen enkele zin meege wogen in de strafmaat." De overvallers staken wel een dag na de moord de auto van Meye in de fik in een park in Waalwijk. Dat leverde geen geld meer op, maar toch zullen ze voor het stelen van die auto moe ten boeten. Alle vijf moeten bijna 10.000 euro betalen. Dat is bij elkaar op geteld de winst die ze maakten met de wiet en de waarde van de auto die ze stalen. „Harde cijfers hebben we nog niet, maar het beeld dat de chauf feurs hebben is positief', zegt woordvoerster Wilma Koever mans. Lijn 50 rijdt deze zomer, tot en met 29 augustus, dagelijks elk uur tussen de hoofdsteden van Zeeland en Oost-Vlaanderen. Connexxion maakt onder meer via de sociale media flink recla me voor de Gent Express die grofweg tussen 10.00 en 22.00 uur rijdt. Een speciaal gezinstarief maakt de bus bijzonder concurre rend voor de auto. Een retour kost voor een gezin (maximaal twee volwassenen en drie kinde ren) 14,30 euro. Zo'n kaartje kun je gewoon bij de chauffeur ko pen, zodat je niet per se een ov-chipkaart nodig hebt. Aan de bezetting van de bus sen is af te leiden dat er meer in teresse is om vanuit Zeeland een dagje naar Gent te gaan dan an dersom. Conclusies zijn na zo'n eerste maand nog niet te trekken. Zo waren in de eerste maand tien dagen lang de Gentse Feesten. Tijdens die feesten zette Con nexxion zelfs nachtbussen naar Terneuzen in. Na 29 augustus rijdt lijn 50 al leen op zaterdag en zondag en dan nog op een beperkt aantal uren rechtstreeks naar Gent. Op doordeweekse dagen zullen reizi gers over moeten stappen in Ter neuzen en Zelzate. Tot en met 29 augustus rijdt Connexxion elk uur met een directe bus van Middelburg via Terneuzen naar Gent 437 reacties MEMEER LIET ZICH BETALEN OM ©EMIBBELB 300 VARKENS PER BA© MET EEN STROOMSTOOT TE BOBEN... AARDENBURC THOLEN TERNEUZEN TERNEUZEN iedere zondag geopend door Pieter van Klinken DEN BOSCH. De vijf Bosschenaren die op 5 juni 2011 de ripdeal pleegden bij Henry Meye aan de Keethil in Sint Maartensdijk moe ten 2,5 jaar de gevangenis in. Eén van hen moet een halfjaartje lan ger zitten, zo besloot de recht bank in Den Bosch gisteren. Die pleegde namelijk ook nog een wo ninginbraak en deed een poging daartoe. OVERSLAG. Bij een ongeval op de Rodesluisweg bij Overslag is gistermid dag de bestuurder van het voertuig, een 20-jarige Axelaar, zwaargewond geraakt. Hij is per ambulance naar het ziekenhuis in Gent afgevoerd. Ook de traumahelikopter kwam ter plaatse. Het ongeluk gebeurde om 13.45 uur. De auto, die mogelijk met te hoge snelheid reed, ramde een boom. Die kwam op de auto terecht. De brandweer bevrijdde het slachtoffer, dat bekneld zat. foto Chris Platteeuw door Theo Giele MIDDELBURG. Connexxion is tevre den over de belangstelling voor de Gent Express, de rechtstreek se buslijn 50 die sinds een maand van Middelburg via Terneuzen naar Gent rijdt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 2