Dan maar berechten zonder de Veiligheidsraad 'Kanjer tegen Kanker' racete voor zijn zieke moeder NIEUWS 3 Pim van den Berg (19) reed in het Belgische Zolder om aandacht te vragen voor kankeronderzoek. Hij verongelukte voor ogen van zijn familie. waar zwaar gekneusde longen, een gebroken kaak en kneuzingen en bloedingen in zijn hoofd. Hij was aan vankelijk nog bij. Twee weken werd hij kunstmatig in slaap gehouden vanwege trauma's in zijn hersens. „Zaterdag leek het de goede kant op te gaan. Maar zondag kregen we een telefoontje dat het niet goed ging en dat hij het niet zou redden." De jon ge coureur overleed een paar uur la ter. Liefdevol omringd door zijn fami lie. „We waren er allemaal bij, de vas te kern rond Pim." In Hendrik-Ido-Ambacht, maar ook in het Belgische Zolder maakt het ongeval emoties los. Organisator Hans van de Ven van de Van Zon Sprintraces heeft gisteren opnieuw de camerabeelden teruggekeken van Leef het leven, was altijd het motto van Marlies Mol die getroffen is door een melanoom. „Ik heb geen tijd om dood te gaan", grapte ze vorig jaar nadat ze zich uit het ziekenhuis wist te knokken. Zelfs de familie had al af scheid genomen. Maar de ongenees lijk zieke Marlies, die volgens de dok ter maximaal elf maanden te leven had, krabbelde op. En ze voelt zich meer dan een jaar later, nog steeds fit. De hechte familie zette zich sinds haar strijd tegen kanker gezamenlijk in om geld op te halen voor het on derzoek naar de slopende ziekte. Zo beklommen ze dit jaar samen de Al- pe d'Huez en hadden ze hun Bol Ra cing Team, waarmee aandacht werd gevraagd voor hun strijd. In winkelcentrum De Schoof in Hendrik Ido Ambacht zamelden Pim en zijn twee stiefbroers, Mitch (20) en Joerie (24) met hun motoren geld in voor kankeronderzoek. En ze plak ten stickers op hun motor: 'Vrienden tegen Kanker'. Marlies Bol noemde haar jongens trots, 'Kanjers tegen kan ker'. Twee weken geleden sloeg het noodlot echter keihard toe en veron gelukte haar zoon Pim voor haar De coureur stond bekend als een rustige, lieve jongen en hij was een ervaren en technisch vaardige rijder de crash. Aangeslagen, zich afvra gend of hij het had kunnen voorko men. „We zijn bezig met een sport die risico's heeft", zegt hij. „Ander zijds hebben we 13.000 klanten per jaar en kun je hier racen onder de vei ligste omstandigheden. Pim was geen jongen die risico's nam. Het on geluk is vreselijk en onverklaarbaar." Ook op het onderhoud van zijn sportmotor, een BMW, werd niet be zuinigd, zegt Marlies Bol. „We waren met zijn allen heel bewust bezig met de sport." Zelfverwijten, dat ze haar drie zoons niet had moeten aanmoedigen te gaan racen, zijn direct uit het hoofd gezet. „Tuurlijk denk je: Waar zijn we aan begonnen? Maar we heb ben met ons gezin acht jaar een prachtige sport beoefend." Volgens Mitch was het zelfs de mooiste tijd in zijn leven. Maar de tijd van de motor sport is voorbij. „Bol Racing Team wordt opgeheven. Wij stoppen met het racen." Het Russische 'njet' was woens dagavond nog maar net uitgespro ken, toen minister Koenders (Bui tenlandse Zaken) de vraag al kreeg: wat nu? Wat voor rechts vorm willen Nederland en de vier andere getroffen landen gaan ge bruiken, nu een VN-tribunaal van de baan is? „Het zou niet verstandig zijn nu, net na het veto, al te zeggen: oké, we hebben een plan B", zei de minister van Buitenlandse Za ken. Achter de schermen wordt echter al maanden aan dat plan B gewerkt. Juristen en diplomaten van de vijf getroffen landen heb ben al meerdere alternatieven uit gewerkt. Eén ervan wordt, in elk geval in Den Haag, als meest kansrijke ge zien: een internationaal tribunaal, opgezet door Nederland, Maleisië, Australië, België en Oekraïne. Net als na de vliegramp boven het Schotse plaatsje Lockerbie, in 1988. „Dit is absoluut de meest kansrijke optie", zegt Nico Schrij ver, Eerste Kamerlid namens de PvdA en hoogleraar internationaal recht. „De landen kunnen samen een verdrag sluiten waarin ze alles afspreken: waar de aanklagers en rechters vandaan komen, waar het tribunaal gevestigd wordt." Om het extra statuur te geven, kan het plan worden voorgelegd aan alle 193 leden van de Verenig de Naties. Een VN-tribunaal kan het niet meer worden, maar een tribunaal met 'goedkeuring' van de VN nog wel. Tweederde van de 193 landen moet dan voorstem men. Dat zou het tribunaal meer internationaal statuur geven. De rechtsvorm doet denken aan het Lockerbietribunaal, dat met steun van een VN-meerder- heid werd opgezet om de daders achter de vliegramp in 1988 te be rechten. Het grote nadeel: het is een enorm tijdrovende optie. Het Lockerbieproces ging immers pas twaalf jaar na de aanslag van start. Het grote probleem waren de verschillen tussen de verschillen de landen waar slachtoffers van daan kwamen, zegt Dick Marqui se, die namens de FBI destijds be trokken was bij de rechtszaak. „De opvattingen tussen de betrok ken landen verschilden enorm. Moest het een rechtbank worden met een jury? Moest de doodstraf een optie zijn? We hebben er enor me clashes over gehad." Dat probleem lijkt nu minder aan de orde. De vijf door de MHi7-ramp getroffen landen zijn 'De kans op uitlevering is onder het huidige regime klein, maar het is niet uitgesloten' elkaar de afgelopen maanden al dicht genaderd. Tijdens het voor bereiden van de resolutie, die woensdagavond door het Russi sche veto sneuvelde in de Veilig heidsraad, wisten diplomaten en juristen van de vijf landen al veel verschillen te overbruggen. De voorbereidingen van de af gelopen maanden hebben nóg een functie gehad: Rusland kwam woensdagavond alleen te staan in zijn verzet tegen een tribunaal, de rest van de wereld lijkt vierkant achter de getroffen landen te staan. Het verwerven van de steun van tweederde van alle VN-landen lijkt goed mogelijk. Het grootste probleem blijft evenwel bestaan: Rusland zal eventuele verdachten niet uitleve ren. Een echt VN-tribunaal had het land daartoe kunnen dwin gen, een tribunaal van vijf landen kan dat echter niet. Schrijver: „Je moet gewoon een zo goed mogelijk proces voeren, dat internationaal gedragen wordt. Rusland is misschien wel bereid eventuele verdachten in ei gen land te laten verhoren. De kans op uitlevering is onder het huidige regime inderdaad erg klein. Maar het is niet uitgeslo ten." om het gezin te condoleren. En dat geeft steun, zegt zij. Zaterdag is de uitvaart en worden een paar honderd vrienden verwacht. Het dorp heeft verdriet. „Hoe moeten we overleven? We missen Pim en dat wordt alleen maar erger." De coureur stond bekend als een rustige, lieve jongen en hij was een ervaren en technisch vaardige rijder. „Hij kende het circuit en racete al ze ven jaar." Maar in die bocht ging het mis en veranderde de familiehappening in een inktzwarte dag. „Misschien dat hij door de warmte een seconde was afgeleid? Ik keek naar de andere kant van het circuit, dacht 'waar blijft-ie?' En hoor 'Ohhhhh!'!! van uit het publiek. In de hoek zag ik daarna een motor rijder liggen, en wist ge lijk: dat is Pim." Na het ongeval leek de situatie nog hoop vol. De jongen had welis- ogen in Zolder op het racecircuit. Zondag overleed hij na een coma van twee weken in het ziekenhuis. „Je moet gewoon een dosis geluk heb ben. En op de een of andere manier is dit niet ons jaar", zegt ze over de oneerlijke speling van het lot. „Ik heb toch niet zo hard geknokt om nu een kind te verliezen?" Pim leek op de fatale snikhete dag op het circuit van Zolder in topvorm. Hij was gretig. „Hij had in zijn kop dat hij weieens op het podium zou kunnen eindigen." Pim had talent. „Onze jongste, was ook de snelste." Maar de coureur reed in de zevende ronde van de Van Zon Sprint races om onverklaarba re reden rechtdoor in een bocht. „Waarom weten we niet", zegt zijn moeder, verslagen van ver driet, maar ook sterk. Vrienden lopen af en aan VRIJDAG 31 JULI 2015 Noodlot sloeg keihard toe door Ingrid de Groot door Peter Groenendijk DEN HAAG. De vijf door de MH17-ramp getroffen landen gaan vermoedelijk zelf een internatio naal tribunaal opzetten om de da ders te berechten. Nu Rusland een VN-tribunaal geblokkeerd heeft, is het de beste overgebleven optie. „Niet ideaal, maar iets beters is er niet." Nico Schrijver lid Eerste Kamer Marlies Bol met zoon Pim op het racecircuit waar hij is verongelukt. foto privébezit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3