Veel wateroverlast, zelfs in Watersnoodmuseum Boerin Bertie op de boot bij Gay Pride Groene tuinen, vijvers en sloten kunnen helpen tijdens zware regenval Monique kookt de sterren van de hemel Dikkere rioolbuizen alleen zijn niet de oplossing om wateroverlast bij heftige regenval te voorkomen. VLISSINGEN. Als u besluit de plan ten en het gazonnetje in uw tuin te vervangen door van die prakti sche tegels, bedenk dan dat u daar door elk jaar vele duizenden liters regenwater extra het riool in laat lopen. Op elke vierkante meter valt elk jaar gemiddeld 850 liter re gen. Daarvan belandt 600 liter in het riool als die vierkante meter verhard is. Bij waterschap Schelde- stromen lieten ze er een reken sommetje op los: als voor iedere inwoner van Zeeland één vierkan te meter stenen (negen stoepte gels) wordt verwijderd, dan hoeft er per jaar 230 miljoen liter min der regenwater afgevoerd te wor den via de riolen. De stichting Rioned kwam de ze week met een rapport over de afvoer van regenwater in Neder land. In het rapport geven gemeen ten aan wat voor maatregelen ze treffen tegen wateroverlast. Eén maatregel is een grens stellen aan de verharding van tuinen. In Duitsland zijn gebieden waar een heffing geldt voor elke verharde vierkante meter. Immers, wie zijn tuin betegelt, belast het riolerings systeem meer dan iemand met een onverharde tuin. Dat soort ge luiden klinken in Zeeland nog niet. Dat wil niet zeggen dat er niet nagedacht wordt over andere maatregelen. Gemeenten, water schap en waterleidingbedrijf Evi- des hebben daarvoor een samen werkingsverband. De oplossing zit niet altijd uit sluitend onder de grond in de vorm van meer en dikkere riool buizen. In Clinge, vaak geplaagd door wateroverlast, zijn onder meer sloten hersteld en nieuwe ge graven. Na de zomer gaat de ge meente Hulst hiermee verder in Wie zijn tuin betegelt, belast het rioleringssysteem meer dan iemand met een onverharde tuin samenwerking met het water schap. Vijvers en sloten worden uitgebaggerd zodat ze meer regen water kunnen opvangen. Of het gewenste effect in Clin ge wordt bereikt, zal blijken als het project af is. „Uit de berekenin gen die de gemeente heeft laten uitvoeren is dat wel naar voren ge komen. Dit houdt echter niet in dat er geen water meer op straat kan komen te staan. De omvang daarvan zou zodanig beperkt moe ten zijn dat het geen schade meer veroorzaakt", laat de gemeente we ten. Het model-Clinge wil de ge meente Hulst ook toepassen in Kloosterzande. Deze jongens op Camping De Vierbannen in Ouwer- kerk zagen de lol van de vele regen nog wel in. foto Dirk-Jan Cjeltema OUWERKERK. Een windhoos en he vige regen zorgden gisterochtend voor veel waterellende op Schou- wen-Duiveland. Ook het Waters noodmuseum had er last van. „Normaal wordt het water tus sen het caisson en het museum weggepompt door de pompinstal- latie van de gemeente", aldus Lian- ne Kooijman van het Watersnood museum. „Door de enorme regen kon de installatie het niet meer aan en liep het water bij caisson 1 niet meer weg. Het water sijpelde vervolgens via een van de zijmu ren naar binnen, de ontvangsthal voor groepen in. Wij hebben daar op gelijk de brandweer gebeld. Die heeft het meeste water wegge pompt. Daarna heeft de schoon maakploeg de rest van het water opgezogen met een waterstofzui- Het water sijpelde via een van de zijmuren naar binnen, de hal in ger." Het museum bleef ondanks de wateroverlast wel gewoon open: „Bezoekers konden de hal prima ontlopen, dus het was geen groot probleem." Ook bij het gebouw van de Zuidhoek in Zierikzee ontstond schade door de enorme wind, al dus Robert Carol. „Wij hoorden rond half tien een harde klap en toen bleek dat twee van de dakplaten waren weg gewaaid. De ene lag nog vrij dicht bij, maar de andere lag al richting het gebouw van Zeelandia. Ook gingen de roldeuren uit zichzelf omhoog. Het leek wel een horror film. Doordat het daarna nog an derhalf uur keihard plensde, kwam er water in de gang. Later hebben we de schade provisorisch hersteld." PAGINA 8 PAGINA 3 www.pzc.nl zeeuws-vlaanderen@pzc.nl VRIJDAG 31 juli 2015 Zeeland Het riool moet worden ontlast door Theo Giele door Ilse Maas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 66