INNEN EN I 3 0 LEESTIPS sr €20) Check je bed Toch in je bed? vloerbedekking gestreken en heb alles zo heet mogelijk gewassen en in de droger gestopt. Maar lekker slapen lukte de eerste dagen zeker niet." In deze zomermaanden gaan we weer massaal op reis. We nemen een hotel, boeken een vakantiehuis of slapen in een bed breakfast. De koffer staat naast het bed en met een beetje pech kruipt daar een bedwants in. Rentokil, het bedrijf dat gespeciali seerd is in insectenbestrijding, heeft sinds januari al zo'n vierhon derd meldingen genoteerd in het hele land. Monica Beek kwam er nog aardig van af, ze kon de bed wants zelf verbannen. Meestal moet er een gespecialiseerd bedrijf aan te pas komen, dat zomaar een dag bezig is met het verdrijven van het kleine beestje. Bestrijding kan in de duizenden euro's lopen. „Een kakkerlak, spin, schorpioen, slang of gekko reist ook nog wel eens mee in de koffer uit verre lan den," zegt Peter Timmermans, ento moloog bij Rentokil en al dertig Hoe houd je ze buiten de deur? jaar insectenexpert. „Maar dat komt weinig voor, en daarvoor hoef je niet te vrezen. De bedwants is een groter probleem. Alleen al het idee dat ze in je bed zitten, is niet prettig. En je kunt er flink wat bul ten, jeuk en vlekken van krijgen." De laatste tien jaar is de bedwants in opmars. „Mensen reizen steeds meer en kopen vaker tweedehands meubels," geeft Timmermans als verklaring. „En zo komt de bed wants niet alleen in de slaapkamer terecht, maar ook in vrachtwagens of zelfs in de metro, trein of het vliegtuig." Gloeien „Elke bedwants die je ziet, verte genwoordigt 750 bedwantsen die je niet ziet," zegt Martin Vredenburg, bedwantsexpert die met zijn speci aal getrainde hond bij de mensen thuiskomt om de beestjes op te sporen. „Ze zitten zelfs in laptops, stopcontacten, hometrainers, lift schachten, noem maar op. Het is een slim beestje, ze hebben een sensor op hun rug, daar mee detecteren ze warmte en C02- uitstoot. Dat laatste komt alleen vrij als je slaapt. Dus als je wakker ligt, zul je het beestje niet zien." Vrouwen en kinderen zijn eerder het haasje dan mannen, zegt Vre denburg. „Ik hoor het zo vaak: zegt de vrouw dat ze overal gebeten wordt, en roept de man dat het tus sen haar oren zit. Maar vrouwen hebben een zachte huid, weinig haren. Bedwantsen vinden vrou wen lekkerder. Net als kinderen, die gloeien helemaal als ze in bed liggen. Zijn ze dol op." Vredenburg ziet regelmatig klanten die de wanhoop nabij zijn. „Ik heb grote kerels voor me gehad die met dikke tranen zaten te huilen." Lo gisch, zegt Vredenburg „Ze kunnen ook bacteriën en infecties in je bloed spuiten en je wordt gek van de jeuk. Een vrouw van in de 70 krabde zichzelf tot bloedens toe. Ze dacht zelfs aan zelfmoord." Bestrijdingstechnicus van Rentokil Simon Jansson is deze ochtend bij een echtpaar in Rotterdam aan werk, bij wie de bedwants vermoedelijk tijdens een zakenreis is meegekomen uit Roemenië. „Wat ik vanochtend aantrof? Veel, heel veel levende exemplaren en uitwerpselen. Ze zaten in de stop contacten, in de lattenbodem, in bed en overal op en tussen," zegt Jansson. Hij heeft het druk met de bedwantsen in zijn regio. „Morgen heb ik weer twee adressen." Een bestrijding neemt ongeveer een dag in beslag. Er komen warm- tekanonnen in de kamer te staan, net als ventilatoren en een grote aggregaat. „We verhitten de ruimte tot 60 graden Celsius, die tempera tuur houden we twee uur aan. Alle spullen die niet tegen die hitte kun nen, moeten worden verwijderd. In deze kamer stond een viool, maar ook lippenstift, batterijen, spuitbus sen moeten eruit. Na afloop moet de temperatuur langzaam worden afgebouwd en moet het bed weer in elkaar worden gezet." Schaamte Ja, ingrijpend is het altijd, zegt be strijdingstechnicus Simon Jansson van Rentokil. „Eerst het nare ge voel dat er beestjes in je matras zit ten, dan het bericht dat je hele slaapkamer overhoop gaat. Als be strijder zijn we ook vaak een soci aal werker. Je leest echt de wanhoop in de ogen." En dan is er nog de schaamte. Al heeft het met hygiëne niets te maken, er heerst een groot taboe op het beestje; buren zien ze al overlopen naar hun eigen huis. „Als buren ons aanspreken, zeg ik vaak dat we bezig zijn met een vochtpro- bleem." Monica Beek heeft van schaamte niet zoveel last. „Ik kan er tenslotte niets aan doen," zegt ze. Wel is ze een beetje panisch geworden voor het beestje. „Ik let nu overal waar ik kom goed op. En wat ik wel heb onthouden: het heeft geen zin om even in een andere kamer te gaan liggen. Die beestjes verhuizen ge woon met je mee. Eigenlijk gijzelen ze je min of meer. Dat is een heel naar idee." Een gieter is zó ouderwets vrijdag 31 juli 2015 GO ranuiii'/rn* BEESTJES HAKEN Knuffels maak je gewoon zelf. In het boek 'Mijn Gehaakte Knuffel' staat een basispatroon waarop je 12 variaties kunt maken. Met veel foto's van amigurumi's. Ami- gurumi's? Ja, dat zijn gehaakte beestjes. (Kosmos Cratief, €15) PAPIER HIER Lampenkappen, foto lijstjes en slingers: met papier kun je bijzondere decoraties maken. In 'Creatief knutselen met papier' krijg je in structies waarmee je een simpel papiertje omto vert tot «W iets f unieks. VIVE LA FRANCE In 'Met de cam per door Frankrijk' vind je 100 ontdekkingsroutes door Frankrijk. De toch ten zijn nooit langer dan 450 kilometer. Er staan tips in voor beziens waardigheden, restau rants en natuurparken. (Lannoo, €25) LAKJE EROVER Met krijtverf blaasje meubels nieuw leven in. 'Kleurrecepten met Chalk Paint' staat vol tips over verftechniek. Je vindt er foto's van 40 projecten. Ook de begin ner kan met het boek uit de voe ten.(Ti- rion, Hoe kom je erachter of er bedwantsen zijn? IHaal lakens van het bed en kijk in de zomen en naden van het matras 2Zwarte spetjes dui den op uitwerpse len of verteerd bloed 3 Kijk of je bloed- vlekjes op het bed dengoed ziet zitten 4 Controleer ook kastjes, lades en wandcontactdozen, liefst met een zaklamp 5 Mocht je iets aantreffen, vraag om een kamer aan de andere kant van het hotel. Wat doe je als je de beestjes mee naar huis hebt genomen? ILaat je tas buiten staan en was alles voor je het in de kast legt. 2 Was alles op 60 graden of leg je kleding in een zwarte zak in de zon en stop je kleren daarna in de droger. Leg je kleding minimaal een week in de vriezer. 4 Haal een specialist in huis om zeker te zijn dat nergens een bedwants achterblijft. Het beestje wordt dan met hittekanons bestre den. Chemische bestrijding is niet nodig. Zes tips om bedwantsen te voorkomen: IGa je naar Amerika of Canada: op bedbug- registry.com staan alle hotels waar bezoekers bedwantsen zijn tegengekomen. 2 Neem een koffer mee van hard mate riaal, daarin zitten min der ritsen en kieren. 3 Stop je spullen in plastic tassen, bind die goed dicht en stop dan alles in je koffer. 4 Draag liefst oude kleding die je achter kunt laten of draag kle ding die je heet kunt wassen en in de droger kunt stoppen. 5 Zet je koffers in de badkamer en niet naast je bed 6 Vind je een hotel verdacht? Laatje bagage nog even in de auto en inspecteer goed. Een plantengieter? Dat is zó 2014 Het Pikaplant Tableau zorgt ervoor dat plantjes altijd genoeg vocht heb ben. Het water zit opgeslagen in een reservoir dat de droog-nat cyclus van het grondwater in de natuur nabootst. De plant neemt net zoveel water op als ie nodig heeft, net zoals in bos of jungle zou gebeuren. Dit eb-en-vloed- systeem zorgt ook voor sterke en gezonde wortels. En dat allemaal zonder elektriciteit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47