Schade na 'laat pgb' vergoed Slachtoffers dwingen strafzaak af in Rijksmuseum Geen genoegen met seponering van het Openbaar Ministerie NIEUWS 7 De verbijstering bij slachtoffers en nabestaanden na een seponatie is vaak enorm. Dat zegt Eric van der Goot, advo caat van de stichting. Sinds de So ciale Verzekeringsbank (SVB) be gin dit jaar verantwoordelijk is ge worden voor de uitbetaling van pgb's, zijn er enorme problemen. Hulpverleners krijgen regelmatig te laat of krijgen helemaal niet uit betaald. Met alle schrijnende ge volgen van dien. Staatssecretaris Martin van Rijn kwam al in grote problemen door de pgb-sores. Gedupeerde zorgverleners kun nen zich nu bij de stichting aan melden om gezamenlijk een scha declaim in te dienen. Ruim een maand na de oprichting heeft de stichting al meer dan drieduizend aanmeldingen ontvangen van par ticuliere zorgverleners. De stich ting besprak de problemen giste ren voor het eerst met het ministe rie van VWS. „Het was een con structief gesprek. Eind augustus gaan we de contouren van de rege ling bespreken in een vervolgge sprek", zegt Van der Goot. Het ministerie bevestigt ook dat er goed overleg is geweest, maar doet geen mededelingen over de inhoud of voortgang. Staatssecretaris Martin van Rijn zal de Tweede Kamer in septem ber over de uitkomst informeren, laat zijn woordvoerder desge vraagd weten. In een individuele zaak eerder dit jaar bepaalde de rechter dat een gedupeerde zorgverlener recht heeft op een verhoging van het te laat betaalde pgb-bedrag met 25 procent. Een uitspraak met grote gevolgen. De Sociale Verze keringsbank liet toen meteen we ten in hoger beroep te gaan tegen de uitspraak. Volgens Pgb Schade claim geldt de uitspraak voor alle te laat betaalde persoonsgebonden budgetten. Machteloos. Diepe frus tratie en onbegrip. Heel veel onbegrip. Zo voelt het voor moeder Christel van Veen uit Eindhoven als het OM vorig jaar zomer besluit om de agent niet te vervolgen die haar dochter Mem phis op 15 maart 2013 per ongeluk dood reed. „Ik dacht dat ik door de grond zakte toen ik dat hoorde", zegt Van Veen. „Een agent rijdt ie mand dood en het wordt afge daan als een bedrijfsongeval. In wat voor bananenrepubliek leven wij dan?" Het drama speelde zich af op een kruispunt in Eindhoven. Memphis reed met haar scooter door het groene licht een kruis punt over. Uit het niets werd ze geschept door een arrestatieteam dat naar een verwarde gewapen de man in Bergeijk scheurde. Het ongeluk zet het leven van de familie op zijn kop. Moeder Christel kan er maanden niet over praten. Te pijnlijk. Vader Theo is helemaal ingestort en durft zijn kinderen amper nog te laten fietsen. Dan komt het OM ook nog met die in hun ogen 'on begrijpelijke beslissing': geen strafvervolging. „Het is alsof je een trap na krijgt. Het geloof in de rechtsstaat ben je op zo'n mo ment helemaal kwijt. Ieder ander die een ongeluk veroorzaakt had al lang voor de rechter moeten verschijnen. Maar als er een agent bij betrokken is, houdt het OM hem de hand boven het hoofd." Van Veen legde zich niet neer bij de beslissing en diende een klacht in bij het gerechtshof. Met succes. De agent werd alsnog ver volgd. Het verhaal Van Veen staat niet op zich. Steeds meer slachtof fers en nabestaanden proberen hun recht te halen als het OM weigert een strafzaak te begin nen. In tien jaar tijd steeg het aan tal zogenoemde artikel-12 proce dures met bijna 40 procent. Volgens Jaap Timmer, politie wetenschapper aan de Vrije Uni versiteit Amsterdam, zijn burgers mondiger geworden. Ze nemen geen genoegen meer met een se pot van het Openbaar Ministerie. „Maar ik kan me ook niet aan de indruk onttrekken dat advocaten de procedure hebben ontdekt om extra uren te schrijven. In sommi ge gevallen ligt het er zo dik bo venop dat het afdwingen van een strafzaak een kansloze zaak is, Verreweg de meeste artikel 12-procedures zijn niet succesvol maar doen ze het toch."Verreweg de meeste artikel 12-procedures zijn niet succesvol. In slechts 10 procent van de zaken is er genoeg twijfel over de beslissing van het OM en moet er alsnog een straf zaak komen. Een garantie dat het dan tot een veroordeling komt, is er niet. Christel van Veen haalde dan ook opgelucht adem toen de rechter in haar zaak in maart van dit jaar wél straf oplegde aan de agent die haar dochter doodreed. „We krijgen haar er niet mee te rug. Maar er is nu wel de erken ning dat er fouten zijn gemaakt. En dat het OM dat heeft willen af wimpelen." DEN HAAG. Slachtoffers en nabe staanden van zware misdrijven dwingen steeds vaker zelf een rechtszaak af. Ze pikken het niet dat het Openbaar Ministerie hun zaak seponeert en stappen naar het gerechtshof om toch vervol ging voor elkaar te krijgen. Het aantal zogenaamde artikel 12-pro cedures is explosief gestegen. Werden in 2005 nog 2.225 klach ten tegen het OM ingediend, vo rig jaar steeg het aantal procedu res met bijna 40 procent tot 3107. Dat blijkt uit cijfers van de Raad voor de Rechtspraak. „Zorgwekkend", vindt Geert- jan van Oosten, secretaris van de Nederlandse Vereniging van Straf rechtadvocaten. „Burgers hebben geen vertrouwen meer in het OM. Slachtoffers moeten soms ja renlang wachten op de afloop van een politieonderzoek. Als de zaak dan wordt geseponeerd, is dat heel frustrerend." Door de stij ging neemt de werkdruk voor rechters toe, zegt Yvo van Kuijck, raadsheer bij het gerechtshof Arn hem-Leeuwarden. „Burgers ne men minder snel genoegen met een sepot. Ze zijn kritischer ge worden." In zo'n 10 procent van de gevallen krijgt een klager ge lijk en wordt het OM gedwongen om een verdachte alsnog te ver volgen. Dat gebeurde onder meer in de zaak van de schietende agent uit Kerkrade, die eerder de ze maand werd veroordeeld tot twee jaar cel. Ook ex-topambte- naar Joris Demmink en PW-poli- ticus Geert Wilders werden na een artikel 12-procedure voor de rechter gesleept. ^'-)K00PJEDEALaanbieding alleen vandaag geldig elk geval nog een die heren bo ven dames verkoos: koning-stad houder Willem III. Van hem zijn portretten waar vanaf straalt dat hij langer in de spiegel kijkt dan de hofdames. Ook is er het schil derij van Nicolaes Maes waarop zijn minnaar, luitenant- generaal Evertsen, staat afgebeeld met een erg suggestief kanon. De roze tour gaat verder langs allerlei voorwerpen en werken die de geschiedenis van homo seksualiteit belichten. Een ge brandschilderd raam uit de 16e eeuw dat de vernietiging van So dom toont, een Wedgwood-kast met afbeeldingen van Lesbos en het schilderij Het melkmeisje van Vermeer. „In de hoek staat een stoofje waaraan vrouwen hun voeten en onderlichaam ver warmden. De lollepot, die er voor zou zorgen dat de dames zo verhit raakten dat ze niet alleen oog hadden voor eikaars brei werkjes. Het is duidelijk dat het woord 'pot' daarvan is afgeleid." Set van TWEE verschillende Japanse Bonsai boompjes Slechts 24,95 VRIJDAG 31 JULI 2015 DEN HAAG De Stichting Pgb Scha declaim en het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) werken aan een regeling om particuliere zorgverleners die hun persoonsgebonden budgetten te laat hebben ontvangen, schade loos te stellen. Uit machteloosheid naar de rechtbank door Raymond Boere en Peter Winterman De stille tocht voor Memphis van Veen foto Hans van Hamersveld door Raymond Boere en Peter Winterman DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Koning Willem II Met gemak veilig shoppen (VL, a m NIET TEVREDEN? 6ELD TE BUG l) Echte eye-catchers voor in huis Vereisen weinig onderhoud Uitgeroepen tot kamerplant van het jaar Profiteer van FLINKE korting en GRATIS verzending! Adviesprijs 79,95 Korting 69% U bespaart 55,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7