0 ft 2 IINNEN TIPS NIEUWTJES Ongedierte Met tranen in hun ogen en de wanhoop nabij. Zo treffen bedwantsexperts veel mensen aan. De experts beleven drukke tijden. De beestjes kruipen tijdens de vakantie in de koffers en nemen thuis bezit bet matras. Ik berekende dat ze al minstens een maand in mijn matras zaten voor ik ze ontdekte Vooi'kom slippartij op houten anken Gooi horden niet weg 8f DOOR SANNE VAN DER KOLK Parasolletje houdl Je hapjes koel Monica Beek kan het zich nog goed herin neren, het beestje dat over haar bed liep. Een verdwaald torretje, dacht ze nog. Maar toen haar vriend het matras optilde, zag ze er nog één lopen. En nog één. Tientallen bedwantsen, of mis schien wel meer, hadden zich in hun bed genesteld. En nu viel ook het kwartje: de huiduitslag waar hun dochter last van had, was geen eczeem, het waren beten van de bedwants. „Ze zijn waarschijnlijk meegeko men van een zakenreis in Amerika," zegt Beek. „Zo kon ik terugrekenen dat ze al minstens een maand in mijn matras zaten voordat ik het ontdekte." De schrik sloeg toe toen Beek op in ternet ging rondkijken. „Je leest de ergste waarschuwingen. Ik heb nog nooit zo goed mijn slaapkamer schoongemaakt. Met de stoom van het strijkijzer ben ik langs elke plint en elk scheurtje in de muur gegaan, ik heb het matras en de Simpel en lui Levenscyclus bedwants vrijdag 31 juli 2015 Ze zijn onverminderd populair in de tuin of op het balkon: houten terras vlonders. Wel jammer dat de planken bij een beetje regen al spek- en spek glad worden. Een gevaarlijke slippartij voorkomen? Je kunt de planken insmeren met speciale antislip-olie, te koop bij tuincentra, bouwmarkten en terrasleveranciers. Het kan ook goed koper: strooi een beetje zand over de planken. Doe dat regelmatig, want het spoelt wel weg. Martin Vredenburg speurt met zijn hond bedwantsen op. foto arie kievit v In elk keukenkastje staan ze: borden die nooit meer op tafel komen. Gooi ze niet weg, hang ze aan de wand! Het is hip om een serie mooie exemplaren aan de (keuken)muur of boven de eettafel te bevestigen. Maar je kunt ook kiezen voor een gezellig allegaartje. DE BEDWANTS RUKT OP Het is een koddig gezicht: een schaal hapjes met een parasol letje erboven. De Culisol is een dienblad met een mini-para- sol die je op je tuin- of balkontafel kunt zetten. Daardoor staan gerechtjes en drankjes altijd in de schaduw, terwijl je ondertussen zelfvan het zonnetje kunt genieten. De tempe ratuur onder de Culisol en daarbuiten kan wel vijftien graden verschillen. Dat maakt een borrel of high-tea in de tuin nog leuker, www.culi- sol.nl 44 De bedwants is zo'n 5 tot 6 millimeter groot en leeft een simpel en lui leventje. „Hij leeft vaak verscholen in kieren en naden en leeft van men senbloed," aldus Peter Timmermans, entomoloog bij Rentokil. „Na vijf tot tien minu ten eten, heeft hij voor een week lang genoeg bloed om te verteren. Maar als het echt moet, kan hij een halfjaar zonder voedsel." Vooral 's nachts wordt hij actief, hij injecteert een antibloed- stollend middel en zuigt vervol gens bloed op. Het 'slachtoffer' merkt er op het moment zelf wei nig van. „Ze paren op een speci ale manier, het mannetje steekt zijn penis ergens willekeurig in het lichaam van het vrouwtje. Dat heet traumatische inseminatie." Vrouwtjes leggen ongeveer twaalf eitjes per keer. Eén bedwants kan in drie maanden tijd zorgen voor 25 tot 100 nieuwe bedwantsen. Een bevrucht vrouwtje legt ongeveer (2 eitjes per keer, en zo'n 200 eitjes tijdens haar hele leven. Larve Na IQ weken: Volwassen Eitje Komt uit binnen 4 lot 12 dagen. I cm I 1 i 'I ware grootte Larve Kleur Roodbruin Vorm Ovaal en plat, 6 poten Levens- 8 tol 12 maanden, kunnen lange duur periodes zonder eten Voeding Eten binnen 5 tot 10 minuten een volledige bloedmaaltijd. Bedwants verstopt zich in de plooien van het beddengoed, of op andere plekjes rond het bed. C02 en lichaamswarmte trekken de bedwants aan, benen zijn favoriete stookplaatsen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 46