4 NIEUWS MIGRANTENCRISIS CALAIS Groot-Brittannië weigert visa lang Pelgrims dood verblijf kunstenaar Ai Weiwei onder truck OM Türkije richt zich op Demirtas Nieuwe leider voor Taliban Met honderden tegelijk proberen vluchtelingen vanuit Calais Groot-Brittannië te bereiken. Met gevaar voor eigen leven. Met 120 man extra probeert de politie ze tegen te houden. Duizenden migran ten proberen elke nacht in Calais op treinen te springen die de Kanaaltunnel ingaan, naar Groot-Brittannië. Hoge hekken? Het heeft nauwelijks zin.Met t20 man extra oproerpolitie hoopt het Minis terie van Binnenlandse Zaken een extra slot op de deur te zetten. Mohammed (23) en zijn broer Yussuf (19) zitten even uit te puffen langs de weg. Twee jochies nog, met hun gymschoenen en capuchons. Het is twee uur 's nachts, pikdonker. Achter hen staat een gloednieuw, 4 meter hoog hekwerk, waar conti nu oproerpolitie patrouilleert. Om het hek is scheermesprikkeldraad ge spannen. Daarachter staat nog een hek. Weer daarachter lonkt eldora do. Treinen die de tunnel in gaan, naar Groot-Brittannië. „Die hekken zijn niet moeilijk", vertelt Mohammed. „Bij de treinen is het pas moeilijk", vult Yussuf aan. „Daar moet je opspringen terwijl ze wegrijden. Dat is gevaarlijk." De broers komen uit Soedan. Ze willen naar Engeland, want daar woont hun oudste broer. Hun ouders hebben de jongens naar het Westen gestuurd. Voor een betere toekomst. „We zijn nu twintig da gen in Calais", zegt Yussuf, terwijl hij opstaat en wegloopt. Een vracht wagen komt luid toeterend aanden- deren en rijdt, op de verkeerde rij baan, recht op de vluchtelingen af. Het Turkse Openbaar Ministerie is gisteren een onderzoek begonnen naar de leider van een belangrijke oppositiepartij. Selahattin Demir tas van de pro-Koerdische Demo cratische Volkspartij (HDP) zou vo rig jaar demonstranten hebben 'ge provoceerd en bewapend'. Tiental len mensen kwamen toen om het leven bij rellen in het zuidoosten. Veel Koerden waren boos, omdat Turkije weigerde de belegerde Syri sche grensstad Kobani te helpen. De Koerden daar werden aangeval len door IS. Het onderzoek komt op een opvallend moment. Turkije begon vorige week de aanval op IS in Syrië, maar ook op de Koerdi sche beweging PKK in Irak. De Taliban hebben een nieuwe lei der gekozen als opvolger van de overleden Mullah Omar. Volgens twee hoge Afghaanse Taliban gaat het om de vroegere tweede man onder Omar, de mullah Akhtar Mohammed Mansour. De Taliban hebben de dood van Omar giste ren officieel bevestigd. Woensdag maakten de Afghaanse en Paki staanse autoriteiten bekend dat Omar al in 2013 in een ziekenhuis in het Pakistaanse Karachi zijn laatste adem uitblies. Hij is in Af ghanistan geïdentificeerd door zijn zoon en vervolgens begraven. De Talibanleider was sinds 2001 spoorloos en al vaker doodver klaard de afgelopen jaren. Groot-Brittannië weigert de be roemde Chinese kunstenaar Ai Weiwei een visum voor zes maan den te geven. In plaats daarvan mag hij drie weken komen, van 9 tot en met 29 september. De for mele reden van het besluit is dat hij in zijn visumaanvraag zou heb ben gelogen over detentie in zijn vaderland. Weiwei is een concep tueel kunstenaar die zich ook be zighoudt met film, fotografie en ar chitectuur. In een visumaanvraag moet iedereen aangeven of hij een veroordeling door een rechtbank en een straf heeft gekregen. De 57-jarige Weiwei heeft dat ont kend. Hij stelt nimmer voor een misdaad te zijn aangeklaagd en ver oordeeld. De Britten vinden dat al gemeen bekend is dat de kunste naar heeft vastgezeten. De politie ke activist en criticus van het Chi nese regiem Weiwei kreeg vorige week na vier jaar zijn paspoort van de autoriteiten in Peking te rug. Het werd hem afgenomen na dat hij in 2011 werd gearresteerd. Hij werd vastgezet na beschuldi gingen van bigamie en belas tingontduiking. Na bijna drie maanden werd hij zonder aan klacht vrijgelaten. De kunstenaar wil naar Londen omdat vanaf 19 september een ten toonstelling van zijn werk in de Royal Academy of Arts wordt ge houden. Zeker 25 pelgrims zijn om het le ven gekomen doordat een vracht wagenchauffeur inreed op de pro cessie waaraan zij meededen in het noorden van Mexico. De gelovi gen waren in een grote groep op weg naar een bijeenkomst in de plaats Mazapil waar zij hun be schermheilige zouden eren. De chauffeur verloor zeer waarschijn lijk de macht over het stuur door dat de remmen van de truck niet werkten. De ravage en paniek wa ren groot. Meer dan vijftig men sen raakten gewond door het inci dent woensdagavond. De vracht wagenchauffeur wachtte de komst van de politie niet af en nam de be nen. door Frank Renout LONDEN MAZAPIL ANKARA KABUL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4