IINNEN&BUI1 5 EIGEN TUIN EERST Wie kan kiezen tussen gewoon zitten en lekker deinen, kiest natuurlij! voor zo n comfortabele schommelstoel. Olijfbomen zijn een goudmijn voor handelaars. Dat komt doordat ze zo vaak doodgaan I. Fermob, €560; 2. Lecoshop.nl, €179; 3. Weltevree, €175; 4. Dacks, €359; 5. Teakea, €209; 6. Pliet, €495 Slimme tuintips van Romke van de Kaa Tuinexpert Romke van de Kaa laat zijn licht schijnen over planten en artikelen die de tuincentra uitv liegen. Vandaag: de olijfboom. Ach ja, het olijfboompje. Nog geen vijfen twintigjaar geleden kenden we de olijf boom alleen van vakanties naar de Middellandse Zee. Nu staan ze in elk tuincentrum. Soms als struikje, maar vaker nog op een stammetje, als een wa terhoofd op een te dunne nek. Olijfbomen zijn een goudmijn voor han delaars. Dat komt doordat ze zo vaak doodgaan. Dan koopt de klant steeds weer een nieuwe boom. Er zijn twee cate gorieën: die spichtige boompjes van de bouwmarkt en zware bomen met door leefde stammen, van soms meer dan vijf honderd jaar oud. Die kosten een vermogen en zijn in trek bij de hore- casector die er terrassen mee aankleedt. De particuliere tuineigenaar heeft meestal geen vorkheftruck tot zijn be schikking. Klein of groot - allemaal gaan ze dood. Ten zij je ze voor de winter binnenhaalt, maar die discipline weten maar weinigen op te brengen. Nu is er één lichtpuntje: er wordt beweerd dat er olijfbomen be staan die meer dan twintig gra den vorst kun nen weerstaan. Op latere leef tijd, dat weer wel. Het gaat om het ras 'Moufla' dat af komstig is uit het Franse de partement Hér- ault. Mijn 'Moufla' blijkt tot nu toe inder daad vorstbe stendig, maar twintig graden vorst hebben we sinds het planten nog niet gehad. Dit geharde olijvenras is onder meer te koop bij exotenkwekerij Exoterra in Oldeberkoop, of all places. tot de verbeelding heeft gesproken, is het de olijfboom. Zelfs wie niet met de bijbel is opgevoed kent het verhaal van de duif met de olijftak in zijn bek, en veel chris tenen kennen het college van Paulus over het enten van olijven. Voor de Oude Grie ken was de olijf de boom van de godin Athene. Romeinse soldaten werden na een overwinning met olijftakken ontvan gen. Veel later werd Olivia van Palermo door de Noormannen verkracht en de wildernis in gestuurd om daar te leven tussen slangen en schorpioenen. En nog altijd vernielen strijdende partijen in het Midden Oosten eikaars olijfboomgaar den, als ultieme vernedering. De olijf boom is veel meer dan alleen maar een boom. Hij is in veel culturen verankerd. En wat doen wij met de olijfboom? Wij snoeien hem in pleeborstelmodel en zet ten hem op ons balkon of terras. vrijdag 31 juli 2015 Schommel Als er één boom is die al vanaf de oudheid Reageren? binnenenbuiten@persgroep.nl 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 49