Wat te doen met het Theo van Doesburgcentrum? «r Huilertje aangespoeld Bliksem slaat in vlak naast de stoet in historisch gerij WALCHEREN 5 Nostalgische rit kent dit jaar een voortijdig einde. MaatGarant De bliksem slaat donderdag eind van de ochtend twee keer in. Vlak naast de stoet his torisch gerij van de Stichting het Werkend Trek paard. „Twee enorme knallen. Ik weet niet precies waar, maar wel vlakbij", aldus voorzitter Joost Adriaanse. „Gelukkig bleven de paarden redelijk rustig. Maar ja, het was niet echt veilig meer om door te gaan. Dus zijn we omge keerd, terug naar Overduin. Tot op de draad doorweekt, zeker de mensen in die open karren", rilt Adriaanse nog na. De geplande openlucht-barbecue in Veere wordt verplaatst naar Oostkapelle. In de fraaie boerenschuur bij boer derij Overduin, thuishonk van de Stichting en de vaste plek voor haar gerij; van de Walcherse veren wagen, Schouwse molenaarswa gen en Thoolse kapkar tot Zeeuws- vlaamse phaeton en de men- en molenwagens. Daarnaast pronken er oude werktuigen, zoals de onlangs ge restaureerde aardappelpootmachi- ne met twee zitplaatsen. De rit met tien wagens vertrekt 's ochtends met enige vertraging. Wachten tot de regen stopt, is geen optie meer. Optimistisch roept een deelnemer 'na tienen wordt het droog hoor.' Plastic jassen bedekken de dracht van Jolanda Jacobse en Rita Sanders van Het Walchers Cos- tuum. Vijf leden van de Stichting rijden voor het eerst mee in de rit. 'Een samenwerking die naar meer smaakt', denkt voorzitter Thijs Breel van het Walchers Costuum alvast vooruit. Jolanda draagt een kussenring (een soort queue de Paris), onder haar vijf rokken. „Lekker hoor, kan je zo heerlijk je handen in je zij zetten", lacht ze. Haar dracht stamt uit 1825. 'Gelukkig bleven de paarden redelijk rustig, maar het was niet veilig meer om door te gaan' De stoet gaat stapvoets op weg naar Serooskerke. Op de Oostka- pelseweg groeit de file automobie len gestaag. Net als de regen. Die blijft vallen. Ingmar Alewijnse uit Sint Lau rens is met zijn 33 jaar één van de jongere deelnemers. Hij rijdt in een Walcherse menwagen, een tweespan. Samen met zijn doch tertjes Marin (2) en Sterre (4). „Trekpaarden zijn mijn passie. Ik heb er zelf twee. Geweldig die oerkacht. De bouw van die paar den." De regen wordt steeds hevi ger en de menwagen, gereden door Ab Paauwe, valt uit. Een vel ling loopt eraf De wagen, in bruik leen van de Stichting op Goede Gronden, blijft achter op de hof stede van Krijn Coppoolse. Dan slaat de bliksem in, naast de stoet. Het einde van de tocht: terug naar Overduin dus. W I Maat Garant De voormalige HBS, die in 1925 werd gebouwd aan de Brouwen- aarstraat in Vlissingen, is niet al leen mooi vanbuiten, maar ook vanbinnen. Veel vooroorlogse ele menten zijn bewaard gebleven. Zelfs de granaatschade uit de oor log is nog te zien op de buitenge vel. Het schoolgebouw is in 1997 aangemerkt als Rijksmonument. Het gebouw is eigendom van woningcorporatie l'Escaut, die het sinds 1994 verhuurt aan de gemeente Vlissingen. Die ver huurt het weer door aan culture le instellingen als Kunst Educatie Walcheren en de Zeeuwse Mu ziekschool. Nu de gemeente de subsidie daaraan heeft stopgezet, pakken de clubs echter hun bie zen. Zelfstandige docenten gaan verder in Middelburg, waar twee gebouwen in de Kuiperspoort worden omgetoverd tot Cultuur huis. De een na de ander ruimte zijn lokaal in Vlissingen leeg. In principe loopt het huurcon tract voor het Theo van Does burgcentrum met de gemeente Vlissingen tot 2019 en kan l'Es caut tot die tijd huur ontvangen, ook al maakt niemand er gebruik van. Maar dat wil de corporatie niet. „We weten dat een gebouw hard achteruit gaat als het leeg staat", zegt directeur Jan van Beekhuizen. „Dat willen we niet. Daarvoor is het ons te lief." Maar wat dan? „Dat vragen wij 'Het is zonde dat de culturele instellingen eruit moeten. Daar was 't voor gemaakt' ons ook af. We hebben er zelfs een werkgroep voor in het leven geroepen. Het gebouw is zo groot en specifiek. Het liefst laten we intact en verhuren we het aan ie mand met een algemene functie. Een school zou perfect zijn, maar een bedrijf kan ook. Of toch weer kunst en cultuur. Maar ja, ik vraag me af of dat lukt." Het woonzorgcentrum erach ter is ook van l'Escaut. De gebou wen combineren tot een groter zorgcentrum is echter geen op tie, zegt Van Beekhuizen. „Het leegstaande pand is een voormali ge school met alleen maar trap pen. Dat is niet te doen." Dan blijft alleen nog woning bouw over. Van Beekhuizen: „Stu dentenkamers zouden nog het meest voor de hand liggen. Maar eigenlijk liever niet, want wij hebben genoeg woningen. We zijn net overal aan het uitdun nen. Vlissingen heeft meer dan genoeg woningen. Het is echt zonde dat de culturele instellin gen eruit moeten, daar was het gebouw voor gemaakt." BURGH-HAAMSTEDE. Op het strand bij Burgh-Haamstede, ter hoogte van de Domeinen 3, is woensdaga vond een jonge zeehond aange spoeld. Het dier werd gevonden door Duitse toeristen. Omdat ze in eer ste instantie niet wisten wat ze met de situatie aan moesten, heb ben ze de strandreddingsbrigade gebeld. De strandwacht heeft Jaap van der Hiele van EHBZ en zee hondenopvang A Seal in Stellen dam ingeschakeld. De huiler, een mannetje, was volgens Hiele sterk verzwakt, vermagerd en had diver se verwondingen. VRIJDAG 31 JULI 2015 Boerenlandrit gestaakt door Annemarie Zevenbergen De jaarlijkse boerenlandlandrit van de Stichting Het Werkend Trekpaard trok gisterochtend weer over de Veerse dreven. De deelnemers in hun tien oude wagens keerden echter aan het einde van de ochtend gedwongen door het slechte weer terug naar Oostkapelle. foto Lex de Meester Joost Adriaanse, voorzitter uw tuinmeubel specialist! Gevelpanelen, Dakrandpanelen Tuin- en Serremeubelen MaatGarant Koudekerke Middelburgsestraat 64, 4371 ET Koudekerke T: (0118) 551 444 F maatgarant@hetnet.nl MaatGarant Oud-Beijerland Langeweg 5E, 3261 LJ Oud-Beijerland T: (0186) 616 633 Ei info@maatgarant.nl door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN. In steeds minder loka len in het Theo van Doesburgcen trum brandt licht. Het voormalige kunst- en cultuurhuis in Vlissingen staat bijna leeg. En dat blijft voor lopig nog wel even zo. Jan van Beekhuizen, l'Escaut

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 33